6

29 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.4 (918 OY)

Süre

2 Saat 25 Dk.

Tür

Dram

Ülke

Türkiye

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Kocası Cemal yaşadığı çöküşün ardından, bir iş için gittiği Romanya'da tutuklanınca, acilen ameliyat olması gereken hasta çocuğuyla bir başına kalan Emine, elişi aldığı atölyede kocasının eski patronu Ziya ile karşılaşır. Ziya bir zamanlar çok hoşlandığı kadının ve çocuğunun durumunu öğrenince kayıtsız kalmaz.    Cemal aylar sonra İstanbul'a döndüğünde, Emine konfeksiyon atölyesinde çalışmaktadır ve çocuğu sağlıklıdır. Ancak, tesadüfen bulduğu hastane faturası, Ziya'nın çocuğunu ameliyat ettirdiğini öğrenmesine ve Emine'nin bunu gizlediğinin ortaya çıkmasına neden olur.    Başına gelenlerden zaten Ziya'yı sorumlu tutan ve Emine'yi deli gibi kıskanan Cemal, altında başka korkular taşıdığı bu durumla yüzleşmeyi mi yoksa görmezden gelmeyi mi seçecektir?

SPOILER

TÜM YORUMLAR (10)

@olanzveins yazdı...

Per, 09 Mar 2017, 01:20 (1 yıl önce)

6 / 10

             Hem topluma hemde kendine yabancılaşmayı iyi bir şekilde işleyen Zeki Demirkubuz filmleri gibi Kor da benzer bir temayı insanın iki yüzlülüğünün, ve sahteliğinin daha ön plana çıkararak hissettiriyor. Bana sorarsanız eğer Zeki Demirkubuz' un en başarılı filmi 'Bekleme Odası' idi. O filmden sonra ben o tadı hiçbir filminde alamadım. Puanım 60/100.

@gustav-mahler yazdı...

Paz, 05 Mar 2017, 00:38 (1 yıl önce)

5.5 / 10

Ben Demirkubuz'un artık yaratıcılık bağlamında müthiş bir tıkanma sürecine girdiğine inanıyorum. İlk defa bir filmini bitiremeden kapattım.  Demirkubuz insan doğasını fiziksel olarak analiz edebilen ve bunun üzerine çok güzel işler çıkaran bir yönetmendi. Kader gibi, masumiyet gibi... Yani bağıran çağıran, ağlayan, sinir krizleri geçiren, posta koyan vs. fiziksel insan görünüşleri, tepkileri üzerine yoğunlaşan, insanın o karanlık bölgerine fazla dalmayan bir yönetmenliği vardı.  Lakin niyeyse sonra tıpkı Bergman, Tarkovsky, nbc gibi insan ruhunun karanlık bölgelerini merak etmeye başladı. Ben Demirkubuz'un, ruhun o karanlık bölgelerine keşifler yapabilecek kadar insan doğasını ve psikolojisini bildiğini düşünmüyorum. Bu bölgeler onun kalemi değil. Bulantı, Kor gibi işler bunu fazlasıyla ortaya koyuyor. Demirkubuz bana göre normal insan doğası ile psikolojik bozuklukları olan insan doğasını net çizgilerle tanımlayamıyor. Demirkubuz'un karakterleri bu iki insanı yansıtamıyor. Mesela Deccal'da normal psikolojiye sahip bir insanla psikolojisi bozuk bir insanı net olarak görürüz. Çünkü yönetmen iki insan karakterini de tanıyor, biliyor. Demirkubuz'da böyle bir netlik göremiyoruz. Böyle olunca da ortaya, mantığı olmayan tepkiler veren normal(!) karakterler, saçma sapan diyaloglar çıkıyor. Yani bir insan hem bu kadar uzun film yapıp hem de olayları müthiş bir oldu bittiye nasıl getirebilir? Karakter analizlerini iyi yapamıyor diye düşünüyorum. Oysa bu derece insanın iç taraflarına dalmasa da gene çok daha iyi bildiği, tanıdığı dış tarafıyla ilgilense çok daha iyi işler ortaya çıkacak. Tıpkı Masumiyet ve Kader de olduğu gibi... Çünkü alışkın olmadığı sularda yüzüyor Demirkubuz. Bu olabilir tabi ki ama asıl sorun ısrarcı olması... Bak Beethoven'e... Opera türüne, o türe merak saldı o da... Ama baktı ki o bölge farklı, Fidelio'dan başka daha fazla zorlamadı(gayet iyi bir operadır elbette bu ama bir sihirli flüt değildir). Başka alanlara yöneldi ve senfoni türünde devrimsel işlere imza attı. Bütün bestecilere yol gösterdi.  Uzattım biraz ama özetle; her türü çok iyi beceremeyebilirsin, bunu kompleks haline getirmemek gerekiyor.  

@poormf yazdı...

Çar, 15 Şub 2017, 06:43 (1 yıl önce)

8.1 / 10

Başta Aslıhan Gürbüz'ün sivrilen oyunuyla anlatılan, arafta kalan bir kadın hikayesi Kor... Sinopsisteki soru daha çok Nuri Bilge Ceylan'ın Üç Maymun'ununa ait. Bu daha farklı, söyleyecekleri daha net olan bir film... 80/100

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Kor filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kor filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kor filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI