Sıradan Faşizm

(1965)

Triumph Over Violence a.k.a Obyknovennyy fashizm

Film 1 Saat 22 Dk. Belgesel, Tarih Sovyetler Birliği

8.4

33 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.1 (2.070 OY)

KONUSU
İkinci kuşak Sovyet sinemacılarından biri Mikhail Romm. Hemen tümü arşivlerden derlenmiş, aralarında Hitlerin özel film arşivi, SS subaylarının çektiği özel filmler, Sovyetlerin ve diğer kimi ülkelerin devlet arşivleri gibi kaynaklar da bulunan bir materyali kurgulayarak oluşturduğu anıtsal Sıradan ... Devamı
İkinci kuşak Sovyet sinemacılarından biri Mikhail Romm. Hemen tümü arşivlerden derlenmiş, aralarında Hitlerin özel film arşivi, SS subaylarının çektiği özel filmler, Sovyetlerin ve diğer kimi ülkelerin devlet arşivleri gibi kaynaklar da bulunan bir materyali kurgulayarak oluşturduğu anıtsal Sıradan Faşizm filmiyle, Almanyada Nazizmin 1930larda başlayan yükselişini ve savaş sonuyla birlikte gelen çöküşünü anlatıyor. Bunun yanı sıra, aynı zamanda, faşizmin içinde oluştuğu koşulları, sıradan, küçük, önemsiz bulunan olaycıklarla, tehlikeli hoşgörülerle, gündelik boş verişlerle, yerine getirilmeyen görevler ve kaçınılan sorumluluklarla nasıl palazlandığını da gösteriyor. Bir taraftan eğlenceye boğulmuş ve çökmekte olan soyluları ve zenginleriyle, diğer taraftansa, Hitler ve Mussolininin şahsında cisimleşen pespaye bir hakimiyet tutkusuyla çok başarılı bir üslupla dalga geçerken, diğer taraftan bu kepazeliklerin ağır bedellerini de seyircinin önüne koyuyor.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@rashomon

6 yıl önce

8.6 / 10

Hem dönem öncesi hem döneminin sonrasını sosyo kültürel ve insani bir bakışla sadeleştirerek faşizmin kendini tekrarlayan yönünü anlatıyor.Alman halkının kavgam kitabını okusaydı eğer almanyanın yönünün farklı olabileceği konusuna katılmıyorum.Çünkü Kendi cellatını yaratan bir milletin akli selim bir düşünce oluşturması bireyse anlamda bir bütünlük sağlayamayacağı için değişmezdi.Yani güce ve korkuya teslim olan bir halk farklı düşünce yaratamaz.Bir ülkenin demokrasisi,yargısı,adaleti ölmüşse o ülkenin milletide ölmüştür.İnsanlığın zekası,fikri yakılıyor.Geriye ne kalıyor....

@kuskucusomon

11 yıl önce

8 / 10

faşizmi, nadir bulunan görsellere dayanarak çok net bir biçimde tanımlayan bir belgesel. mutlaka izleyiniz.
W

@wolfenstein

11 yıl önce

8.5 / 10

faşizmin nasıl birşey ve ne tür bir motivasyonu olduğunu adeta nokta atışı yaparcasına anlatan bir belgesel. benim açımdan daha önce görülmemiş bilgi ve belgeler (fotoğraf, görüntü) de içeriyor. bu sebeple bilindik şeyleri tekrar eden bir belgesel kesinlikle değil.

@turtlescanfly

12 yıl önce

8.8 / 10

insan bazı şeyleri seçemez hani: adını,ailesini,ırkını... ve ’insan’ olan, seçme hakkı olmadan,haketmeden,emek vermeden varolan bu özelliklerini öne sürerek, kendini başkalarından üstün görmez,onlara sahip olmayanları hor görmez, yok etmez. ’ben sadece insanım’ diyebilen biri bunları yapmaz. ırkıyla övünen, ırkını üstün gören tüm insan bozmalarına (bi türe dahil edemedim) bu belgeseli izletmeli. ’bak senin ırk üstün ya hani,bu ruh hastası için de kendi ırkı öyle...ve sizin bu saçmalıklarınız yüzünden buyrun olanlara bakın’ denmeli.

@edchigliak

15 yıl önce

üzerine bi essay yazmadan evvel sıcağı sıcağına tüm hisselerimi paylaşmak istedğim, o günlerin aslnda korkunç bir şekilde yaşanmş olduğunu gece gece tokat gibi yüzüme çarpmş bir belgesel..

ve bakışlar, o bakışlar gerçek ve size öyle bakıcaklarki uzun süre aklınızdan çıkmayacak. yaşanmış acıların biraz olsun içine girmeyi ve anlamayı, uyanmayı sağlayacaktüm insanlığa utanç olacakfaşizme dayalı bu yoğun belgeseli imkan bulursanız izleyin.

ve son olarak.. gözlerimizi kapatarak sürüklendiğimiz uçurumların belki bi gün farkına warır, uyanır ve tutunucak bir taş buluruz tam düşecekken. gerçek anlamda düşünebildiğimiz bir dünya bizimle olsun..
SPOILER

Sıradan Faşizm filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sıradan Faşizm filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sıradan Faşizm filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL