İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar 2003

Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom a.k.a Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

7.5

296 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (68.189 OY)

Süre

1 Saat 43 Dk.

Yönetmen

KONUSU

Tabiatın bütün güzelliklerini birarada toplayan bir gölün ortasına kurulmuş yüzen bir ev, yaşlı bir rahip ve yanında ona eşlik eden küçük rahip adayı... Yaşlı rahip, ufak çocuğa nasıl rahip olunacağını inanılmaz bir bilgelikle ama bir o kadar da doğal bir akış içinde öğretir. Bu şekilde geçip giden mevsimler ile büyüyen çocuğun geçirdiği evrim, son derece doğal bir ahenk içinde ilerlerken sıra artık büyümüş olan çocuğun öğrendiklerini gerçek hayata nasıl yansıtacağını görmeye gelir. Ufak yaştan beri öğretilen erdemlere rağmen asıl öğretimin hayatın kendisi tarafından yapıldığının farkında olan bilge rahip için ise bekleme ve görme zamanıdır. Sessiz olduğu kadar etkileyici ve tam bir görsel şölen olarak beyazperdeye yansıyan ve gösterildiği bütün festivallerde büyük beğeni ile karşılanan İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar, yönetmen Kim Ki-Duk'un sinemasına dair pek çok önemli ipuçlarını da içinde barındıran bir film.

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (25)

@dikkon yazdı...

Cum, 29 Ara 2017, 19:00 (5 ay önce)

7.1 / 10

Yorumlara bakıp çok üst düzey bir film beklemeyin. Hayat döngüsü güzel bir işleyişle aktarılmış. 

@sandel yazdı...

Paz, 23 Tem 2017, 20:04 (10 ay önce)

8 / 10

Bin-jip (2004), Hwal (2005), Shi gan (2006) ve Pieta (2012) gibi önemli filmlere imza atan Kim ki Duk, kendine has tarzı ile sinema diline farklı bir bakış açısı getiren yönetmenlerden. İnsana ait duyguları şiirsel bir dille anlatması açısından ele aldığı hikayeler farklı bir anlam kazanıyor. Mevsimleri insan doğası ile karşılaştırması açısından bu filmi, Nuri Bilge Ceylan'ın İklimler (2006) filmi ile ilişkilendirebiliriz. Her iki filmde de iklimlerle beraber insan duygularında değişiklik şiirsel bir dille anlatılmış. ''Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom'' sizi şehrin kalabalığından alıyor bambaşka bir yee götürüyor. Eğer şehirde büyümüş birisi iseniz filmde gördüğümüz farklı mekanlara karşı merakınız olabilir.   Filmin genel havası samimi temeller üzerine atılsa da gerçekçilikten biraz uzaklaşılmış. Bu tür hikayelerde genellikle masalcı bir tavırla karşılaşıyoruz fakat bu filmde her şey dengeli bir şekilde oturtulmuş. Görüntü yönetimi oldukça başarılı. Müzikler ise filme farklı bir hava katmış. İşsiz bir doğa ve sükunet içinde geçen ve temposu ağır olmasına rağmen insanı sıkmayan bir filmin nasıl yapıldığını görüyoruz. Kesişle olan ilişki ve diyaloglar ''hayat üzerine felsefe'' temalı bir kitap gibi okuyabiliriz. Hikaye anlatımı oldukça dikkat çekerken filmindeki renk tonları da on plana çıkıyor. Filmde yaşlı Monk rolünde Kim ki Duk da yer alıyor. Uzak doğu filmlerini batıya sevdiren yönetmenlerden Kim ki Duk, Paris'de iki yıl sanat okuluna gittiğini hatırlatalım. Bu filmde sanat yönetimi ve renklerin şiirle buluşmasında Kim ki Dük?ün vizyonu etkili olmuş.   Sabey Sandel

@naksidil yazdı...

Çar, 28 Eyl 2016, 13:56 (1 yıl önce)

8.3 / 10

http://arsiv.mevsimsiz.net/y-4439/ilkbahar_Yaz_Sonbahar_Kis_ve_ilkbahar_Filmi_Uzerine_Budizm_Merkezli_Mekansal_Bir_cozumleme/   İnsan sadece felsefe ve din üzerinden biçimlendirilemez . Bu düşünce Yaradılışına aykırı olur. Bir insanın gelişimi mevsimlerle ancak bu kadar güzel birleştirilebilirdi. Ve bir taşın yürekte ki ağırlığı ..

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER