7.2

203 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.3 (85.122 OY)

KONUSU
Georges, bir televizyon kanalı için edebiyat programı hazırlayıp sunuyor. Karısı ile birlikte son derece rahat ve huzurlu bir yaşamı var. Bir gün kaynağı belirsiz bir paket alıyor. İçinden, Georges’un ailesiyle birlikteyken gizlice çekilmiş görüntülerinin olduğu bir video kaset çıkıyor!

Zamanla, ye
... Devamı
Georges, bir televizyon kanalı için edebiyat programı hazırlayıp sunuyor. Karısı ile birlikte son derece rahat ve huzurlu bir yaşamı var. Bir gün kaynağı belirsiz bir paket alıyor. İçinden, Georges’un ailesiyle birlikteyken gizlice çekilmiş görüntülerinin olduğu bir video kaset çıkıyor!

Zamanla, yeni paketler gelmeye başlıyor ve Georges, paketleri yollayan kişinin kendisini yakından tanıdığını anlıyor. Artık sadece karısı ile birlikte polise gidip gitmeme konusunda karar vermek kalıyor. Ve zaman geçtikçe Georges’un geçmişindeki bazı olaylar ile paketler arasındaki ilişki belirginleşmeye başlıyor...

Yaşayan en önemli sinemacılardan birisi olan Michael Haneke imzasını taşıyan, sıkı bir gerilim filmi. Klasik bir gerilim filmi bekleyenleri, politik yönü ağır basan bir Haneke filmi olduğunu hatırlatalım. İlk gösterimi Filmekimi festivalinde gerçekleşiyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yigithan300

2 yıl önce

8.9 / 10

Geçmişte yaptığınız şeylerle yargıla bilirimsiniz. Michael Haneke bu filmde bizi vicdanımızla baş başa bırakıyor biz unutuyoruz diye geçmiş unutulmuyor yaptığımız hatalar kötülükler hep karşımıza çıkıyor. Haneke yine bir burjuvazi aile kurumunun duygulara atmış bir ekonomi olarak ele almış bir ırkçılık devreye giriyor filmde anlatılan ve Hanekenin dertlerinden birini çok iyi yansıtılmış.İnsan oğlunun genelde neden olduğu kötülükler iyi mi kötümü olduklarına karar verememesinden olduğu söylenir.Filmin temel meselesi kötülük tüm zamanlarda çıkan en akıllı işlerden biri bana göre Caché 1961 paris katliamı Cezayirlere uygulanan ırkçılığı gelelim kasetlere kasetleri Michael Haneke gönderir.Filminin içine elini sokar idea edildiği gibi kimse kasetleri göndermemiştir zaten meta bir olay doğa üstü bir şey yoktur Caché de kasetlerin teslim edilmesinin bir nedeni vardır anlatılan evrenin dışındadır filmi Michael Haneke çeker bize gönderir. George
... Devamı
Geçmişte yaptığınız şeylerle yargıla bilirimsiniz. Michael Haneke bu filmde bizi vicdanımızla baş başa bırakıyor biz unutuyoruz diye geçmiş unutulmuyor yaptığımız hatalar kötülükler hep karşımıza çıkıyor. Haneke yine bir burjuvazi aile kurumunun duygulara atmış bir ekonomi olarak ele almış bir ırkçılık devreye giriyor filmde anlatılan ve Hanekenin dertlerinden birini çok iyi yansıtılmış.İnsan oğlunun genelde neden olduğu kötülükler iyi mi kötümü olduklarına karar verememesinden olduğu söylenir.Filmin temel meselesi kötülük tüm zamanlarda çıkan en akıllı işlerden biri bana göre Caché 1961 paris katliamı Cezayirlere uygulanan ırkçılığı gelelim kasetlere kasetleri Michael Haneke gönderir.Filminin içine elini sokar idea edildiği gibi kimse kasetleri göndermemiştir zaten meta bir olay doğa üstü bir şey yoktur Caché de kasetlerin teslim edilmesinin bir nedeni vardır anlatılan evrenin dışındadır filmi Michael Haneke çeker bize gönderir. Georges karakterine gelen mektuplara bakarsak bir yardım çığlığını adalet arayışını ve acıyı değil yani vicdanınızın sesini değil de film bittiğinde kim gönderdi diye merak ediyorsanız Georges sesini duyuyorsanız anne karakteri arkadaşı ile cinsel ilişkiye girdi mi ? diye düşünüyorsanız Georges ve Anne çocukları niye eve gelmedi diye tartıştıkları sahnede arkadaki televizyonda gözümüze sokulan savaş kan gibi görüntüleri görmüyorsanız sizde Georges karakteri gibi bir vicdan sorgulamasına girmeniz lazım. çok aklı bir tuzaktır ve bu tuzağa düşmemek için elinizden gelen tek bir şey ya vardır ya da yoktur o da kanayan kanaya bilen vicdandır.Çocuklar hiç bir zaman masum değildir.

@kuzgunadam

4 yıl önce

7.3 / 10

Haneke’nin klasik rahatsız edici gerilimi yerine Asghar Farhadi tarzı yargılamayı izleyene bırakan felsefi bir anlatım vardı beğendim.

@karabetik

5 yıl önce

sona gelindiğinde Georges’un /kendini ölü gibi hissettiğini/ söylemesi sonuçlanan yargının amacı gibiydi.belki de kaptığı bir tür hastalık vicdanıyla ilgilidir.

@messiyg

5 yıl önce

7 / 10

Rahatsız...

@olanzveins

7 yıl önce

7.5 / 10

Şu ana kadar toplamda 4 filmini izlemiş olmama rağmen Haneke'nin beni en çok etkileyen filmiydi bu film. Elias Canetti'nin Körleşme'sine benzettim uzaktanda olsa. Vicdani bir sorunu yine izleyicinin gözüne sokup ikilemde bıraktırmayı gayet başarılı bir şekilde başarmış Haneke. Hangisi haklıdan ziyade koşullar ve tutumların ön planda olduğu bir filmdi.

@chewing

9 yıl önce

6 / 10

Şu ana kadar 3 tane haneke yapımı film izlemiş biri olarak içlerinde en kötüsü bu galiba. diğerleri funny games ve amour’du. Tamam az çok haneke’nin ne tarz film çektiğini bilerek başına oturduk ama bu filmde gerilimin "g" sini bulmak dahi mümkün değil. Film apaçık anton çehov’un bir eserinin sinemaya uyarlanmış versiyonu gibi öylesine sıkıcı öylesine durağan.6/10 iyi seyirler.
D

@digeri

10 yıl önce

Yemin ederim insanların rahatı bu adama batıyor. İlla ki tedirgin edecek, izleyiciyi her filmde tehdit ediyor bu adam. Poponun altındaki yastıktan dikenler çıkması an meselesi çok yayılma demiş yine. Haneke'nin çoğu zaman durgun ama genelinde vurucu ve tehditkar filmlerinden biri daha. Funny games ile iyi bir ikili olur bu film bence ama art arda izlenmemeli.

@kaede

11 yıl önce

Filmden minik bir ayrıntı:

Annesiyle konuştuğu sahnede yaşlı olduğu gerçeğini kabul etmek istemeyen Georges yaşanan tüm olaylardan sonra içsel bir mücadeleye, vicdan hesabına giriyor ve eşine uyumak istediğini oğluna yaşlı babasının onu sevdiğini ve uyumak istediğini söylüyor. Kapalı perdeler ve lamba ışığından bile rahatsız olan bir insan oluyor bir anda. Bir de filmde son sahnede Pierot’un intihar eden adamın oğluyla konuştuğunu görüyoruz, çocuğun içine şüpheyi sokan ve babasından daha sağlıklı-mantıklı bir intikam hazırlayan bilgili-akıllı bir çocuk olduğunu üstü kapalı bir biçimde anlıyoruz... Film durgun ama o kadar da güzel ve çarpıcı bitti benim için.

@otlu_kek

11 yıl önce

kuzum o nasıl intihar sahnesi? ..

@nickimyokbenim

12 yıl önce

1 / 10

Yaa bir hikaye bu kadar mı kötü anlatılır. Boş ve gereksiz sahnelerle dolu, sınunda ne olduğı anlaşılmayan bir film. 113 dakikalık filmdeki gereksiz sahneleri çıkarsak geriye 45-50 dakikalık bir kısa film kalır. Filmin 1 saatten fazlası gereksiz. Ben yandım siz yanmayın!

@smaug

12 yıl önce

Haneke kendi tarzını oturtmuş ender yönetmenlerdendir. Bu yönüyle takdir ettiğim ve beğendiğim bir yönetmen. Cache konusu itibariyile biraz ağır ilerleyen bir film. Haneke'nin tarzını bilenlerin filmden zevk aldığını düşünüyorum.
Z

@zexen7

13 yıl önce

1 / 10

bu filme 8 veren zihniyetin ben taaaaa amcasının gül bahçesine su vereyim. winter’s bir bu iki. arkadaş bende mi bir problem var ben mi anlamadım filmi. hayatımda seyrettiğim en boktan 2. film. bakmayın. HEY SANA SÖYLÜYORUM FİLM İĞRENÇ BAKMA ZAMAN KAYBI BİZİ UYARAN OLMADI. winter’s bone ve bu film kesinlikle izlemeyin. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
S

@samarrali

14 yıl önce

5.9 / 10

izlediklerim arasında açık ara en kötü haneeke filmi...
B

@bdcritias

15 yıl önce

10 / 10

Yeni İnsan Yeni Sinema 23. sayıda, bu filme dair yabancılaştırma estetiği ve Brecht çıkışlı bir yazı var. Yazı, filme dair soru işaretlerini cevaplamasının yanında, tiyatroda devrim denebilecek bir ilerlemenin; yabancılaştırma estetiğinin sinema sanatında tekrar üretimini Cache üzerinden örnekliyor ve analiz ediyor. Temel bir benzeştirmeyle; Haneke de tıpkı Brecht gibi, sanatta cesaretle ilerlemeyi aklına koymuş sanatçı. Sanat tarihi üzerine okuma yaparken gelişmeleri, değişimleri ve bir biçimin tümden yıkılıp yeni bir estetiğin oluşumunu kavramanın mutluluğunu ve zevkini yaşarız. Çağımızın sinema ustası, sanat tarihinde yer alacak bu eseriyle, sanatın yaşadığını bir kez daha gösteriyor.
P

@pekipis

16 yıl önce

filmin sakinliği sizi iyice gerer ilk noluyor dersiniz uzun uzun sokağa bakarsınız sonra filim kendini yavaş yavaş belli etmeye başlar kafanızda sorular dolanmaya başlar

hiç beklenmedik zamanda o nasıl bir boğaz kesme sahnesidir yerimden zıpladım
SPOILER

Saklı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Saklı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Saklı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL