8.6

1,298 OY
PUAN VER
5

Imdb: 9 (795.857 OY)

KONUSU
Latin kökenli bir Amerikalı genç babasını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle birinci dereceden cinayetle suçlanır ve mahkeme önüne çıkarılır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, mahkemeye sunduğu savunma oldukça zayıftır ve kurbanın çığlıklarını ve katili ... Devamı
Latin kökenli bir Amerikalı genç babasını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle birinci dereceden cinayetle suçlanır ve mahkeme önüne çıkarılır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, mahkemeye sunduğu savunma oldukça zayıftır ve kurbanın çığlıklarını ve katilin kaçışını duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır, dolayısıyla dava kısa sürecek gibi görünmektedir. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.

Jüri üyeleri kararı açıklamak için odalarından döndüklerinde şaşırtıcı olmayan sonuçlar ortaya çıkar: oniki jüri üyesinden onbiri genç adam hakkında "suçlu" hükmünde bulunmuşlardır. Sekiz numaralı jüri üyesi Davis "suçsuz" hükmü yönünde oy veren tek üyedir.

Davis’in jüri üyelerini kararlarını tekrar düşünmeye ve eldeki kanıtları tekrar değerlendirmeye ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin "suçlu" kararı vermesinin arkasında aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkar.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@masquerade

4 ay önce

Bu sessiz, korkmuş, önemsiz ve hayatı boyunca hiçbir şey olamamış bir adam. İsmi gazetelerde hiç yayınlanmamış, ilgi çekmemiş bir adam. Onu hiç kimse tanımıyor. Hiç kimse ondan bahsetmiyor. Beyler, bu çok üzücü bir şeydir, hiçbir şey olmak. Böyle bir adam için dinlenilmek çok önemlidir. Bir kez olsun sözün ona verilmesi çok önemlidir.

@ibrahimguney45

1 yıl önce

10 / 10

Çekildiği yıla göre çok iyi bir film mutlaka izlemelisiniz tek bir mekanda geçiyor ancak özgün bir senaryosu var

@yusufozsynn

1 yıl önce

9.3 / 10

Fikirlerinizin doğru olduguna inanıyorsanız ve bütün haksızlıklara rağmen ayakta durmayı dimdik durmayı bir imge halinde görmek istiyorsanız 12 Angry Men tam size göre...

@bthnrtll

1 yıl önce

10 / 10

Sinematografi insan yüzüdür.

@bedribera

1 yıl önce

8.9 / 10

Sadece bir oda içerisinde konuşmalardan ibaret güzel bir filmin de yapılabileceğini bu filmle anlamış olduk. Oyuncuların hiçbirinin şu anda yaşamamasına rağmen sinema dünyasında hep bir yeri olan filmdir.
M

@merve_kaya

1 yıl önce

10 / 10

En sevdiğim film.
M

@mahi

2 yıl önce

10 / 10

Bir hiç olmak çok üzücüdür beyler. İnsanlar hep aranmak ister, dinlenmek ister, hayatta bir kez de olsa önemli olmak ister..12 Kızgın Adam’ı izlemeden önce bu repliği biliyordum ve birkaç yerde dile getirmiştim.Filmi izlerken tamda bu sözlere sıra geldiğinde eski bir arkadaşa rastlamış gibi duygulandım ve bu filmi senelerdi izlememi tavsiye eden biri vardı hala daha hayatımda ama eski konumunda değil onun ısrarı geldi aklıma.Gözyaşlarıma engel olamadım.Filmi çok beğendim.Kimisi o döneme göre iyi,şuan için sıradan bir film bile de asla katılmıyorum.Ben bir başyapıt izledim.Filmde iki şeyi unutmayacagım.Biri Henry Fonda’nın bakışları,ikincisi umudun dibe batmış gibi görünsende senin için var olabileceğini..

@idekm

2 yıl önce

sona kalan adam not guilty dediğinde o kadar duygulandım ki ... galiba ben de biraz kişiselleştirdim olayı :(

@kumik

2 yıl önce

Bir sürü insan eski bir filmin kendilerini bu denli etkilemesine hayret etmiş. Medeniyet dediğimiz 10 bin yıllık serüvenin 60-70 yılında insanlığın tüm değerlerinin değişebileceğini, o zamandan kalma her şeyin anlamını yitireceğini mi düşünmüştünüz ki? Belki sanatla ilişkimiz daha da ticarileşmiştir. Ancak siyah-beyaz filmler de idealleri, fikirleri ve duyguları renkli filmler kadar iyi aktarabilirler.
T

@tayla

2 yıl önce

Spoiler! Çok tepki çekecek bu söylem ama bazı yerler zayıftı. Alt kattaki adamın yatak odasından dış kapıya gitmesinin 15 saniye değil 43 saniye olacağını öne sürüp iddiayı çürütmek pek ikna edici değil, zamanın göreceliğini ele alırsak. Böyle heyecanlı bir durumda zamanın daha çabuk geçmiş olması düşünülebilir.

@masquerade

4 ay önce

zaten not guilty diyen adam belki de çocuk gerçekten işledi bu cinayeti diyordu ama mantıklı kuşkulara sahip olmamız gerekiyor diyordu oradaki 12 adamda emin değil suçlu olup olmadığından ama terazi olarak suçlu değil ağır bastı

@farid19

2 yıl önce

aynen çok ta açıklığa kovuşturamadılar her şeyi. zanla karar veriyordular bir çok şeye
T

@tayla

2 yıl önce

-He don’t even speak good English.
-Doesn’t.

@ezgibakr

3 yıl önce

Film izleyiciyi bezdirmeden tek bir oda ve koridor içinde akıp gidiyor. Renkli parti görüntüleri gereksiz gerilim ve korku ögeleri olmadan bir çok duyguyu verebilen bir film. Tartışma adabını ve bağnaz düşünceyi de gözler önüne seriyor. Yılına ve bütçesine bakılırsa olağanüstü!
G

@ganimeunsal

3 yıl önce

8.2 / 10

biraz empatiyle savunulan şeylerin oldukça yüzeysel kaldığı fark ediliyor. 12 adamın tek tek zihnine girmiş gibi hissediyorsunuz.

@berenices

3 yıl önce

-He dont even speak good English
+ He doesn’t even speak good English
seviyorum bu filmi
O

@oguzkesim

3 yıl önce

10 / 10

Çok başarılı bir film.Şüpheleri de gayet mantıklı.Sonuçta cinayet işlenirken aynı evin içinde değiller.

Son ana kadar suçlu diyen adam bu durumu tamamen kişiselleştirmiş.Kendi oğluyla (baba-oğul ilişkisi) yaşadığı problemlerden ötürü başka bir baba oğul ilişkisinde yaşananları dinlemeye gerek duymadan çocuğu ön yargılı davranarak ısrarla suçlamak istiyor.
SPOILER

12 Kızgın Adam filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

12 Kızgın Adam filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

12 Kızgın Adam filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL