7.4

260 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (533.314 OY)

KONUSU

İki astronom, Dünya’yı yok edecek bir kuyruklu yıldızın yaklaşmakta olduğu konusunda insanlığı uyarmak için bir medya turuna çıkar, ancak hiç kimse onları umursamaz.

Jennifer Lawrence

Kate Dibiasky

Leonardo DiCaprio

Dr. Randal...

Meryl Streep

President ...

Rob Morgan

Dr. Teddy ...

Jonah Hill

Jason Orlean

Cate Blanchett

Brie Evantee

Mark Rylance

Peter Ishe...

Tyler Perry

Jack Bremmer

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
K

@kahramansmt

2 ay önce

8.5 / 10

Üniversitelerde ders olarak izlenilip makale bile yazılır. Her kahvehanede, her arkadaş ortamında, her misafirlikte her zaman her yerde konuşulan zenginin doyumsuzlugu siyasiler ve yalanlar üzerine kurulu düzene mizah ile eleştiri. izle izlettir.
O

@oznesi_gizli

3 ay önce

6.5 / 10

Klişelemiş dünyayi kurtarma filmlerinin beklentisiyle izlemek hata olur.Buz gibi eleştiri yapiliyor çünkü filmin içerisinde insanliğin çığrından çıkışına.

@kerimapaydin

3 ay önce

9 / 10

Film kesinlikle "her şeyin eleştirisi" olarak görülebilir. Her şeyin içerisinde hem siyasiler var, hem günümüz toplumu var, hem medya var hem de yozlaşmış kurumlar var. Ancak her şeyin ötesinde bu eleştiriler kör göze parmak sokar gibi yapılmıyor ve gidişata oldukça uygun şekilde ilerliyor.

Özgün senaryo olarak kategorize ettim ancak senaryo aslında klişe bir konunun özgün uyarlanmış hali. Netflix yapımı olmasından dolayı politik doğruculuk, mesaj verme kaygısı vs. gibi şeyler bekledim. Her şeyin ötesinde yüzeysellik bekledim ancak ciddi anlamda oldukça iyiydi film. Ayrıca filmin ilk yarısı ve ikinci yarısı birbirinden tamamen farklı 2 filmin dinamiğine sahipler bu da akıcılığı bence artırmış. Kısacası izlemekte kararsızsanız bence filme düşebilirsiniz.

@sersak53

9 ay önce

8.4 / 10

Son zamanlarda izlediğim en güzel kara mizahlardan. Oyuncularda iyi olunca büyük keyif veriyor. İçinde yaşadığımız dünyanın karınca kadar beyni olmayan insanlardan oluştuğunu ve en sonunda da kendini yok edeceğini güzel anlatmış.
Çok keyifliydi. Şiddetle tavsiye ederim.

@sbnmv

9 ay önce

Ben filmi beğendim. Abartma huyumuz olduğu için ne “çok iyi film yaaaa” diyenlere ne de “berbat ötesi” diyenlere katılmayarak verdiği mesajların oldukça yerinde olduğunu ve seyir zevkinin yüksek olduğunu düşünüyorum.

@monco

9 ay önce

Filmi beğendim. Başkan'ın özgüven patlamasından olsa gerek, ilk defa gördüğü canlıya güle oynaya yaklaşıp yemeği olması mükemmel detaydı.

@kumik

10 ay önce

Gençler, tür olarak yanımızda başka canlıları da sürükleyerek yok oluşumuza koşuyoruz. Ve bu gerçek gün gibi, kabak gibi ortadayken hepimiz sabah işlerimize gidip, evde netflix izliyoruz, kredi borcu filan düşünüyoruz, çocuk yapıyoruz. Buraya Türkiye'de yaşanan olaylara karşılık toplumun gündemini yazmaya kalksak, bu film fıkra gibi kalır. Cuma üstümüzden jetler uçtu da pazartesi hepimiz işe gitmedik mi? Dünyaya bakalım, ABD Kongresini embesil bi başkanın teşvik ettiği boynuzlu adamlar bastı. En marjinal bir avuç insan dışında toplumsal ve türsel olarak geleceğimize, gezegemimizin geleceğine ancak bir suaygırı kadar kafa yoruyoruz çünkü konforumuzdan son ana kadar ödün vermek istemiyoruz. Rutin kaygılı bir vurdum duymazlığı, belirsiz kaygılı bir farkındalığa tercih ediyoruz. Evet filmi Netflix çekmiş, evet popüler Hollywood oyuncuları oynuyor, evet gaz almak için belki. Ama filmde olasılık dışı bir şey yoktu, bilim-kurgu değil, belki el
... Devamı
Gençler, tür olarak yanımızda başka canlıları da sürükleyerek yok oluşumuza koşuyoruz. Ve bu gerçek gün gibi, kabak gibi ortadayken hepimiz sabah işlerimize gidip, evde netflix izliyoruz, kredi borcu filan düşünüyoruz, çocuk yapıyoruz. Buraya Türkiye'de yaşanan olaylara karşılık toplumun gündemini yazmaya kalksak, bu film fıkra gibi kalır. Cuma üstümüzden jetler uçtu da pazartesi hepimiz işe gitmedik mi? Dünyaya bakalım, ABD Kongresini embesil bi başkanın teşvik ettiği boynuzlu adamlar bastı. En marjinal bir avuç insan dışında toplumsal ve türsel olarak geleceğimize, gezegemimizin geleceğine ancak bir suaygırı kadar kafa yoruyoruz çünkü konforumuzdan son ana kadar ödün vermek istemiyoruz. Rutin kaygılı bir vurdum duymazlığı, belirsiz kaygılı bir farkındalığa tercih ediyoruz. Evet filmi Netflix çekmiş, evet popüler Hollywood oyuncuları oynuyor, evet gaz almak için belki. Ama filmde olasılık dışı bir şey yoktu, bilim-kurgu değil, belki eleştiri bile değil de bir uyarı. Bunu anlamıyorsanız alışkın olduğunuz tatlı kaygınızla hayatınızı sürdürün, keşke oy da kullanmasanız. Anlıyorsanız bahane bulmayın, durum bu, şimdi biz ne yapacağız, soru bu.

@fsymg

10 ay önce

10 / 10

Seyir zevki üst düzey olan, müthiş politik ve sosyolojik mesajlar barındıran film. Bazı seyirciler tarafından anlaşılamamasını garip bulmadım, film zaten bundan bahsediyor.

@hakanyclt

11 ay önce

5 / 10

Ne kadar basit işlere coşuyo insanlar.

@gmzprcl

11 ay önce

"Düşünüyorum da aslında...
Her şeyimiz varmış değil mi?"

@tiamath

11 ay önce

8.5 / 10

Onu Teleskopla Gördüm! İnanmanız İçin Daha Ne Olması Gerekiyor!?

Bir film, içerisinde ne kadar konu ile ilgili eleştiri barındırabilir? İşte bu film bu konuda son derece geniş kapsamlı bir yapıya sahip. Film, bir gözlemevinde başlıyor. Kate Dibiasky isimli bir doktora öğrencisinin keşfetmiş olduğu kuyruklu yıldız, gözlemevinde görevli olan Dr.Randall Mindy'in tarafından rota hesabına tabi tutuluyor. Bu hesabın sonucunda korkunç gerçek öğreniliyor. Bu kuyruklu yıldız altı ay on dört ün sonra dünyaya çarpacaktır.

Prof. ve öğrencisi ilk şokun etkisini atlattıktan sonra uyarmak için devleti bilgilendirirler. İddiaları sonucu başkanla görüşme ayarlanır. Ve işte filmin ilk eleştirel noktası ortaya çıkar, bir gün boyunca beyaz sarayda kalırlar. Başkan ile görüşmeleri fındık kabuğunu doldurmayacak sebeplerle ertelenir. Devletin, bilimi ne derece önemsediği gerçeği ile yüzleşilir. Başkan, bir yıldız ge
... Devamı
Onu Teleskopla Gördüm! İnanmanız İçin Daha Ne Olması Gerekiyor!?

Bir film, içerisinde ne kadar konu ile ilgili eleştiri barındırabilir? İşte bu film bu konuda son derece geniş kapsamlı bir yapıya sahip. Film, bir gözlemevinde başlıyor. Kate Dibiasky isimli bir doktora öğrencisinin keşfetmiş olduğu kuyruklu yıldız, gözlemevinde görevli olan Dr.Randall Mindy'in tarafından rota hesabına tabi tutuluyor. Bu hesabın sonucunda korkunç gerçek öğreniliyor. Bu kuyruklu yıldız altı ay on dört ün sonra dünyaya çarpacaktır.

Prof. ve öğrencisi ilk şokun etkisini atlattıktan sonra uyarmak için devleti bilgilendirirler. İddiaları sonucu başkanla görüşme ayarlanır. Ve işte filmin ilk eleştirel noktası ortaya çıkar, bir gün boyunca beyaz sarayda kalırlar. Başkan ile görüşmeleri fındık kabuğunu doldurmayacak sebeplerle ertelenir. Devletin, bilimi ne derece önemsediği gerçeği ile yüzleşilir. Başkan, bir yıldız geleceği bilgisini, "bu koltukta oturduğum süre boyunca kaç kere dünyanın sonu haberi duydum biliyormusunuz? Nücleer savaş, küresel ısınma, doğanın bozulması, uzaylılar. Yani sizinkisi ilk değil Dr.Randall" cümlesiyle karşılar ve ilk aklındaki düşünce, bu bilginin seçimlerden önce piyasaya çıkmaması olur. Durumu hazmedemeyen Randall ve Kate, gazetecilerin yolunu tutar. Bu konuyu açmak için halkın büyük bölümünün izlemiş olduğu bir şov seçilir. İşte bu şov, halkın gelmiş olduğu durumla ilgili eleştiriyi harika bir şekilde işler. Halk, gerçekleri bir şekilde absorbe edip konuyu alaya vuran programlarla zehirlenmektedir ve bu probramda kuyruklu yıldız konusu en son haber olarak yayınlanır. Tabi ki gerçekleri söylemenin bedelini oldukça ağır öderler. Kimse tarafından dikkate alınmazlar üstelik devlet sırlarını ifşa etme suçundan içeri alınırlar.

Bunların ardından beklenmedik bir gelişme olur ve başkan, zedelenmiş prestijini kurtarmak adına bu kuyrukluyıldız projesini kullanmaya karar verir. Ordu arkasında bir konuşma, tüm dünya uluslarını dikkate alan görünümler verir. Birden Profesörün konuşmaları önem kazanır ve düzenli bir şekilde programlara çıkmaya başlar. Günümüzdeki pandemiye karşı patlak veren, kim olduklarını duymadığımız onlarca kişinin bir anda konuşmacı olmaları gibi.. Hatta birgün Randall'ın eşi yürüyüşe gelmek istermisin dediğinde Randall, benim artık çeyrek milyon takipçim var der. Sosyal medyanın hayatı nasıl kitlediğine de güzel bir mesaj gönderilir. Sonra bir bakmışız Randall, program sunucusu Brie ile birlikte olmaya başlamıştır. Yeni hayat fazlasıyla güzel gelmeye başlamıştır. Brie'nin iki üniversite mezunu olduğunu görürüz. Halkı uyuşturmak için seçilen kişilerin nasıl özenle seçildiklerinin mesajı da verilir. Bu kişi ayrıca gerçeklikten o kadar uzaklaşmıştır ki "hepimiz öleceğiz" cümlesinden tahrik olmaktadır.

Film üçüncü stepte, kuyrukluyıldızı vurmak için hazırlanmış olan rota saptırma drone'larının kullanılmamasına karar verir. Çünkü dünyanın üçüncü en zengin kişisi (ki bu kişi devlete olan bağışlarından ötürü istediği yere girip çıkma ve söz söyleme hakkına sahiptir), kuyrukluyıldızın dünyaya düşürülüp, içindeki nadir madenlerden faydalanılması gerektiğini düşünmektedir. 40 trilyon dolar değerindeki madenler sayesinde uzak doğuya bağlı kalınmış olunan maden krizinden kurtulabileceklerdi. Tek bir detay vardı, dünya yok olabilirdi. Netice de bu zengin şahsın fikri doğru bulununca, propogandalar bir anda yer değiştirdi. Bir kaç gün sonra artık kuyrukluyıldız çıpla gözle görünür olunca insanlar yavaş yavaş uyanmaya başladı. Hâla at gözlüğü takanlar ise yukarı bakma propogandasını takip etmeye devam ettiler. Bu noktada insanlar arası politik kutuplaşmanın nasıl cereyan edebileceği ve hangi noktalara gelebileceği başarılı işlenmiş.

Son noktada ise bir akşam yemeği tablosu izliyoruz. Aslında herşeyimiz vardı cümlesi, burada tam yerine oturmakta. Kuyrukluyıldızın gelişi, başkanın kardeşini unutacak kadar canının derdine düşmüş olması ve zengin şahsın algoritma çalışması ile ilgili detay. İnsanların nasıl kategorize edilmiş oldukları ve bu seviyedeki insanlar için bizlerin sadece veri sağlayan şahıslar olduğu gerçeği başarılı gösterilmiş.

Filmin uzunluğundan şikayet edilir ama bu kadar konuyu eleştirmek için bence gayet iyi bir süreydi. Oyunculuklar oldukça başarılı. Lawrence dışında tüm kadronun yaşına baktığınızda, oyunculuk konusundaki seviyeyi görebilirsiniz. Film müzikleri de aynı şekilde yerindeydi. Günümüzün en büyük sorunu olan küresel ısınmaya bir uyanış projesi niteliğinde olan bu film, mesajını verme konusunda gayet başarılıydı. Açıkcası ben de, generalin bedava ürünlere karşılık neden para istediği sorunsalını çözebilmiş değilim :)
M

@miaevans

10 ay önce

Bence generalin para alması insanların bitmek bilmez açgözlülüğünü temsil ediyor.Her şeyi var ama hala kendisinden ''aşağıda'' olan insanların elindekinin peşinde.Bana çalışanlarını sömüren zengin patronları hatırlattı.

@superhans

11 ay önce

6.5 / 10

Bana o kadar yapmacık geliyor ki böyle filmler, bakıyorsun savunduğu şeylere, bir de yayınlandığı platforma bakıyorsun.... oynattığı oyunculara bakıyorsun, içinde barındırdığı şarkılara bakıyorsun... Bunları gerçekten savunuyor musunuz yoksa halkın başını mı okşamak amacınız?

@superhans

11 ay önce

bir de ödül aldıklarında (ki alacaklardır) yapacakları konuşmaları çok merak ediyorum... bu sefer hangisi olacak acaba? Afrikadaki çocuklar mı? İklim değişikliği mi?

@betelgeuze

11 ay önce

Bir yanda gerçeği söyleyenler, diğer yanda gerçeği görmek istemeyenler. Yaşanıyor olan gerçeği film gördük. Çok beğendim.

@denizozkil

11 ay önce

bu film iklim degisikligi hakkinda ve korkuyorum ki sonumuz da ayni olacak.

@rinustalarin

11 ay önce

Filmin puanı bir çok açıdan "0" (sıfır), ancak bir çok açıdan da... henüz öyle bir sayı keşfedilmedi.

Muhtemelen uzun süre böylesine sansasyonel bir yapım izleyemeyeceğiz.

Not: Filme çerezlik diyenler bir daha film falan izlemesin. Bu yakıştırmanın, 2. sırada olduğunu görünce inanılmaz sinirlendim
SPOILER

Don't Look Up filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Don't Look Up filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Don't Look Up filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL