7.4

151 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.3 (3.255 OY)

KONUSU
20. İstanbul Film Festivali’nde yılın en iyi Türk filmi seçilen Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, yeniden vizyona giriyor:

Esnafsporluların en büyük tutkuları Amatör Kulüpler Ligi’nde şampiyon olmaktır. Esnafspor’un uzatmalı ve vefakar antrenörü Hacı’nın (Savaş Dinçel) en büyük tutkusu Aynur (Müjde Ar)
... Devamı
20. İstanbul Film Festivali’nde yılın en iyi Türk filmi seçilen Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, yeniden vizyona giriyor:

Esnafsporluların en büyük tutkuları Amatör Kulüpler Ligi’nde şampiyon olmaktır. Esnafspor’un uzatmalı ve vefakar antrenörü Hacı’nın (Savaş Dinçel) en büyük tutkusu Aynur (Müjde Ar) ile evlenmektir.

Aynur’un çok istemesine rağmen direnmesi ile kısır bir döngüye dönüşen bu tutku, gelgitlerle sürüp gider. Şehir dışında, bağ evinde yaşayan bir hayat kadınıdır Aynur. Hacı’nın ona olan aşkını Aynur’un dışında kimse bilmemektedir.

Kendilerine profesyonel bir kulüp olma yolunu açacak olan Amatör Kulüpler Şampiyonluğu’nu kazanmak, önlenemez bir tutkuya dönüşür Esnafspor için. Ülkü Spor’un yakışıklı ve hırslı yöneticisi Cem’in (Uğur Polat) transfer etmeye çalıştığı genç ve yetenekli bir futbolcu olan Serkan (Rafet El Roman), Ülkü Spor’a kaptırılmadan alelacele transfer edilir.

Takımın uzatmalı kalecisi Suat (Erkan Can), mahallenin genç ve güzel kızı Nurten’e (Şahnaz Çakıralp) aşıktır, delicesine. Nurten ise bu tutkunun farkında değildir. Suat, en yakın arkadaşı Ayla’nın (Akasya Asıltürkmen) ağabeyidir. Nurten için. Nurten’e açılamayan Suat, aşkını mektup kağıtlarına döker sonunda. Fakat mektuplarına bir türlü yanıt alamaz. Bir yandan Nurten’in suskunluğu, bir yandan babasının baskısı oldukça bunaltır Suat’ı. Takımın bir türlü toparlanamaması ve üst üste aldığı yenilgiler de tüy dikmektedir bütün bunların üzerine!...

Serkan’ın transferi de takımdan çok mahallenin genç kızlarını etkilemiş, kızların özellikle de Nurten’in takıma ve maçlara ilgisini arttırmış evlerinin pencerelerinden takımın antrenman ve maçlarını büyük ilgi ile izlemeye başlamışlardır. Nurten’in takım arkadaşı Serkan’a olan ilgisi de bardağı taşıran son damla olur Suat için...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@olanzveins

7 yıl önce

4 / 10

Oyunculuk ve filmdeki karakterlerin yaşayış biçimi, hayatı algılama biçimi gibi futbol tutukunu mahalle insanının iyi bir portresini çizmiş. Mahalle insanı iyi yansıtılırken endüstriyel futbol da eleştirilmiş fakat takımın satın alınmasına ve kadro dışı kalmaya karşı mahallecek bir karşı koyuş, bir direniş yok. Kaderci bir tutum var, isyankar bir tutum olması gereken yerde. Puanım 40/100

@otlu_kek

9 yıl önce

torba suat: niye böyle oldu be abi? ben çok sevmiştim be abi. o kadar mektup gönderdim insan bir cevap yazar. benim günahım ne be abi?

hacı: bak koçum! belli olmuyor ama benim bir tek kulağımın arkası kaldı. artık acı çekmekten ve acı çektirmekten zevk almamayı öğrendim. sevgililer...heh! bizim olanlar ya da olmayanlar... hepsi iz bırakır. bu izler şimdi seninki gibi çok derinini çiziyor. hepsi kalır! ama inan yeni izler de olacak. yaşlıları düşün... sanki her şeyi bilirlermiş gibidirler. ama öyle değil. heh!.. ne kadar acı çekersen çek şunu hiç unutma; çizilecek bir yer hep vardır ve çizecek bir yer... ressam olur insanlar başkalarının kalbini kazıya kazıya, ya da resim olurlar senin gibi; kazına kazına.

torba suat: beni çok derin kazıdılar abi... ama altından sarı yeşil çıktı hehe!...


ekşi sözlükten alıntıdır:)

@zardozz

10 yıl önce

Bilgisayarların hayatımıza henüz müdehale etmediği o son dönemleri ucundan kenarından da olsa yaşamış olanların, mahallelerin, köylerin o hüzün kokan tozlarını solumuş olanların, mektupların heyecanını yüreğinde hissedenlerin, çınar gölgeli kahvehanelerin, orelet eşliğinde izlenen cimbom-fener maçlarının tadını bilenlerin, ışığına, kurgusuna, oyunculuklara, teknik ya da anlatım hatalarına takılmadan, biraz soluklanmaları için zaman zaman böyle hikayelere ihtiyacı vardır.
D

@dostoyevski

11 yıl önce

10 / 10

Hayat fena halde futbola benzer... Film gerçekten muhteşemdi. İzlemek için geç kaldığım için kızdım biraz kendime. Bir güldürüp, bir ağlattı. O güzel mahalle, çocukluğuma döndürdü beni. Oyunculara değinmeden geçemeyeceğim ki, zaten filmi bu kadar güzel kılan da onlardı. Özellikle Savaş Dinçel. Hayran kalmadan izlediğim bir yapımı bile olmadı. Çok baba adamdı. Ruhu şad olsun. Erkan Can da yine oyunculuğun ne demek olduğunu gösteriyordu. Daha yazılacak çok şey var ama sözü kısa kesiyor ve kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım diyorum.

@lowen

12 yıl önce

8 / 10

Savaş Dinçel ve Erkan Can filmi almış götürmüş desek abartmış olmayız.Hayatın içinden,yanıbaşımızdan bir film.

-Torba Suat ve Hacı'nın konuşma sahnesi

-Toprak sahaların ekrandan duyabileceğiniz kokusu

-Savaş Dinçel'in ziyaret sonrası hıçkırarak ağlaması

-Aynur'un her şeyi öğrendikten sonra Torba Suat ile konuşması -hatta konuşamaması-

-Ayarında,darbe dönemi izleri


Mutlaka seyrediniz.
D

@dark_blue

12 yıl önce

9 / 10

''Hayat futbola fena halde benzer.''

Küçük bir mahalle takımı üzerinden koca bir dünya,değişen bir Türkiye anlatılmış resmen.

Akla geldikçe izlenen filmlerden,bağımlılık yapıyor.

@zett

13 yıl önce

Benim gibi sıcak mahalle ortamı filmlerini sevenler için birebir bir film.

Rahmetli Savaş Dinçel'in içinde bulunduğu her proje ayrı bir sıcaktı.

Hayat fena halde futbola benzer,bütün iş takım ruhundadır der film bize.

Filmin en güzel sahnesi Savaş Dinçel'in Erkan Can'ı teselli ettiği sahnedir.

Sevgililer..

Bizim olanlar..olmayanlar...hep iz bırakacaklar

Ne kadar acı çekersen çek hep bir yer vardır çizilecek!
P

@persus

14 yıl önce

Gemide filminden sonra en begendiğim ikinci serdar akar filmi. özellikle erkan can ve savaş dinçel harika oyunculuk sergiliyorlar.
M

@marjinalfaydasi

14 yıl önce

desene yıllarca boş eve kira vermişiz...boş eve kira vermek ne acıdır bilirim..3 ay boş bi eve kira vermiştim evlat acısı gibi koyuyo adama..erkan can-serdar akar bir araya geldiklerinde türk usulü birşeyler çıkıyo ortaya ama böyle akdenizli gibi de değil tam yani tam bizi anlatan tam bizim gibi..biz de zaten ne tam akdenizliyiz ne tam içanadoluluyuz..serdar akar her ne kadar sonradan yaptığı işlerde bizi biraz hayal kırıklığına uğratsa da ’’yeni sinema’’cı olduğu o ilk dönemlerinden dolayı kendisine saygımız büyüktür..rafet el roman yerine başka biri düşünülseymiş daha da süper olurmuş diyebilirim tek olumsuzluk olarak...
SPOILER

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL