8

268 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (122.686 OY)

KONUSU
Franklin J. Schaffner’ın yönettiği bu ünlü hapishane filmi, Henri Charriere’in gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. ’Kelebek’ adıyla da bilinen Charriere, vücudunda büyük bir kelebek dövmesi taşıyor. Yanlışlıkla cinayetle suçlanan ve Fransa’da müebbet hapse mahkum edilen Charriere (Steve McQueen), hemen ... Devamı
Franklin J. Schaffner’ın yönettiği bu ünlü hapishane filmi, Henri Charriere’in gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. ’Kelebek’ adıyla da bilinen Charriere, vücudunda büyük bir kelebek dövmesi taşıyor. Yanlışlıkla cinayetle suçlanan ve Fransa’da müebbet hapse mahkum edilen Charriere (Steve McQueen), hemen hapishaneden kaçmaya çalışıyor. İlk denemesi sonucunda Şeytan Adasına gönderilerek cezalandırılan Charriere, daha önce hiçbir mahkumun kaçamadığı bu katı kurallı hapishanede planlar yapmaya başlıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@snijeg

4 yıl önce

4 / 10

güzelim karakterler yalnızca iki tipe dönüşmüş. o efsane anılar koca bir "hiç" olmuş. sanki böyle kötü bir parodi izliyormuş gibi oldum. öyle etkileyici bir kitaptan böyle derinliksiz bir film nasıl çıkarılmış tebrik etmek lazım.
M

@mater_dolorosa

5 yıl önce

"" Filmi izlemek için neden geç kaldığım konusunda sorguladım... Kendimi.. Film her türlü acımasız derin duyguyu psikolojik yoğunluğu anlatıyor... "" Oyunculuklara söylenecek söz bile hatta kelimeler yetersiz kalır..

Filmi asıl anlatan bunlardı; Suçlamak; Tanrı’nın ve küçük çocukların işidir...

... Bir insanın şeytani oyunlara karşı gösterdiği direnç; onun gerçek karakterini ortaya çıkarır... Demişler... Bknz; Papillon !!!...

Bir kelebeği tutsak altında tutabilir misiniz ?? Ki; öleceğini bile bilse yaşamaktan asla vazgeçmez... Özgürlük ölüm olsa bile...

@epikurgray

5 yıl önce

Kitabını beğenmesem kesinlikle daha fazla beğenirdim ama yapım yılı falan göz önünde bulundurulşduğunda kesinlikle başarılı. Umudun hiç bitmemesi ve farklı koşul ve ortamlarda hayatta kalma mücadelesinin iyi bir örneği kelebek.

@redmullet

6 yıl önce

8.5 / 10

Kitabını okuyup kötüleyenlere rağmen sırf Steve McQueen’in oyunculuğu bile bu filmi başucuna yollamaya yeter diyorum.

@sersak53

6 yıl önce

9.7 / 10

Filmi izlerken üzüldüm, gerildim, sıkıldım ve neredeyse tüm duyguları yaşadım. Çok büyük bir prodüksyon. insanın içine işliyor. o harika soundtracki sizi yerinize mıhlıyor. İki amansız insanın insanı hayretler içerisinde bırakan öyküsü.

@wafflee

7 yıl önce

Dustin Hoffman ve Steve McQueen,özgürlüğe kanat çırpmanın takdire şayan müthiş öyküsü.Özgürlük için çekilen sıkıntılar oldukça ilgi çekici,biraz da üzücü bir şekilde kendini izlettiriyor.Azim,sabır,inanç,dostluk,sadakat ve tabi ki umut.Özgürlüğe ulaşmanın en büyük anahtarları olarak karşınıza çıkıyor.Akıl almaz ve cesaret dolu bir mücadele izliyoruz.Filmin her karesi insan üzerinde fazlasıyla ağırlığını hissettiriyor.Tek kişilik hücre de verilen hayatta kalma savaşı filmin en unutulmaz sahneleri arasında yer alıyor.Aslında bunun gibi unutulmayacak birçok sahneye tanıklık ediyorsunuz.Özgürlüğün kıymetini,azim ve kararlılığın ne kadar önemli olduğunu anlatan adeta buna ispat niteliğinde bir film.Özgürce yaşadığınız her saniyenin kıymetini filmin bitmesini bırakın taa başlarında hissettirmeye başlıyor.Tek kelime ile mükemmel bir filmdi.İki başarılı ismin sergilediği göz doldurucu oyunculukları gibi filmin müzikleri de insanın ruhunu sarıp
... Devamı
Dustin Hoffman ve Steve McQueen,özgürlüğe kanat çırpmanın takdire şayan müthiş öyküsü.Özgürlük için çekilen sıkıntılar oldukça ilgi çekici,biraz da üzücü bir şekilde kendini izlettiriyor.Azim,sabır,inanç,dostluk,sadakat ve tabi ki umut.Özgürlüğe ulaşmanın en büyük anahtarları olarak karşınıza çıkıyor.Akıl almaz ve cesaret dolu bir mücadele izliyoruz.Filmin her karesi insan üzerinde fazlasıyla ağırlığını hissettiriyor.Tek kişilik hücre de verilen hayatta kalma savaşı filmin en unutulmaz sahneleri arasında yer alıyor.Aslında bunun gibi unutulmayacak birçok sahneye tanıklık ediyorsunuz.Özgürlüğün kıymetini,azim ve kararlılığın ne kadar önemli olduğunu anlatan adeta buna ispat niteliğinde bir film.Özgürce yaşadığınız her saniyenin kıymetini filmin bitmesini bırakın taa başlarında hissettirmeye başlıyor.Tek kelime ile mükemmel bir filmdi.İki başarılı ismin sergilediği göz doldurucu oyunculukları gibi filmin müzikleri de insanın ruhunu sarıp sarmalıyor.Steve McQueen için diyecek pek bir şey yok,her hali her tavrıyla oyunculuk dersi verir gibi.Ama Dustin Hoffman’da bende buradayım diyor ve onun oyunculuğunu da asla göz ardı etmemek gerekiyor.Yıl 1973,bu kadar güzel bir film yapılar mi diye düşünüyorsunuz.Ama görüyorsunuz ki yapılıyormuş.Akıcı,samimi ve sürükleyici bu macerayı kesinlikle ve kesinlikle izlemelisiniz.

@drjacksheparddd

7 yıl önce

Dustin Hoffman ve Steve McQueen gibi yıldız isimleri bir araya getiren Papillon, özgürlüğün kıymetini bilmemiz gerektiğinin altını çiziyor adeta. İki arkadaşın zaman zaman hapisten kaçma çabasını anlatan filmde ilk başta hapishane şartları çarpıyor insanın gözüne. Orada olmanın zorluğu, özgürlüğünün kısıtlanması, küçücük bir hücrede aylarca belki yıllarca böceklerle yaşamak zorunda kalmak... İnanılmaz zor birşey. Filmde bizzat bu olayların içindeymiş gibi hissediyorsunuz. İnsanların acımazlığına da çoğu zaman lanet ediyorsunuz. Hayvandan farksız muamele gören insanlar gerçekten yürek acıtıyor. Tabii bütün bu zorluklar bir yana asıl zor olan özgürlüğünün kısıtlanması. Filmde özgür kalma çabası da çok iyi işlenmiş. Takdirle karşılıyorsunuz ve özgür olmalarını bekliyorsunuz... Bütün bu çabalarda dostluğu, yardımlaşmayı ve her şeye rağmen hayatta kalmayı görüyorsunuz. Eski filmlerin ayrı bir tadı ve havası olduğu inkar edilemez, İMDB’den al
... Devamı
Dustin Hoffman ve Steve McQueen gibi yıldız isimleri bir araya getiren Papillon, özgürlüğün kıymetini bilmemiz gerektiğinin altını çiziyor adeta. İki arkadaşın zaman zaman hapisten kaçma çabasını anlatan filmde ilk başta hapishane şartları çarpıyor insanın gözüne. Orada olmanın zorluğu, özgürlüğünün kısıtlanması, küçücük bir hücrede aylarca belki yıllarca böceklerle yaşamak zorunda kalmak... İnanılmaz zor birşey. Filmde bizzat bu olayların içindeymiş gibi hissediyorsunuz. İnsanların acımazlığına da çoğu zaman lanet ediyorsunuz. Hayvandan farksız muamele gören insanlar gerçekten yürek acıtıyor. Tabii bütün bu zorluklar bir yana asıl zor olan özgürlüğünün kısıtlanması. Filmde özgür kalma çabası da çok iyi işlenmiş. Takdirle karşılıyorsunuz ve özgür olmalarını bekliyorsunuz... Bütün bu çabalarda dostluğu, yardımlaşmayı ve her şeye rağmen hayatta kalmayı görüyorsunuz. Eski filmlerin ayrı bir tadı ve havası olduğu inkar edilemez, İMDB’den aldığı puanı sonuna kadar hak eden Papillon, belki de daha fazlasını hak ediyor. Müzikleriyle daha da zenginleşen bu yapımı şiddetle izlemenizi öneririm, şimdiden keyifli seyirler...

@hekate_arsinoe

7 yıl önce

Oyunculuklar muhteşemdi. Hikaye hiç sıkmadan ilerliyor. Öyle güzel sahneler var ki içinizi ışıtıyor. Papillonun aynadan dövmesine bakarak mavi kelebek çizmeye çalıştığı kısma bayıldım mesela. Defalarca izlense de sıkılmanın zor olduğu filmlerden.

@cemiyettepisiyo

7 yıl önce

herkesin kaldırabileceği bir film değil öncelikle dustin reyiz var bu filmde 5 saatte olsa saygı duyup izlemelisiniz

zaten sıkıcı da değil

@okgokg

8 yıl önce

6 / 10

Kitabı okuyan birinin zerre zevk almayacağı sıkıcı film. Kim yaptıysa artık; Dustin Hoffman'ı ne kadar çok gösterebiliriz diyerek filmi katletmiş. Başlarını çok uzun tutarak, öykünün devamını apayrı bir katletmiş.Henri Charriere nasıl izin vermiş bu filme hayret ettim.

@benkendimveben

9 yıl önce

bir özgürlük bir kaçış hikayesine dayanan romandan uyarlanan film hem mükemmel oyunculuğu hem müzikleri ile gaza getirecektir.

ki finaldeki okyanus sahnesi zaten sinemada bir özgürlük metaforu olarak , bir yaratılış yeniden doğuş bir arınma olarak kullanılan suyu öyle güzel görselleştirmiş öyle güzel sinemaya aktarılası olmuş ki..

@quentin_nolan

10 yıl önce

Filme geçirilmemesi ve hep kitaplarda okuduğumuz gibi belleğimizde bırakılması gerekirdi.

Kitabını okuyun sonra da izlemeyin. Kötü olduğundan değil, kitabı mükemmel olduğundan.

@geppetto

11 yıl önce

7.8 / 10

Bir çok yönüyle Paul Newman'ın oyndığı Cool Hand Luke filmine benziyor film. Alt metin yönünden ise biraz daha zayıf Cool Hand Luke filminden. Fakat çok dram yönünü artıran çok iyi kırılma sahneleri var. Özellikle cüzzamlılarla karşılaştığı sahne Papillion'un filme büyük etki katmış.
F

@fonetik

11 yıl önce

Filmini de seyrettim, kitabını da okudum, kitabından sonra filmin etkisi az oldu benim için ama kitabı favorilerim arasında
B

@basak

11 yıl önce

9.5 / 10

özgürlük adına yapılmış çok güsel bir filmdi. steve mcqueenin oyunculuğu gerçekten çok iyi..filmi izlerken prison break dizisi aklıma geldi nedense bu filmden etkilendikleri sahneler var:)
SPOILER

Kelebek filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kelebek filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kelebek filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL