Hiroşima Sevgilim 1959

Hiroshima Mon Amour a.k.a Hiroshima, My Love

6.9

75 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (21.814 OY)

Süre

1 Saat 30 Dk.

Ülke

Fransa Japonya

Yönetmen

KONUSU

Yıl 1959. Hiroşima’ya atılan bombanın ardından barışla ilgili çekilen bir filmde oynayan Emmanuelle Riva , Hiroşima’da kalan son iki gecesini Eiji Okada ile geçirir. İkisinin mutlu bir evlilikleri olmasına rağmen birbirlerine aşık olurlar. Eiji, Emmanuelle’nin kısa zaman içinde ülkesi olan Fransa'ya döneceğini öğrenince, Hiroşima’da onunla kalması için uğraşır. Bu esnada Emanuelle, İkinci Dünya Savaşı’nda Alman bir asker olan ilk aşkını hatırlar.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (3)

@olcayyurtacan yazdı...

Per, 16 Şub 2017, 23:25 (1 yıl önce)

8.5 / 10

Fransız yeni dalgasını benimsemiş bir film. Ayrıca Fransızcayı başlangıç seviyesinde bilenler içinde oldukça verimli.

@cesc yazdı...

Per, 27 Şub 2014, 20:19 (4 yıl önce)

  Filmin ilk başlarında o dönemdeki insanların çektiği çileleri, ölüm ile yaşam arasındaki farkı bir insanlık ayıbını anlatmaya başlıyor. Bu konuların üzerine de küçük bir kaçamaktan doğan gizli bir aşkı gözler önüne seriyor ama bu aşkı bu döneme saygısızca davranır gibi bir otel odasında sevişerek konuşan çiftin muhabbetiyle devam ediyor. Romantik bir film olduğu için bu tarz konulara normal bakılır ama o anın o şekilde anlatılmasından rahatsızlık duydum..

@cemal-erdem yazdı...

Per, 01 Ağu 2013, 02:00 (5 yıl önce)

7.2 / 10

Hatırlamak, unutmak... Unutmayı istemek, hatırlamaya direnmek... Kentler, kentleri kent yapan insanlar... Özellikle filmin açılışındaki on, on beş dakikalık bölüm çok iyiydi. Hiroşima'ya eşlik eden aşkın güçlü tasviri. Hafıza üzerine yapılan şık ve şiirsel bir Fransız filmi. Zamanı bölen yapısı izlemeyi güçleştirse de atmosferi, atmosfere eşlik eden replikleri algıyı toparlıyor. Sert veya aşırı net bir politik tavrı olmamasına rağmen savaş, barış; Hiroşima temalarına yaklaşımıyla, kullandığı haber görüntüleriyle, belgeselvari tekniğiyle olanların bir kısmını gözler önüne seriyor. Riva'nın oyunculuğu ise bir harikaydı... 

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Hiroşima Sevgilim filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hiroşima Sevgilim filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hiroşima Sevgilim filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI