8.4

992 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.9 (508.981 OY)

Süre

1 Saat 36 Dk.

Ülke

ABD

Yönetmen

KONUSU

Latin kökenli bir Amerikalı genç babasını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle birinci dereceden cinayetle suçlanır ve mahkeme önüne çıkarılır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, mahkemeye sunduğu savunma oldukça zayıftır ve kurbanın çığlıklarını ve katilin kaçışını duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır, dolayısıyla dava kısa sürecek gibi görünmektedir. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir. Jüri üyeleri kararı açıklamak için odalarından döndüklerinde şaşırtıcı olmayan sonuçlar ortaya çıkar: oniki jüri üyesinden onbiri genç adam hakkında "suçlu" hükmünde bulunmuşlardır. Sekiz numaralı jüri üyesi Davis "suçsuz" hükmü yönünde oy veren tek üyedir. Davis'in jüri üyelerini kararlarını tekrar düşünmeye ve eldeki kanıtları tekrar değerlendirmeye ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin "suçlu" kararı vermesinin arkasında aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkar.

Bilmeye Cesaret Et

Bilmeye cesaret et? Aydınlanma çağı ile özdeşleşen bir emir cümlesi? Bilmeye cesaret etmek sanıldığı gibi kolay bir şey değil, özellikle gerçeklikler örtülüyken? Her şeyi göze alarak doğruyu, ge...
martni

@martni yazdı...

13.05.2015

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (117)

@rohrshack yazdı...

Cmt, 03 Mar 2018, 22:05 (2 ay önce)

10 / 10

Oyunculukları ayrı, konusu ayrı, kurgu ve senaryosu ayrı güzel bir film 12 Angry Men. Tek bir mekânda geçiyor, sıkılabilirim gibi bir düşünce oluşmasın kafanızda, senaryo sizi ayakta tutuyor hep. Bu şaheseri herkese tavsiye ederim, ön yargılarla alâkalı müthiş bir yapım.

@tendopain yazdı...

Paz, 12 Kas 2017, 01:45 (6 ay önce)

valla yılına göre güzel film.

@aleynaa yazdı...

Cum, 28 Tem 2017, 04:10 (10 ay önce)

Tüm dünyaya karşı tek bile olsan,inancından vazgeçme.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

12 Kızgın Adam filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

12 Kızgın Adam filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

12 Kızgın Adam filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER