8.6

1,176 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.9 (662.337 OY)

KONUSU
Latin kökenli bir Amerikalı genç babasını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle birinci dereceden cinayetle suçlanır ve mahkeme önüne çıkarılır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, mahkemeye sunduğu savunma oldukça zayıftır ve kurbanın çığlıklarını ve katili ... Devamı
Latin kökenli bir Amerikalı genç babasını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle birinci dereceden cinayetle suçlanır ve mahkeme önüne çıkarılır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, mahkemeye sunduğu savunma oldukça zayıftır ve kurbanın çığlıklarını ve katilin kaçışını duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır, dolayısıyla dava kısa sürecek gibi görünmektedir. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.

Jüri üyeleri kararı açıklamak için odalarından döndüklerinde şaşırtıcı olmayan sonuçlar ortaya çıkar: oniki jüri üyesinden onbiri genç adam hakkında "suçlu" hükmünde bulunmuşlardır. Sekiz numaralı jüri üyesi Davis "suçsuz" hükmü yönünde oy veren tek üyedir.

Davis’in jüri üyelerini kararlarını tekrar düşünmeye ve eldeki kanıtları tekrar değerlendirmeye ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin "suçlu" kararı vermesinin arkasında aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkar.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tayla

2 hafta önce

Spoiler! Çok tepki çekecek bu söylem ama bazı yerler zayıftı. Alt kattaki adamın yatak odasından dış kapıya gitmesinin 15 saniye değil 43 saniye olacağını öne sürüp iddiayı çürütmek pek ikna edici değil, zamanın göreceliğini ele alırsak. Böyle heyecanlı bir durumda zamanın daha çabuk geçmiş olması düşünülebilir.

@tayla

2 hafta önce

-He don’t even speak good English.
-Doesn’t.

@ezgibakr

2 ay önce

Film izleyiciyi bezdirmeden tek bir oda ve koridor içinde akıp gidiyor. Renkli parti görüntüleri gereksiz gerilim ve korku ögeleri olmadan bir çok duyguyu verebilen bir film. Tartışma adabını ve bağnaz düşünceyi de gözler önüne seriyor. Yılına ve bütçesine bakılırsa olağanüstü!

@ganimeunsal

3 ay önce

8.2 / 10

biraz empatiyle savunulan şeylerin oldukça yüzeysel kaldığı fark ediliyor. 12 adamın tek tek zihnine girmiş gibi hissediyorsunuz.

@berenices

5 ay önce

-He dont even speak good English
+ He doesn't even speak good English
seviyorum bu filmi
O

@oguzkesim

1 yıl önce

10 / 10

Çok başarılı bir film.Şüpheleri de gayet mantıklı.Sonuçta cinayet işlenirken aynı evin içinde değiller.

Son ana kadar suçlu diyen adam bu durumu tamamen kişiselleştirmiş.Kendi oğluyla (baba-oğul ilişkisi) yaşadığı problemlerden ötürü başka bir baba oğul ilişkisinde yaşananları dinlemeye gerek duymadan çocuğu ön yargılı davranarak ısrarla suçlamak istiyor.

@dmlabrb

1 yıl önce

Yılına göre müthiş film.

@iamgzde

1 yıl önce

Aslında herkes bu kalan 11 kişi gibi bir kişiyi ''Çıkıntılık'' yapmakla suçlar ve mantığını köreltir. Bu mantıkla ve vicdanla hareket etmesini bilmeyen ve başkalarının sözleriyle, kulaktan dolma bilgilerle, evde yapılacak işleri olduğu bahanesiyle hayatını adaletin varlığına inandırarak yaşayan insanlara net bir cevap olacak nitelikte ve oyunculukların kendimce bir seviyede asla yorumlanamayacağı düzeyde bir filmdi.

@rohrshack

2 yıl önce

10 / 10

Oyunculukları ayrı, konusu ayrı, kurgu ve senaryosu ayrı güzel bir film 12 Angry Men. Tek bir mekanda geçiyor, sıkılabilirim gibi bir düşünce oluşmasın kafanızda, senaryo sizi ayakta tutuyor hep. Bu şaheseri herkese tavsiye ederim, ön yargılarla alakalı müthiş bir yapım.

@tendopain

2 yıl önce

valla yılına göre güzel film.

@aleynaa

3 yıl önce

Tüm dünyaya karşı tek bile olsan,inancından vazgeçme.

@cevat

3 yıl önce

Tek mekanda geçen filmlere merağımı artıran filmdir. Hiç kaç senesinin filmi diye düşünmeyin, bir çok insan öyle yapıp mahrum kalıyo benden demesi :)

@naksidil

3 yıl önce

8.6 / 10

Filmi izlerken kendimi 13. kişi olarak dahil ettim :) Mutlaka hepimizin bazı önemli konular üzerine , farklı yaş grupları ve farklı karakterler içinde , kendi düşüncelerimizi kabul ettirme çabasında bulundurmuşuzdur. Hele de o ortamlarda sevgili büyüklerimizin yeri ve tecrübeleri bizi hep aydınlatır .. Bir başkasını yargılarken ; kendimizi de değerlendirmemiz gerektiğini gösteren , farklı açılardan ayna tutan çok mantıklı akıcı ve samimi bir film .

@meltemir

4 yıl önce

tek bir oda, 12 herif, siyah beyaz ekran .. açtığım dakikada hapsolmuş gibi son saniyesine kadar izlettirdi.

@erol3366

5 yıl önce

Tüm film bir odada geçiyor ve sonuna kadar sıkılmadan izlenebiliyor. İzleyen pişman olmaz.
SPOILER

12 Kızgın Adam filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

12 Kızgın Adam filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

12 Kızgın Adam filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL