7.5

27 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.4 (892 OY)

Süre

1 Saat 54 Dk.

Ülke

Türkiye

KONUSU

Cengiz Dağcı’nın Korkunç Yıllar adlı romanından beyazperdeye aktarılan film, II. Dünya Savaşı sırasında Alman esir kamplarında rehin alınan Tatarlı esirlerin yaşadıkları insanlık dramını ve çektikleri acıları konu alıyor. Kırım'da yaşayan Sadık Turan savaş başlayınca diğer Kırım Türkleri gibi askere alınır ve cepheye gider. Savaş esnasında Almanlara esir düşer ve Almanca biliyor olması nedeniyle bulunduğu esir kampında irtibat görevlisi olarak çalışmaya başlar. Kısa süre sonra Almanların, Kırım'ı Ruslardan kurtarıp özgürleştirme vaadiyle Türklerden oluşan birlik kurma planına dahil olarak Alman ordusunda görev almaya başlar. Ancak bunun bir oyun olduğunu fark eden Sadık artık gerçek Kırım kurtuluşu için harekete geçecek ve bu esnada hayatının aşkı Maria ile de tanışacaktır.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (4)

@poormf yazdı...

Cmt, 04 Haz 2016, 16:13 (2 yıl önce)

6.5 / 10

Efektlerin arasında kaybolan özellikle Türkçe konuşmalar film için bir eksi olurken, iki arada bir derede kalmış bir halkın öyküsü anlatılan. İki ara bir derenin yansıtılabilerek üzerinde düşünülmesinin sağlanması filmin olumluluğu. Ancak yapısı gereği yalan üzerine kurulu faşizmin gerçek yüzünü görememekten kaynaklı faşizme koltuk değneği olmak, o dönem için belki anlaşılabilir olsa da karşılığında dünya tarihinde ilk kez denenen bir sistemin doğru ya da yanlış uygulamalarını koymak pek insaflı değil.  SSCB Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği'ni oluşturmak için tek dil değil tek alfabe öngörülüyor. Herhalde azınlığın çoğunluğun yazım kurallarına uyabilmesi için tercih edilmiştir Kiril alfabesi. Ülkemizde de azınlığın kullandığı Latin Alfabesi, çoğunluğun kullandığı Arap Alfabesinin yerine konmamış mıdır Cumhuriyet ile birlikte? Senaryo bir şeyleri düşündürmek amacına hizmetle iyi niyetli diye düşünsek bile akılcılık konusunda pek başarılı sayılmaz. Teknik açıdan iyi duyguların aktarılması açısından sıradan bir film... 65/100

@galiyev yazdı...

Cum, 24 Nis 2015, 01:07 (3 yıl önce)

7.9 / 10

çok iyi bir film. dönemin kırım-tatar türkleri'nin ruslar ve almanlar arasındaki özgürlük-türklük mücadelesini görüyorsunuz. her ne cephede, her ne üniforma altında olursa olsun kalbi vatanı, milleti için atıyor bir türk'ün. filmdeki neslin öncüllerinden sultan galiyev de bir tatar türk'ü olarak bolşevik olmayı sadece sosyalizme olan inancından ötürü değil aynı zamanda vatanının hürriyeti için yegane şans görerek tercih etti. filmde bölge türkleri'nin buna benzer tercihler yapmak zorunda kaldığını anlayabiliyoruz. ve yine filmdeki gibi bir gidişat ve son galiyev'in hayatında görülüyor. josef stalin de galiyev önderliğinde türkleri hürriyet umuduyla oyaladı. oysa müslüman kızılordu'yu salt bolşevik siyaset uğrunda sömürmekten öteye gitmedi, gitmeyecekti de. bunun fark edilmesi, sonrasındaki hareketlilik, yaşananlar.. ben filmi izlerken sultan galiyev'in hayatını anımsadım. kırım tatarları'nın talihi de bu imiş. hem galiyev'in hayatından hem de filmden çıkan sonuç şu: türk'ün türk'ten başka dostu yok.

@blitzkrieg yazdı...

Sal, 16 Ara 2014, 15:49 (3 yıl önce)

6 / 10

Kurgusu tarihsel gerçekliklere dayalı filmleri her zaman sevmişimdir. Bu filmin de yine cezbedici bir konusu vardı. Almanların, 2. Dünya Savaşı'nda sıkıştığı bir dönemde (coğrafi olarak Kıta Avrupa'sında fazla yayılmasından ötürü tüm cephelerde optimal şekilde savaşamayacağından) kendine savaşacak yeni insan gücü bulma arayışında büyük bir "zeka" örneği göstererek, Kırım Türklerini kullanıyorlar. Filme 60 puan verdim çünkü bence ortalamaydı. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, başroldeki Sadık'ın Alman üniforması altında milliyetçilik taslaması gerçekten bana komik geldi.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Kırımlı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kırımlı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kırımlı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI