Potemkin Zırhlısı

(1925)

Bronenosets Potemkin a.k.a The Battleship Potyomkin

Film 1 Saat 15 Dk. Dram, Tarih Sovyetler Birliği

7.7

147 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (55.705 OY)

KONUSU
Sinema tarihinin ilk 10 filminden biri...

Dünya sinemasının başyapıtları arasında, tüm zamanların en önemli filmi olan Potemkin Zırhlısı; 1905 devrimi yansıtan devrimci bir film olmasının yanında, büyük usta Eisenstein’ın sinema sanatında devrim yaratan bir çalışmasıdır.
Potemkin Zırhlısı’nda, tari
... Devamı
Sinema tarihinin ilk 10 filminden biri...

Dünya sinemasının başyapıtları arasında, tüm zamanların en önemli filmi olan Potemkin Zırhlısı; 1905 devrimi yansıtan devrimci bir film olmasının yanında, büyük usta Eisenstein’ın sinema sanatında devrim yaratan bir çalışmasıdır.
Potemkin Zırhlısı’nda, tarihin en baskıcı rejimlerinden Rus Çarlığına karşı halkın ayaklanması ve dayanışması yalın ama sarsıcı bir dille anlatılmaktadır. Eisenstein, Potemkin Zırhlısı’nda, sinema tarihinde bir ilki gerçekleştirdi ve filmin baş kahramanı olarak "yıldızlar" yerine, halk kitlelerini seçti. Bolşevik devrimi, sanatın tüm alanında olduğu gibi, sinema sanatında da büyük bir canlanma yarattı. Ve çeşitli sinema akımları bu dönemde özgün örneklerini sundu. Sinema ustası Dziga Vertov’un sinema kuramı ve biçemi Sinema-Göz’e karşı Einsestein, Sinema-Yumruk kuramını geliştirdi ve ilk örneğini Potemkin Zırlısı’yla verdi.

Sinema tarihinde yenilikçi kurgusu biçemi ve anlatımıyla bir devrima olarak nitelenen bu yapım, 1926 kurgusunun bestelerini yapan Edmund Meisel’in müzikleriyle daha bir büyüyor...
Aleksandr Antonov

Grigory Va...

Vladimir Barsky

Commander ...

Grigori Aleksandrov

Chief Offi...

Ivan Bobrov

Young Sail...

Mikhail Gomorov

Militant S...

Aleksandr Levshin

Petty Officer

N. Poltavtseva

Woman with...

Konstantin Feldman

Student Ag...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@lavitaebella

9 yıl önce

Devlet eliyle çekilen bir propaganda filmi olsa dahi sırf propaganda yönlü bakılmamalıdır ki filmin sinemasal değeri malumumuzdur.Einstein kendise kııtlı bir süre ve bütçe ile ısmarlanan bir filmi yönetmenlik başarısı ile bir fırsata,bir başyapıta dönüştürmüştür.İdeolojik bir film olmasına rağmen özellikle odessa merdvenleri ve oradaki bebek sahnesi başta olmak üzere ideoloji falan tanımayacak oldukça etkili sahneler içermektedir.Ayrıca yoğun bir sembolik anlatımı vardır.Kurtlu etin gösterildiği sahne için Rusya’nın içten çürüdüğünü,brandanın altındaki grubun halkı temsil ettiğini,papazın merdivenlerde itiliş sahnesi,dalgaların kayaya vurması ,üç aslanın uyanış metaforu vs. çeşitli metaforlardır.Chaplin de bu film için dünyadaki en iyi film demiştir.
M

@mbaran

10 yıl önce

5 / 10

Siyaset ve Sinema konulu tüm derslerde ilk izletilmesi gereken filmdir bu. Propaganda filmi deyip kenara atmamak gerekir.

@hamlet

13 yıl önce

9.8 / 10

Dünya sinema tarihinin başlangıcı olarak kabul görmüş bir filmdir.

bu sessiz filmde her hareket bir anlam ifade eder, siyasi ve ideolojik bu sembollerle film tarihin sinema tahtasına mıhlanmıştır. kimi sinema eleştirmenlerini iki arada bi derede de bıraksa da film, Şarlo’nun dediği gibi dünyanın en iyi filmidir.

film;

1.insanlar ve solucanlar
2.körfez dramı
3.ölüm adalet istiyor
4.odessa merdiveni
5.deniz filosuyla karşılaşma

diye, 5 bölümden oluşur.

Ha bu arada filmi izlemeyenler için; http://video.google.com/videoplay?docid=-1630669376406423668&q=potemkin
Z

@zeynep1972

13 yıl önce

KONUSU :
Sinema tarihinin kilometre taşlarından birisi olan Battleship Potemkin, 1905 yılında başlayan ve 1917’deki Ekim devrimine öncülik eden isyanların 20. yıldönümü anısına yapıldı. Film Potemkin mürettebatının subaylara karşı başlattığı isyanın, daha sonra Odessa halkının da denizcilere katılmasıyla yayılmasını konu alıyor. Film o kadar etkiliydi ki, izlenildiğinde halkı kışkırtacağından korkulduğu için filmin gösterimi İngiltere’de, Fransa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklandı. Stalin bile, Sovyet devrimini anlatan en iyi filmlerden birisi olmasına karşın, Komünist Parti yönetimine karşı halkı ayaklandırabileceğinden çekindiği için olacak ki, filmin gösterimini bir süreliğine yasaklamıştır. 1958 yılında Belçika’da, 26 farklı ülkeden gelmiş 100 kadar sinema tarihçisi, Battleship Potemkin’i dünyanın gelmiş geçmiş en iyi filmi olarak seçti. Yıllar boyunca çeşitli yönetmenler Battleship Potemkin’e göndermelerde bulundu.
SPOILER

Potemkin Zırhlısı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Potemkin Zırhlısı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Potemkin Zırhlısı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL