Röntgenci

(1960)

Peeping Tom a.k.a Face of Fear

Film 1 Saat 41 Dk. Dram, Korku İngiltere

7.3

64 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.7 (31.306 OY)

KONUSU
Çocukluğunda babası tarafından korkutulan ve bu korku dolu anları kameraya babası tarafından çekilen Mark, zamanla psikolojik dengesini yitirir ve genç kadınları öldürmeye başlar. Onları öldürürken aynı zamanda ölüm sırasında yaşadıkları her anı da kamerasıyla kaydetmektedir. Peeping Tom olarak bili ... Devamı
Çocukluğunda babası tarafından korkutulan ve bu korku dolu anları kameraya babası tarafından çekilen Mark, zamanla psikolojik dengesini yitirir ve genç kadınları öldürmeye başlar. Onları öldürürken aynı zamanda ölüm sırasında yaşadıkları her anı da kamerasıyla kaydetmektedir. Peeping Tom olarak bilinen röntgencilik hastalığını beyazperdeye taşıyan ve gerilim türünün ilk örneklerinden sayılan bir yapım.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@qtarantino

8 ay önce

8.3 / 10

Korkudan haz alan bir adamın hikayesi. Psikolojik tahlillerde bezeli, duyularımızı sonuna kadar açan, kamerayı seyircinin gözü gibi kullanarak sahnelerdeki gerilimi iliklerimize kadar hissetmemizi sağlayabilen mükemmel bir film.

Peki insanların korkusundan en iyi nasıl beslenilebilir? Tabi ki en korkulan zamanda, ölümle yüz yüze gelinen anda gözün yansımasını kameraya kaydederek. Ya da sesler. Herhangi bir şey görmediğimizde bile birçok şey anlatmaz mı? Mesela bir korku filminde sesleri çıkarınca geriye ne kalır ki. Kulak ve göz de zaten insan duygularının en iyi algılandığı organlar değil midir? Peki ya seslerle hayatı izleyen görme engelli bir kadının korktuğunu nasıl anlayabiliriz, gözleri ölümü hissettiğinde bile tepkisiz kalabilir mi?

@naksidil

3 yıl önce

" Powell kendisinin bir röntgenci olduğunu açıkça vurguluyor. Kendi düşlerini aktaran yönetmendir ama , o düşü de röntgenleyen seyircidir .. Powell'in sinemanın karanlık yüzünü masaya yatırdığı bu olağanüstü güzellikte ki filmde , kadınları neden kurban seçtiğini açıklıyor. Çünkü her konuda olduğu gibi sanatta da kadın , ikinci planda ve güçsüz gösterilmektedir . Filmde bu eğilimi açıkça ortaya koymaktadır ."

@okgokg

8 yıl önce

7.6 / 10

O tarihlerde bu kadar cesur bir film yapılması ancak yıllar sonra takdir edilebiliyor. Yönetmenin kariyerini bitiren bir film olarak anılıyor ne yazık ki. Halbuki bir o kadar da ilgi çekici bir film. Hala orjinalliğini koruyor bence. Ortalara doğru biraz duraklasa da son sahnelerde artan temposu ile kalbimi fethetti. Bir katilin hayatını güzelce anlatmayı başarabilen filmlerden.
SPOILER

Röntgenci filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Röntgenci filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Röntgenci filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL