6.9

57 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.9 (15.855 OY)

KONUSU
Godard’ın ilk dönem filmlerinin en yücesi ve sonuncusu olan bu film, haftasonu tatili için şehirden otomobilleriyle çıkmaya çalışan son derece itici burjuva bir karı-kocanın başından geçenleri anlatır. Birbirlerini öldürmeyi bile düşünen bu çift, önce cehennemden çıkma bir trafik sıkışıklığına takıl ... Devamı
Godard’ın ilk dönem filmlerinin en yücesi ve sonuncusu olan bu film, haftasonu tatili için şehirden otomobilleriyle çıkmaya çalışan son derece itici burjuva bir karı-kocanın başından geçenleri anlatır. Birbirlerini öldürmeyi bile düşünen bu çift, önce cehennemden çıkma bir trafik sıkışıklığına takılır, ardından da devrimciler, yamyamlar, tarihi kişiler ve cinayetle dolu bir iç savaşın ortasında kalır.
Mireille Darc

Corinne Du...

Jean Yanne

Roland Durand

Jean-Pierre Kalfon

Le Chef du...

Yves Afonso

Gros Pouce...

Yves Beneyton

Un Membre ...

Juliet Berto

Une Activi...

Michèle Breton

Girl in th...

Michel Cournot

Man From F...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@muhammed_b

3 yıl önce

Tarihi ve modern dünyayı popüler okuma yapmadan gerçek bir yıkımı göstermiş.

@alisinatif

4 yıl önce

"Bu beni bi’bakıma toplumcu,bi’bakıma yeraltı,bi’bakıma klişe kılıyor olsa da birkaç orospu çocuğunu zengin etmeden bütün bir kusmuğu yarım bir insanlığa armağan etmek tutkusuyla kainatın bütün palyaçolarının KIRMIZI tonlarda giyiniyor olması arasında azami bir seçim yapmak ve doktora tezimi otunu pek sevdiğim Yenimahalle eşrafına sunmak istiyor(d)um"

@mehmetm

4 yıl önce

çok güzel giriş sekansı olan; ancak devamında bir o kadar da çirkin olan film gibi bişey

@besrix

7 yıl önce

Korna sesleri hala bangır bangır kulaklarımda. Tepkiler ,görsellik yine efsaneydi.
B

@bohemiancat

10 yıl önce

8.1 / 10

"Corinne:This isn't a novel ,this is a film.A film is life."

Godard ,sınıfsal mücadeleyi öne çıkarır ve burjuvayı sürrealist formda eleştirir filmde.Burjuva sınıfını, umursamazlık/duyarsızlık/ yabancılaşma üçgeninde verir.Filmin akılda kalıcı sahnesi yaklaşık on dakika süren sıkışık trafik sahnesidir. Yol boyunca sayısız araba,kaza yapanlar, cesetler ve bolca kan görülür.Burjuva çiftimiz arabalarıyla bu trafik keşmekeşinden yorumsuz sıyrıldıktan sonra yolda onlar da kaza yapar. Devrilmiş arabadan sağ çıkarlar,kadın Hermes çantası için üzülür. Onca kan, ceset gören bu burjuva hanımefendi sadece çantası için ilk tepkisini verir. Film boyunca karşılarına komün halde yaşayan yamyamlar,şiir okuyan insanlar çıkar.Kadın ile adamın çöp kamyonuna bindiği bir bölümde mola verdiklerinde;kadın,beyaz çöpçüden yemek ister.Çöpçü onu öpmesi gerektiğini belirtir, yemeğinden vereceğini söyler. Kadın,adamı yanağından öper ama O yemek vermez ve kadından b
... Devamı
"Corinne:This isn't a novel ,this is a film.A film is life."

Godard ,sınıfsal mücadeleyi öne çıkarır ve burjuvayı sürrealist formda eleştirir filmde.Burjuva sınıfını, umursamazlık/duyarsızlık/ yabancılaşma üçgeninde verir.Filmin akılda kalıcı sahnesi yaklaşık on dakika süren sıkışık trafik sahnesidir. Yol boyunca sayısız araba,kaza yapanlar, cesetler ve bolca kan görülür.Burjuva çiftimiz arabalarıyla bu trafik keşmekeşinden yorumsuz sıyrıldıktan sonra yolda onlar da kaza yapar. Devrilmiş arabadan sağ çıkarlar,kadın Hermes çantası için üzülür. Onca kan, ceset gören bu burjuva hanımefendi sadece çantası için ilk tepkisini verir. Film boyunca karşılarına komün halde yaşayan yamyamlar,şiir okuyan insanlar çıkar.Kadın ile adamın çöp kamyonuna bindiği bir bölümde mola verdiklerinde;kadın,beyaz çöpçüden yemek ister.Çöpçü onu öpmesi gerektiğini belirtir, yemeğinden vereceğini söyler. Kadın,adamı yanağından öper ama O yemek vermez ve kadından bir öpücük daha ister. Kadın bu sefer dudağından öper. Adam kadına vurur,ardından ekmeğinden uzatır.Kadın şaşırır ve sorar":ne yapıyorsun? Çöpçü cevap verir:Büyük petrol şirketlerinin Cezayir'e uyguladığı kanunu uyguluyorum.

Kadın :Ne kanunuymus o?

Çöpçü: Önce s*k, sonra vur kıçına kanunu."(Bu konuşmadaki Cezayir örneği tesadüf değildir. Fransa'nın Cezayir'deki ayaklanmaya karşı yaptığı katliama göndermedir.Cezayir'de 1 Kasım 1954'te başlayan ayaklanma 19 Mart 1962'de ilan edilen ateşkese kadar devam etti. Yani yaklaşık yedi buçuk yıl. Bu süre içinde bir buçuk milyon Cezayirli öldürüldü.)

Önce Beyaz işçi sonra siyah ve ardından görmediğimiz Arap işçi sırayla bildiri okur gibi konuşurlar.

Filmde hayvan öldürme sahnelerini izlerken rahatsız olunabilir.Zira domuz,tavşan ve tavuk göz kırpmadan kesilir,derisi yüzülmüş bir kuzu yakın çekim gösterilir.

Godard, Week end filmi ile militan sinemaya giriş yapmış diyebiliriz.68'olayları onu etkileyecek ve sonraki çektiği filmlerde konularını bu yönde seçecekti.

@mskfilm

11 yıl önce

bir kaza sonucu çıkan yangında kadının 'marka' çantası için üzülmesi çok iyiydi..
SPOILER

Haftasonu filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Haftasonu filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Haftasonu filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL