Reis Bey

(1990)

Mr. Chief

Film 1 Saat 20 Dk. Dram Türkiye 2 Mart 1990

7.5

39 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (785 OY)

KONUSU
Reis Bey, görevinde hiç taviz vermeyen kanunlara son derece bağlı ve kararlarında acımasız bir hakimdir. Sanıkların suçlu olduğuna kanaat getirirse, onları idam sehpasına göndermekten çekinmeyen Reis Bey’in hayatı bir katil zanlısıyla ilgili dava sonucu değişir.Tüm deliller, mahkemeye gelen zanlının ... Devamı
Reis Bey, görevinde hiç taviz vermeyen kanunlara son derece bağlı ve kararlarında acımasız bir hakimdir. Sanıkların suçlu olduğuna kanaat getirirse, onları idam sehpasına göndermekten çekinmeyen Reis Bey’in hayatı bir katil zanlısıyla ilgili dava sonucu değişir.Tüm deliller, mahkemeye gelen zanlının suçlu olduğunu göstermektedir ve Reis Bey, onu da idam ettirecektir. Sanık, her ne kadar suçsuz olduğunu iddia etse de, ’Merhamet’ diye yalvarsa da Reis Bey, kararını verir ve adam, idam edilir. Daha sonra, sanığın suçsuz olduğu anlaşılır.Görevi bırakan Reis Bey, artık hayatını merhamet duygusunun yaygınlaşmasına adamıştır. Belalı insanların bulunduğu bir kahvede insanlara merhameti anlatır. Herkes, Reis Bey’e büyük saygı göstermektedir. Bir gün, bir polis baskını sırasında orada bulunanlardan biri, yanındaki uyuşturucuyu hakimin cebine saklar ve hakim yakalanır. Reis Bey, yıllarca hakim koltuğunda oturduğu mahkemede bir iftira sonucu artık bir sanık olarak yer alacaktır.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

5 yıl önce

8 / 10

Necip Fazıl Kısakürek'in aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlanmış olan bu film merhamet-adalet ve af etmek üçlüsü içerisindeki duygu debdebelerini anlatmaktadır. içerisinde insanın içine işleyen sözler ve sahneleri barındırmaktadır. Haluk Kurtoğlu'nun mükemmel oyunculuğu ile film bir tık daha üste taşınmıştır.

Reis bey, bir mahkeme kararı sonucu annesini öldürmekle suçlanan bir mahkumun idamına karar verir. Fakat bu karar öyle çelişkilidir ki son derece katı olan hatta merhamet için "idamlık bir suçtur" diyen biri için bir nevi dönüm noktası olur. Reis bey'in bu değişimini çarpıcı bir şekilde bizlere yansıtan başarılı bir filmdir.

@birbilen

11 yıl önce

10 / 10

Filimin içerisindeki her cümle özenle seçilmiş. Merhametli olmak ve affetmek üzerine söylenmiş çok güzel sözler var filmimin içinde.

Ayrıca Haluk Kurtoğlu oldukça başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Hayatı algılayışı değiştikten sonra Reis Bey in yaşadığı pişmalıkları adeta yüzünden okuyorsunuz.

@desmond

13 yıl önce

''Etmeyin REİS BEY, siz ağlayamazsınız, ağlayabilseydiniz anlayabilirdiniz''...

@karakter_oyuncu

14 yıl önce

9 / 10

gözyaşı suçun rengini soldurmaz
SPOILER

Reis Bey filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Reis Bey filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Reis Bey filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL