VİZYONDA

7.7

15 OY
PUAN VER
5

Vizyon Tarihi

7 Aralık 2018

Süre

2 Saat 3 Dk.

Ülke

Türkiye

KONUSU

İstanbula iyi bir jokey olmak için gelen Halis Karataşın bu hayalini gerçekleştirme serüveni, Bold Pilotla tanışmasıyla başlar. Ama bu yolculuğun sonunda ortaya çıkan tablo, Halisin beklentisinin çok üstündedir: ikisi de efsane olmuşlardır. Yola, ikisinin de çok sevdiği birini, Begümü, hayata bağlamak amacıyla çıkarlar; ama beklemedikleri bir şey olur: Koca bir topluma umut olurlar. 1990ların ortaları. Türkiyenin siyasal kararsızlık, enflasyon ve umutsuzlukla bunaldığı yıllar. Umutların neredeyse tükendiği o yıllarda halk katıldığı tüm yarışları en sondan gelerek kazanmayı başaran bu ata ve jokeyine yürekten bağlanır. Çünkü o insanlar kendilerini yarışın son metrelerinde bu ikilinin bulunduğu yerde hissederler: En geride. Ama bu kazanmayacakları anlamına gelmez. Çünkü yarış bitiş çizgisinde bitmektedir ve o çizgiyi ilk geçen Bold Pilot ve üstündeki Halis Karataştır.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (1)

@enik-kral yazdı...

Cum, 07 Ara 2018, 18:28 (1 hafta önce)

At yarışlarına olan ilgim tam da Bizim İçin Şampiyon filmine konu olan Bold Pilotun koştuğu dönemlere denk gelir. Şu an at yarışlarını hala takip ediyorsam ve benim tutkularımdan biriyse, bu muhtemelen böyle başarılı atların koştuğu bir dönemde at yarışları ile ilgilenmeye başlamış olmamdan kaynaklanıyordur. Ancak Bizim İçin Şampiyon filmini benim için özel kılan bir tutkum daha var ki o da sinema. Bugün otuzlu yaşlarımın sonuna doğru sinema televizyon bölümünden mezun olmak üzereyim. Filmdekine benzer bir yarış stratejisi içerisindeyim galiba kendimi yarışa epey geç veriyorum. Ve finiş çizgisi gelmeden yarışın bitmediğini, şampiyon olmanın bir gün kaybedeceğini bildiğin halde koşmayı gerektirdiğini duymak gerçekten moral kaynağı oldu.

Geçmişte ülkemizde at yarışları ile ilgili çekilmiş filmlerin çoğu, üzerine bahis oynanıyor olmasını bir mizah unsuru olarak kullanıp toplumun gözünde kötü bir itibar edinmesinden başka bir işe yaramamıştır. Bizim İçin Şampiyon bu anlamda yarış severlerin ve sinemaseverlerin gönlünü alacak gibi duruyor. Dünya da at yarışlarını kendine konu edinerek başarılı olmuş çok fazla filmde yok aslında Seabiscuit 2003 gibi birkaç istisnai örnek dışında.

Filmi izledikten sonra ön gösterimde izlemenin ne kadar isabetli bir karar olduğunu anladım. İzlediğim yüzlerce filmin hiçbirinde hissetmediğim görmediğim şeylere şahit oldum. Bir sinema filminde seyircinin filmle etkileşime geçmesini görmek gerçekten kolay rastlanılabilecek bir şey değil. Sanki bir tiyatro oyunu ya da konser gibi filmi izlerken ve sonunda defalarca alkışlama seansları gerçekleşti. Filme gelen seyircilerin bir kısmının davetlilerden oluşması ve ön gösterime gelen diğer seyircilerin dehikayeye yabancı olmadığı ya da merak ederek geldiği düşünüldüğünde filmle böylesi bir etkileşim içerisine girmiş olmasına çokta şaşırmamak lazım diye düşünebilirsiniz. Ancak film başlamadan önce filmin yapımcısı Yamaç Okur, tarafından filmin sunumu sonrasında seyirciye dönerek Şşşşt yapması üzerine yüzlerce kişinin bulunduğu salonun sessizliğe bürünmesi gerçekten görülmeye değerdi. Yine filmin içerisinde Halis Karataşın göründüğü tek sahnede kopan alkış aynı şekilde.

Hikayeye dair izlemeyenleri düşünerek çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Ama kısaca içinde kendine has bir mizahı, romantizmi, yine kendine ait felsefesi olan güzel bir dram filmi var. Farah Zeynep Abdullah ve Ekin Koç bir gişe filminde olması gerektiği gibi güzel yüzler ve aynı zamanda yetenekli oyuncular. At yarışlarının duayen ve bilge ismi Özdemir Atmanı canlandırması için Fikret Kuşkan gibi büyük bir oyuncunun tercih edilmesi çok yerinde bir karar olmuş. Aksi taktirde Özdemir Atmanı canlandıracak oyuncunun film içerisinde sarf edeceği sözler kendisinden büyük olabilirdi.

Filmin vizyona girmesine günler kala ciddi bir kaza geçiren Halis Karataşın bir an önce yarış pistlerine geri dönüp bir ŞAMPİYON gibi devam etmesini temenni ediyorum.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Şampiyon filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Şampiyon filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Şampiyon filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI

GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL