Yeniden Bulunan Zaman

(1999)

Marcel Proust's Time Regained a.k.a Le temps retrouvé, d'après l'oeuvre de Marcel Proust

Film 2 Saat 49 Dk. Dram, Romantik Fransa, İtalya

4.8

6 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.7 (2.846 OY)

KONUSU
Proust’un, Kayıp Zamanın İzindeadıyla yazdığı yedi bölümden oluşan kitaplarından sonuncusu olan ve yazarın anımsama’ üzerine yazdığı Yeniden Bulunan Zaman’ın beyazperde uyarlaması.

Yıl 1922.. Proust ölüm döşeğindedir ve eski fotoğraflar aracılığıyla hayatını tekrar gözden geçirmektedir. Fakat bu sa
... Devamı
Proust’un, Kayıp Zamanın İzindeadıyla yazdığı yedi bölümden oluşan kitaplarından sonuncusu olan ve yazarın anımsama’ üzerine yazdığı Yeniden Bulunan Zaman’ın beyazperde uyarlaması.

Yıl 1922.. Proust ölüm döşeğindedir ve eski fotoğraflar aracılığıyla hayatını tekrar gözden geçirmektedir. Fakat bu sanıldığı kadar kolay olmaz - yavaş yavaş gerçek karakterlerle yazmış olduğu romanların karakterleri birbirine karışmaya başlar. Yazar, tüm bu karakterlerin odasının duvarına vuran imgeleri sayesinde, yaşamının gerçek anlamının eserlerinde yattığını keşfedecektir. Bu resimler ona çocukluğunu, gençliğini, sevgililerini ve Birinci Dünya Savaşı’nın nasıl sosyal statüleri alt üst ettiğini anımsatır. (Bir zamanlar Allende’nin danışmanlığını yapan, yıllarca da sürgün hayatı yaşayan yönetmen Ruiz, bu sahneye olağanüstü bir sürrealizm katmıştır.)

Romanlarında, bir anıyı aynen hatırlamanın asla mümkün olamayacağını, çünkü elde fotoğraflar bile olsa, tat, koku ve seslerin her zaman eksik olacağını sık sık vurgulayan Proust, anılardan yeniden dokunan zamanın, yaşanmıştan her zaman farklı olduğunu söylemiştir.Yönetmen Raoul Ruiz, aynen yazar gibi, anıları aktarırken bir zaman kurgusuna uymamayı tercih etmiştir. Bu yüzden zaman zaman kafa karıştıcı olabilen film, görülmesi gereken filmler arasında kendine haklı bir yer edinmiştir.(sağdan soldan toplandıderlendi.)

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@alisinatif

5 ay önce

"zaman,gercekligin babasidir. annesi de aklimiz" demis Giordano Bruno. simdi biz de kalkip "ucretsiz pazar eklerinde ucretli pazartesiler yok.tatil falan var.kurabiye de var ama Proust yok. elde ne var? sigara." desek mesela? olur mu olur. ki demisligim de var hani. neyse 5 dk.parmak arasi... sonra 'kaldigimiz' yerden devam ederiz animsamasyona,kutsal pazar kahvaltilarinda herkesin gunah cikardigi gulumseyen margarin kapaklariyla,hatirladigim kadariyla..

ne de olsa olum dosekleri tek kisilik.
SPOILER

Yeniden Bulunan Zaman filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Yeniden Bulunan Zaman filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Yeniden Bulunan Zaman filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL