8.6

1,276 OY
PUAN VER
5

Imdb: 9 (769.780 OY)

KONUSU
Latin kökenli bir Amerikalı genç babasını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle birinci dereceden cinayetle suçlanır ve mahkeme önüne çıkarılır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, mahkemeye sunduğu savunma oldukça zayıftır ve kurbanın çığlıklarını ve katili ... Devamı
Latin kökenli bir Amerikalı genç babasını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle birinci dereceden cinayetle suçlanır ve mahkeme önüne çıkarılır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, mahkemeye sunduğu savunma oldukça zayıftır ve kurbanın çığlıklarını ve katilin kaçışını duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır, dolayısıyla dava kısa sürecek gibi görünmektedir. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.

Jüri üyeleri kararı açıklamak için odalarından döndüklerinde şaşırtıcı olmayan sonuçlar ortaya çıkar: oniki jüri üyesinden onbiri genç adam hakkında "suçlu" hükmünde bulunmuşlardır. Sekiz numaralı jüri üyesi Davis "suçsuz" hükmü yönünde oy veren tek üyedir.

Davis’in jüri üyelerini kararlarını tekrar düşünmeye ve eldeki kanıtları tekrar değerlendirmeye ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin "suçlu" kararı vermesinin arkasında aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkar.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@zeytutu

5 ay önce

10 / 10

76 kamera, 152 sinema efekti ve hatta farklı renkler olmadan da güzel film çekilebiliyormuş?!

12 Öfkeli Adam 1957 yapımı bir "şaheser". Bu filmi başka hiçbir kelime ile açıklayamam. Film hukuki boyutunun yanı sıra psikolojik olarak izleyiciyi doyuma ulaştıran bir film. Çünkü karar mekanizması olarak (hukuki) önyargıların (psikolojik) nasıl bir etkisi olduğunu sadece 90 dakika içerisinde gözler önüne serebiliyor. Filmi seyretmeyenler için önden uyarımızı yine yapmış olalım, yazımız spoiler içermekte.

12 Öfkeli Adam filminde toplamda 12 tane adamı jüri üyeliği yaparken seyrediyoruz. 18 yaşındaki bir kişinin yargılanması sırasında yargıç jüriye doğru karar vermesi için süre veriyor. Jürinin ise iki seçeneği var: 12-0 suçlu ya da 12-0 suçsuz. Jüri odasına girdikleri zaman yuvarlak bir masada oturan ve herkesin "guilty" diyeceğini umut eden 11 jüri üyesi vakit kaybetmeden oylamayı bitirmek adına
... Devamı
76 kamera, 152 sinema efekti ve hatta farklı renkler olmadan da güzel film çekilebiliyormuş?!

12 Öfkeli Adam 1957 yapımı bir "şaheser". Bu filmi başka hiçbir kelime ile açıklayamam. Film hukuki boyutunun yanı sıra psikolojik olarak izleyiciyi doyuma ulaştıran bir film. Çünkü karar mekanizması olarak (hukuki) önyargıların (psikolojik) nasıl bir etkisi olduğunu sadece 90 dakika içerisinde gözler önüne serebiliyor. Filmi seyretmeyenler için önden uyarımızı yine yapmış olalım, yazımız spoiler içermekte.

12 Öfkeli Adam filminde toplamda 12 tane adamı jüri üyeliği yaparken seyrediyoruz. 18 yaşındaki bir kişinin yargılanması sırasında yargıç jüriye doğru karar vermesi için süre veriyor. Jürinin ise iki seçeneği var: 12-0 suçlu ya da 12-0 suçsuz. Jüri odasına girdikleri zaman yuvarlak bir masada oturan ve herkesin "guilty" diyeceğini umut eden 11 jüri üyesi vakit kaybetmeden oylamayı bitirmek adına çocuğun suçlu olduğuna karar verirler. Fakat aralarından sadece 1 jüri, 12-0 olabilecek oybirliğini 11-1 şeklinde bozar ve çocuğun "suçsuz" olduğunu düşünür. 18 yaşında babasını öldürmekle 1.derece insan öldürme ile suçlanan gencin hayatı ise ya 1 kişinin çocuğun suçlu olduğuna inanmasına ya da 11 kişinin suçsuz olduğuna ikna olmasına bağlıdır. Eğer suçsuz olduğunda oybirliği sağlanabilirse, çocuk elektrikli sandalyeye gitmekten kurtulacaktır.

Suçun kaynağına inildiği zaman birey-toplum çatışmasından bahsedilebilir. Birkaç jüri üyesi bu suçun kaynağını, çocuk "gecekondu mahallesi" gibi ghetto ve varoş bir yerde büyüdüğü için çocuğun iyi birisi olamayacağı önyargısı ile hem bireye hem de topluma atfediyor. Hatta aralarındaki bir jüri üyesi direkt olarak 18 yaş ve üzerindeki çocukları -yasal olarak ailelerinin üzerinde bir bağlayıcılığının olamadığı ve kanun önünde özgür oldukları yaş olduğu için- ailelerine yabancılaşmakla ve bağlarını koparmakla suçluyor. Çocuğun da 18 yaşında oluşu ve babasını öldürme suçundan dolayı yargılanmasından dolayı suçlu oyundan kesinlikle vazgeçmiyor. Atalarımızın "yarası olan gocunur" lafı tam olarak bu beyefendi için söylenmiş, bunu da ilerleyen birkaç sahne sonra anlıyoruz.

Bu film, bir insanın önyargılar ile ilgili seyredebileceği en kült yapımlardan bir tanesi. Önyargının adalete olan etkisinin aslında neredeyse %100 olduğu 12 Öfkeli Adam ile beraber kolayca görülebilir bir olgu. Filmin bir sahnesinde, yukarıda da üstün körü bahsettiğim bir replik geçiyor: "O çocuk zaten gecekonuda mahallesinde büyümüş bir çocuk. İstese de iyi biri olamaz, oradan iyi bir kişi çıkamaz." Filmimiz aslında bu temel önyargılar üzerine kurulan ve gittikçe Jenga gibi devrilmeye başlayan bir film. Sırf toplumun algısı bu yönde olduğu için masum olan bir çocuğun hayatını jüri üyeleri, kendi elleriyle elektrikli sandalyeye göndermek üzereyken, sorgulayan bir kafa sayesinde küçük de bir şans olsa gerçekten suçsuzluk ihtimali masaya yatırılıyor.

Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim filmdeki en güzel detaylardan birisi senenin en bunaltıcı sıcağına sahip gününde 11 kişinin çocuğun suçlu olduğunu iddia ederken, algılarının değişip önyargılarının kırılması sonucunda havanın soğuması ve yağmurun başlamasıydı benim için. Oybirliği çıkana kadar çalışmayan vantilatörün, 12-0 suçsuz oybirliğine doğru giderken çalışmaya başlaması yine enfes detaylardan bir tanesi. Yönetmen ilk baştaki önyargılarının kırılmasını, tek mekanda bile değişimler yaratarak filme farklı bir dinamik katmış.

Sürü psikolojisi de yine filmde görülebilecek olgulardan birisi. İlk başta kendinden emin 6 jüri üyesi "suçlu" diyerek el kaldırırken, "deliller ortada, hala nasıl emin olamazsınız" baskılarına dayanamayarak onların el kaldırdığını gören 5 kişi de çocuk için "suçlu" deme ihtiyacı hissetmiştir.

Filmin bir sahnesinde bir jüri üyesi (18 yaşındaki çocukların ailelerine olan bağlılığını sorgulayan ve aynı zamanda en son ikna olan jürimiz) tanık ifadesinde yer alan ve yargılanan sanığın söylediği "seni öldüreceğim" cümlesini şu şekilde yorumlar: "Çocuk babasına bu cümleyi anlık bir öfke ile söylemiş olamaz. Bu yüzden de cinayeti çocuk işlemiştir ve suçludur." Fakat filmin ilerleyen dakikalarında gördüğümüz bir sahnede bu jürimiz, diğerlerini sorgulamaya iten jürimize oldukça sinirlenmiş ve bir anlık öfke ile "seni öldüreceğim" demiştir. Daha sonrasında bu jürimizin kafasında bir ampul yanmış ve "acaba?" diye düşünmeye başlamıştır.

Filmin sonunda artık vicdani bir hesaplaşma görmek mümkün. Bu hesaplaşma da çocuğun ısrarla suçlu olduğunu iddia eden ve en son raddeye kadar ikna olmayan jüri üyesi üzerinden anlatılıyor. Görüyoruz ki adamın aslında kendi öz oğlu ile kişisel problemleri bulunuyor. Kendisini de ister istemez ölmüş olan babanın yerine koyuyor. Bu yaşlardaki çocukların her şeyi yapabileceğini düşünen jüri üyemiz ilerleyen dakikalarda da çocuğunun cüzdanındaki resmini bir çırpıda yırtıp atıyor. En son sahnede vicdani muhasebe yaparak önyargılardan kurtulan jüri üyemiz, çocuğun suçsuz olduğuna karar veriyor ve 11-1 suçlu olarak başlayan oylama 12-0 suçsuz şeklinde sona eriyor. Filmin sonunda çocuğun suçu gerçekten işleyip işlemediğini öğrenemiyoruz ama birisini ölüme göndermemenin verdiği vicdan rahatlığı ile ekranı usulca kapatabiliyoruz..

"76 kamera olmadan, 152 sinema efekti kullanılmadan da şaheser yaratmak mümkün" başlıklı bu enfes filmimizin bir sahnesinde, odaya girişten jüri başkanının sigara içmekte olan jüri üyesine seslenmesine kadar kamera tek bir kez bile atlamadan oynamıştır. Bu da neredeyse 5-6 dakika etmektedir. Bir kez bile "cut" yapmadan, çekimi hiç sonlandırmadan 12 tane adamı küçük fraksiyonlara bölerek eşzamanlı olarak yönetmeyi ve hatalı bir diyaloga bile yer vermemeyi başarmıştır. Yönetmenin böylesine dinamik bir sahnede bu kadar stabil bir iş çıkarması, sadece saygı duymamızı gerektiriyor sanırım.

Her ne kadar Türkiye'de Kıta Avrupası hukuk sistemi benimsenmiş de olsa Anglo-Sakson'daki jüri sistemini izlemek size inanılmaz bir zevk yaşatacak buna eminim. Ayrıca sadece hukuk fakülteleri değil, lise öğrencilerine bile mutlaka seyrettirilmesi gereken bir film. Hukuk, psikoloji, kişisel gelişim, manipülasyonlar, önyargılar, suç ve ceza kavramları, idam, münazara şeklinde ilerleyen bir tartışma kültürü ve daha nicesini tatmak için ölmeden önce mutlaka 150 kez izlemeniz gereken bir Sidney Lumet eseri.

@ibrahimguney45

8 ay önce

10 / 10

Çekildiği yıla göre çok iyi bir film mutlaka izlemelisiniz tek bir mekanda geçiyor ancak özgün bir senaryosu var
Y

@yusufozsynn

8 ay önce

9.3 / 10

Fikirlerinizin doğru olduguna inanıyorsanız ve bütün haksızlıklara rağmen ayakta durmayı dimdik durmayı bir imge halinde görmek istiyorsanız 12 Angry Men tam size göre...

@bthnrtll

9 ay önce

10 / 10

Sinematografi insan yüzüdür.

@bedribera

1 yıl önce

8.9 / 10

Sadece bir oda içerisinde konuşmalardan ibaret güzel bir filmin de yapılabileceğini bu filmle anlamış olduk. Oyuncuların hiçbirinin şu anda yaşamamasına rağmen sinema dünyasında hep bir yeri olan filmdir.
M

@merve_kaya

1 yıl önce

10 / 10

En sevdiğim film.
M

@mahi

1 yıl önce

10 / 10

Bir hiç olmak çok üzücüdür beyler. İnsanlar hep aranmak ister, dinlenmek ister, hayatta bir kez de olsa önemli olmak ister..12 Kızgın Adam’ı izlemeden önce bu repliği biliyordum ve birkaç yerde dile getirmiştim.Filmi izlerken tamda bu sözlere sıra geldiğinde eski bir arkadaşa rastlamış gibi duygulandım ve bu filmi senelerdi izlememi tavsiye eden biri vardı hala daha hayatımda ama eski konumunda değil onun ısrarı geldi aklıma.Gözyaşlarıma engel olamadım.Filmi çok beğendim.Kimisi o döneme göre iyi,şuan için sıradan bir film bile de asla katılmıyorum.Ben bir başyapıt izledim.Filmde iki şeyi unutmayacagım.Biri Henry Fonda’nın bakışları,ikincisi umudun dibe batmış gibi görünsende senin için var olabileceğini..

@idekm

1 yıl önce

sona kalan adam not guilty dediğinde o kadar duygulandım ki ... galiba ben de biraz kişiselleştirdim olayı :(

@kumik

2 yıl önce

Bir sürü insan eski bir filmin kendilerini bu denli etkilemesine hayret etmiş. Medeniyet dediğimiz 10 bin yıllık serüvenin 60-70 yılında insanlığın tüm değerlerinin değişebileceğini, o zamandan kalma her şeyin anlamını yitireceğini mi düşünmüştünüz ki? Belki sanatla ilişkimiz daha da ticarileşmiştir. Ancak siyah-beyaz filmler de idealleri, fikirleri ve duyguları renkli filmler kadar iyi aktarabilirler.
T

@tayla

2 yıl önce

Spoiler! Çok tepki çekecek bu söylem ama bazı yerler zayıftı. Alt kattaki adamın yatak odasından dış kapıya gitmesinin 15 saniye değil 43 saniye olacağını öne sürüp iddiayı çürütmek pek ikna edici değil, zamanın göreceliğini ele alırsak. Böyle heyecanlı bir durumda zamanın daha çabuk geçmiş olması düşünülebilir.

@farid19

2 yıl önce

aynen çok ta açıklığa kovuşturamadılar her şeyi. zanla karar veriyordular bir çok şeye
T

@tayla

2 yıl önce

-He don’t even speak good English.
-Doesn’t.

@ezgibakr

2 yıl önce

Film izleyiciyi bezdirmeden tek bir oda ve koridor içinde akıp gidiyor. Renkli parti görüntüleri gereksiz gerilim ve korku ögeleri olmadan bir çok duyguyu verebilen bir film. Tartışma adabını ve bağnaz düşünceyi de gözler önüne seriyor. Yılına ve bütçesine bakılırsa olağanüstü!
G

@ganimeunsal

2 yıl önce

8.2 / 10

biraz empatiyle savunulan şeylerin oldukça yüzeysel kaldığı fark ediliyor. 12 adamın tek tek zihnine girmiş gibi hissediyorsunuz.

@berenices

2 yıl önce

-He dont even speak good English
+ He doesn’t even speak good English
seviyorum bu filmi
O

@oguzkesim

3 yıl önce

10 / 10

Çok başarılı bir film.Şüpheleri de gayet mantıklı.Sonuçta cinayet işlenirken aynı evin içinde değiller.

Son ana kadar suçlu diyen adam bu durumu tamamen kişiselleştirmiş.Kendi oğluyla (baba-oğul ilişkisi) yaşadığı problemlerden ötürü başka bir baba oğul ilişkisinde yaşananları dinlemeye gerek duymadan çocuğu ön yargılı davranarak ısrarla suçlamak istiyor.
SPOILER

12 Kızgın Adam filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

12 Kızgın Adam filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

12 Kızgın Adam filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL