Bir Kadın Meselesi

(1988)

Une affaire de femmes a.k.a Story of Women

Film 1 Saat 48 Dk. Dram, Romantik Fransa

7.3

16 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.5 (4.368 OY)

KONUSU

II. Dünya Savaşı’nın başında, otuz yaşındaki Marie komşusunun istemediği bir çocuğu düşürmesine yardımcı olur. Çok geçmeden bu yardımın oldukça "karlı" olabileceğini anlar ve bunu iş olarak yapmaya başlar. Savaş zamanında kimse bir boğazı daha beslemek istememektedir ve Marie’nin işleri gelişir.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@poormf

10 yıl önce

3.2 / 10

Karakterimize yakından bakmak açısından iki çocuk yaptığı kocasından bu kadar uzak olmasının nedeni derinleştirilmeden gereksiz şekilde uzun tutulan özel yaşamı nedeniyle, filmin sonuna yargılamanın ibretlik bir politik mesaj içerdiği savını anlatacak zaman bırakmamış olduğu için bu sav sinema diliiyle değil 2 kişi arasında geçen diyalogla anlatılma kolaylığına kaçılmış. İnsan yaşamına önem verilmeye atfen, Yahudi kıyımına sessiz kalıp ikiyüzlü şekilde kürtaja karşıtı olmak gibi yer yer insani-politik mesaj verme kaygısı çok eklektik olmuş. Filmdeki araya sıkıştırılan tek olumlu monolog "onlar savaşlarını koltukta veriyorlar, sonra rasgele birini buluyorlar... üstelik doğuştan şanslı olmayan birini... ve örnek teşkil etmesi için hapse atıyorlar... çocuklarımı düşünen yok... kendi çocuklarına bakıcılar bakıyor... zenginsen kötü birşey yapmaman kolaydır... üstelik hepsi erkek erkekler bunu nasıl anlasın?" günah çıkarır gibi sarfedilen bu
... Devamı
Karakterimize yakından bakmak açısından iki çocuk yaptığı kocasından bu kadar uzak olmasının nedeni derinleştirilmeden gereksiz şekilde uzun tutulan özel yaşamı nedeniyle, filmin sonuna yargılamanın ibretlik bir politik mesaj içerdiği savını anlatacak zaman bırakmamış olduğu için bu sav sinema diliiyle değil 2 kişi arasında geçen diyalogla anlatılma kolaylığına kaçılmış. İnsan yaşamına önem verilmeye atfen, Yahudi kıyımına sessiz kalıp ikiyüzlü şekilde kürtaja karşıtı olmak gibi yer yer insani-politik mesaj verme kaygısı çok eklektik olmuş. Filmdeki araya sıkıştırılan tek olumlu monolog "onlar savaşlarını koltukta veriyorlar, sonra rasgele birini buluyorlar... üstelik doğuştan şanslı olmayan birini... ve örnek teşkil etmesi için hapse atıyorlar... çocuklarımı düşünen yok... kendi çocuklarına bakıcılar bakıyor... zenginsen kötü birşey yapmaman kolaydır... üstelik hepsi erkek erkekler bunu nasıl anlasın?" günah çıkarır gibi sarfedilen bu sözler de filmi kurtarmaya yetmiyor.

Isabelle Huppert rolü yaşayıp yaşatmamış, oynamış yalnızca. Uzun olması gereken bölümlerin kısa, kısa olması gereken bölümlerin uzun olduğu senaryo, kurgu ve oyunculuk açısından yanlış bir film.

Fransa’da idam edilen son kadının gerçek yaşam öyküsü olması da filmi kurtarmıyor çünkü kürtaj olayına Marksist olduğu söylenen bir yönetmenden tamamen katolik bir yorum getirilmiş...

3/10
SPOILER

Bir Kadın Meselesi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir Kadın Meselesi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir Kadın Meselesi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL