7.1

11 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.2 (5.966 OY)

KONUSU

I. Dünya Savaşında Nazilere karşı savaşarak 309 düşman askerini öldüren keskin nişancı bir kadın olan Lyudmila Pavlichenko’nun (1916-1974) hayat hikayesini konu alan bir biyografi filmi. Film, genç kadının 1937-1957 yılları arasındaki hayatını üniversite yıllarından itibaren, atış yeteneğinin keşfedilişini, eğitime alınışını, savaştaki günlerini, başarılarını, aşklarını ve dönemin Amerikan Başkanı Roosevelt’in eşi ile olan sıcak yakınlığını karışık kurgu ile bize aktarıyor.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (2)

@talha27 yazdı...

Pzt, 06 Tem 2015, 09:31 (3 yıl önce)

Film konusu itibariyle güzel olsada oyunculuk ve işleyiş bakımından zayıf kalmış, anlatılamamış olduğunu düşünüyorum.2. Dünya Savaşı'nda keskin nişancı bir kadının öyküsü anlatılıyor ancak gereğinden fazla eglenceli geldi bana.Eğlenceden kastım espiriler yapılıyor gibisinden  değil de o dramı hissedemedim.Benim için efsane olan Kapıdaki Düşman filmin konusuyla benzerlik göstersede oyunculuğun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. 5.5/10

@drjacksheparddd yazdı...

Paz, 07 Haz 2015, 01:30 (3 yıl önce)

Daha en başından rahatlıkla söyleyebilirim ki enfes bir film olmuş. Çok çok beğendim. Son yıllar içinde belki de izlediğim en iyi savaş, biyografi ve dram filmi oldu. Tabii bu türlerin yanında romantik öğeler de çok başarılı kullanılmış. Çok iyi filmler için açıkçası iyi şeyler yazamıyorum. Sivastopal İçin Savaş da işte bu tür yorum yazmakta zorlanacağım yapımlardan. Öncelikle Yuliya Peresild? O nasıl bir performanstır, o nasıl bir oyunculuktur? Resmen beni büyüledi. Bir silah bir kadının eline bu kadar mı yakışır? Oyunculuğunu geçtim o bakışları yeter, resmen düşmanı kaçırması için başlıca sebep olur o bakışlar? Kesinlikle harika bir iş çıkarmış. Fazla bilindik, tanındık bir isim değil ama bu yapımdan sonra ününün hızla artacağını düşünüyorum. Dönemin Rusya-Almanya savaşını son derece başarılı sahnelerle ele almışlar. Savaş sahneleri oldukça etkileyiciydi. Bu sahnelere bir hayli kabarık bir bütçe ayrıldığı aşikar. Ama kesinlikle buna değmiş. Sahne geçişleri bir harikaydı. Özellikle savaş sahnelerinde muhteşem bir görsellik kullanılmış. Bu, filmin etkileyiciliğini iki katına çıkarmış. Savaşı birebir yaşıyormuş hissinden çıkamıyorsunuz. Ruslar?ın ulusal kahramanı olan Lyudmila Pavlichenko?nun keskin nişanlığını konuşturduğu sahneler ise filmi adeta tamamlıyor. Bütün bu başarılı görselliği ve hikayeyi taçlandıran ise kesinlikle müziklerdi. Aralara serpiştirilen o müzikler adeta insanı yüreğinden vuruyor. Hatta bulabilirsem müzikleri indirip dinleyeceğim. Savaşın acı yüzünü de bir kez daha görüyor insan. Ne diyebilirim ki, hangi şartlar altında olursa olsun ve ne olursa olsun savaşlar kesinlikle çözüm yolu olmamalı. Sevdiğiniz insanları yanı başınızda kaybetmek, onların yanınızda yok oluşunu izlemek dünyanın belki de en acı verici olayı. Vücudunuzdaki savaş yaraları belki kapanır ama ya kalbinizdekiler? Onlar bir ömür sizinle kalacak olan en yakıcı şeyler? Film için daha ne diyebilirim, gözlerim doldu ve çokça da acıdım. Yüreğime dokundu. Kaybettiğim, sevdiğim insanlar aklıma geldi. Damağımda enfes bir tat bıraktı Sivastopal İçin Savaş? En yakın zamanda yine izlemek istiyorum. Herkese de şiddetle tavsiye ederim. 10/10.    

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Bitva Za Sevastopol filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bitva Za Sevastopol filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bitva Za Sevastopol filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI