6.8

16 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.3 (8.748 OY)

KONUSU
Üç tane profesyonel oyuncunun yer aldığı Butcher, Fransanın küçük bir yerleşim bölgesi olan Tremolatta geçer. Bu bölgenin filme fon oluşturması alelade bir seçimin sonucu değildir. Tremolatta, ilk çağdan kalma pek çok mağara vardır. Ve hala bu köyde basit yaşam gelenekleri korunmaktadır. Teknolojide ... Devamı
Üç tane profesyonel oyuncunun yer aldığı Butcher, Fransanın küçük bir yerleşim bölgesi olan Tremolatta geçer. Bu bölgenin filme fon oluşturması alelade bir seçimin sonucu değildir. Tremolatta, ilk çağdan kalma pek çok mağara vardır. Ve hala bu köyde basit yaşam gelenekleri korunmaktadır. Teknolojiden uzak, herkesin birbirini tanıdığı, basit ve mutlu insanların yaşadığı büyük bir aileyi andırır. Arka arkaya işlenen cinayetler sonrasında bir tedirginliğin başladığı bu köyde, Chabrol iki karaktere yoğunlaşır. Bunların ilki, okulun genç müdiresi Helenedir. (Bu rolü, yönetmenin daha sonra boşanacağı güzeller güzeli eski eşi Stephane Audran oynar.) Başından tatsız bir birliktelik geçtikten sonra erkeklerden uzaklaşan ve bütün hayatını okuldaki çocuklara adayan Helene; köyün kasabı olan Paulla da yeni bir ilişkiye yelken açar. On beş yaşındayken orduya katılan, babasıyla sorunları olan, yıllar sonra doğduğu köye geri dönerek mesleğine devam eden Paul; aslında filmin merkezi noktasıdır.

Chabrol bütün kariyerinde hep suçla ilgilenmişse de, Butcherı suçla ilişkili romantik bir film olarak tanımlayabiliriz. Hikayenin özünde, hüzünlü bir ilişki vardır. Üstelik bu ilişki daha başlamadan bitmiştir. Hitchcock filmlerinde, kaçan ve kovalayan, takip eden ve edilen, katil ve kurban gibi bir dizi ilişkinin yarattığı gerilimli atmosfer bizi kendisine bağlamayı başarır. Bu karakterlerden çok, olay örgüsünün yarattığı gerilimdir. Chabrolde filmlerinde karakterlerden çok olay örgüsüyle ilgilenir. Hatta bu konuda karakterlerini daha da geri plana atarak, Hitchcocktan da ayrılır ve Langın tam anlamıyla noir kelimesinin karşılığını verdiği kara filmlerine benzer. Fakat Butcher, bu kadar kara tonlarda değildir. Özündeki romantik ilişki, filmde suça eğilimli olan karakteri daha şefkatli gösterir. Üstelik yarım kalan ilişki de, bu karaktere melankolik bir hava katar ve seyircinin gözünde suçları ikinci planda kalır.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@benkendimveben

8 yıl önce

yeni dalga sinemasının ismi popülerleşmemiş ismi ama en önemli isimlerden biri chabrol ün basit sıradan gösterişşten uzak bir kasaba gerilimi. aslında çok basit bir film izliyormuş hissine kapılıyor olsanız da başlı başına freudyen bir yapıdan dolayı fazlasıyla psikolojik bir film. izlenir mi izlenir ama aile ile izlenmeyeceği gibi sevgili ile de izlenmez dikkat :))
SPOILER

Kasap filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kasap filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kasap filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL