Bir Askerin Babası

(1964)

Father of a Soldier a.k.a Jariskatsis mama

Film 1 Saat 27 Dk. Dram, Savaş Sovyetler Birliği

8.3

16 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.4 (4.273 OY)

KONUSU
İkinci Dünya Savaşı yıllarıdır. Hikayenin kahramanı Georgy Makharashvili (Sergo Zakariadze) üzüm yetiştiriciliğiyle uğraşan bir köylüdür. Cephede yaralanarak Dubovoda hastaneye kaldırılan tank şoförü oğlunu, Goderdziyi bulmak ve köyüne geri getirmek için yola çıkmak üzeredir. Yolculuk öncesi karısın ... Devamı
İkinci Dünya Savaşı yıllarıdır. Hikayenin kahramanı Georgy Makharashvili (Sergo Zakariadze) üzüm yetiştiriciliğiyle uğraşan bir köylüdür. Cephede yaralanarak Dubovoda hastaneye kaldırılan tank şoförü oğlunu, Goderdziyi bulmak ve köyüne geri getirmek için yola çıkmak üzeredir. Yolculuk öncesi karısının tembihlerini dinler. Köydeki herkes yaşlı adamın etrafına toplanır. Geleneksel bir uğurlamanın ardından yaşlı Georgy yola çıkar.
Sergo Zakariadze

Giorgiy Ma...

Vladimir Privaltsev

senior ser...

Aleksandr Nazarov

Arkadiy Er...

Aleksandr Lebedev

Nikolay Na...

Vladimir Kolokoltsev

Grisha, so...

Yuri Drozdov

Vova, soldier

Ivan Kosykh

Accordionist

Viktor Kosykh

Vasiliy Dm...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@olanzveins

11 ay önce

4.3 / 10

Filmdeki bazı göndermeler ilginçti. Kökenim göç eden Gürcü bir askerin torunlarından olduğumdan bazı noktalara şaşırdım. Gürcüler lojistik bilgisi yüksek olduğundan ve coğrafya hakimiyeti yüksek olduğundan cephe arkasında iş erliği yapması daha uygun bulunurdu o dönem. Ön cephe ile arka cephe arasında çok fark yoktur ayrıca. Filmde ön cephe daha kahramanca gösterilmiş. Gürcü baba da cesaretiyle ön cepheye alınmış. Tuhaftı misal Stalin lojistik bilgisi sayesinde devrimi hazırlayan en büyük banka soygunlarını yaptı. Stalin’in yükselişini sağlayan ana noktalardan biriside budur.

Unutmadan Gürcülerin neşeliliğine vurgu yapılıp sanki harka bir millet gibi lanse edilmiş. Bir deyiş vardır; neşesini kaybeden bir Gürcü zamanla dünyanın en vicdansız adamlarından birine dönüşür diye. Biraz objektif bakmak gerek olaylara. Kahkahalarıyla ünlü olan bir millet sanıldığı kadar ’’mükemmel’’ değildir. Hiçbir milletin mükemmel olmadığı gibi.

@kuzgunadam

1 yıl önce

8.5 / 10

tam bir gürcü karakteri Georgi Maharaşvili güzel insan. Filme gelince abd yapımı olsa imdb ilk 30da olurdu mutlaka. Benim için underrated filmlerin zirvesinde.

@carpathia

6 yıl önce

8.5 / 10

Bir babanın canı pahasına askerdeki yaralı oğlunu arayış hikayesi.. Gürcü sinemasının gerek diyaloglarıyla,gerek komünizm etkileriyle bir babanın gözünden savaşın ne kadar anlamsız olduğunu muhteşem bir dille anlatmasıyla dünya klasikleri arasına girmiş mükemmel bir yapım.Savaş karşıtı filmleri seviyorsanız bu BAŞYAPITI kaçırmayın derim.

@basribabam

8 yıl önce

9 / 10

Savaş karşıtı filmlerin en etkileyicisi, en naifi, en mükemmeli. Üzüm yetiştirmekten başka bir şey bilmeyen, cahil, kaba saba bir köylünün cephedeki "uzun boylu-yakışıklı" oğlunu bulmadan geri dönmeme inadının yer yer güldüren, yer yer ağlatan hikayesi. "Az kişi tarafından bilinen şahaser film" kategorisine bu güne kadar böylesine uyan bir film izlemedim kardeşler.

Bu filmi izlemeyen filmadamıyım demesin. O kadar müthiş bir film ki, tanımlayacak kelime bulamıyorum.

9/10
SPOILER

Bir Askerin Babası filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir Askerin Babası filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir Askerin Babası filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL