7.2

147 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (114.835 OY)

KONUSU
30’lu yılların haydut çifti Clyde Barrow ve Bonnie Parker’ın yaşamöyküsünden biraz fazla serbest uyarlanmış olan film, ABD’nin ekonomik buhran yıllarında geçiyor. Bonnie isimli genç kadının, annesinin arabasını çalan Clyde’ın cazibesine kapılıp onunla kaçmasıyla birlikte tarihin en popüler haydutlar ... Devamı
30’lu yılların haydut çifti Clyde Barrow ve Bonnie Parker’ın yaşamöyküsünden biraz fazla serbest uyarlanmış olan film, ABD’nin ekonomik buhran yıllarında geçiyor. Bonnie isimli genç kadının, annesinin arabasını çalan Clyde’ın cazibesine kapılıp onunla kaçmasıyla birlikte tarihin en popüler haydutları doğar. Birlikte o eyalet senin bu eyalet benim sayısız suç işleyen ikili, kısa sürede ülke çapında meşhur olur ve adeta Robin Hood muamelesi görür.

Ekonomik krizin hayatlarını kararttığı insanlar, adeta genç aşıklar tarafından soyulmaktan mutludurlar. Oysa güvenlik güçleri aynı fikirde değildir. Şöhretle birlikte Bonnie ve Clyde’ın cesareti de artar ve akıllı bir insanın kolay kolay girişmeyeceği işlere girişmeye başlarlar...

Warren Beatty and Faye Dunaway’in canlandırdığı iki suçluyu kahraman olarak sunarken, aşırı şiddet içeren sahneleri sergilemekten de çekinmeyen film, 1960’ların Hollywood’u için biraz fazla cesur bir yapımdı. Warren Beatty’nin yapımcıları zor ikna ettiği söylenen filmin gişede epey iş yapıp pop kültürün demirbaşları arasına girmesi uzun sürmedi.
Warren Beatty

Clyde Barrow

Faye Dunaway

Bonnie Parker

Gene Hackman

Buck Barrow

Denver Pyle

Frank Hamer

Dub Taylor

Ivan Moss

Evans Evans

Velma Davis

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@hippolyte

2 yıl önce

Bonnie and Clyde "İyi mi Kötü mü? İkisi de!"

Bonnie and Clyde filmi Yeni Hollywood için çok önemli olan yapı taşlarından biridir. 1967’de çekilen bu film, 1930’larda yaşayan bir kanun kaçağı çiftin gerçek hikayesini anlatıyor.Film, seyirciye çıplak bir kadının vücudunu izleterek başlıyor. İlk anından itibaren, Yeni Hollywood izlerini taşıyan film bize, bu sahnede yaşattığı gözetleme hissini extreme close uplarıyla destekliyor. Bonnie ve Clyde’ı bir yolculuk filmi olarak ele alabiliriz. Film önce, kısaca Clyde’dan önceki Bonnie’yi tanıtıyor bize. Clyde ile tanışmasıyla, kelimenin tam anlamıyla, yolculuğu başlıyor. New Hollywood filmlerinde "climax" (doruk) noktası net olmasa da film ilerledikçe adrenalini daha yoğun hissediyoruz. Bu yolculuğu esnasında, Bonnie’nin karakterinin değişimini izlesek de bu değişim annesiyle buluştuğu sahnede suratımıza vuruluyor. Bonnie’nin, bir "suçlu" olduğunun altı
... Devamı
Bonnie and Clyde "İyi mi Kötü mü? İkisi de!"

Bonnie and Clyde filmi Yeni Hollywood için çok önemli olan yapı taşlarından biridir. 1967’de çekilen bu film, 1930’larda yaşayan bir kanun kaçağı çiftin gerçek hikayesini anlatıyor.Film, seyirciye çıplak bir kadının vücudunu izleterek başlıyor. İlk anından itibaren, Yeni Hollywood izlerini taşıyan film bize, bu sahnede yaşattığı gözetleme hissini extreme close uplarıyla destekliyor. Bonnie ve Clyde’ı bir yolculuk filmi olarak ele alabiliriz. Film önce, kısaca Clyde’dan önceki Bonnie’yi tanıtıyor bize. Clyde ile tanışmasıyla, kelimenin tam anlamıyla, yolculuğu başlıyor. New Hollywood filmlerinde "climax" (doruk) noktası net olmasa da film ilerledikçe adrenalini daha yoğun hissediyoruz. Bu yolculuğu esnasında, Bonnie’nin karakterinin değişimini izlesek de bu değişim annesiyle buluştuğu sahnede suratımıza vuruluyor. Bonnie’nin, bir "suçlu" olduğunun altı çiziliyor.

Filmin bir diğer yenilikçi özelliği anti kahramanlar yaratıyor oluşu. Üstüne üstlük bu anti kahramanları pop kültürü ikonu ve ’kahraman’ haline getiriyor. Yönetmen, bize ikilinin hırsızlıklarını ve insanları öldürüşlerini izletirken bir yandan onları daha yakından tanımamızı sağlayarak bağ kurmamıza neden oluyor. Karakterleri suçlu olarak tanımak seyirciyi doğru-yanlış ikileminde bıraksa da Bonnie ve Clyde’ı daha ’gerçek’ hale getirip onları klasik Hollywood’un keskin çizgilerle belirlenmiş iyi-kötü sınırlarının dışına çıkartıyor.

Bu, beyazperdede gerçek insan oluşturan tarz filmin diğer öğelerinin de daha gerçekçi hale gelmesine neden oldu. Klasik Hollywood’dakinden çok farklı bir şiddet elementiyle karşılaşıyoruz Bonnie and Clyde’da. Karakterler daha gerçek olduğu için şiddete tepkileri de doğal olarak daha gerçek hale geliyor. Bu durum da şiddet sahnelerini daha dramatik ve etkileyici hale getiriyor.Filmde kullanılan şiddet ögelerini en iyi final sahnesinde inceleyebileceğimizi düşünüyorum. Filmin sonu, sadece dönemin değil sinema tarihinin en kanlı anlarından biriydi. Acıklı sona gelmeden hemen önceki sahnede kuşların kaçmasıyla seyirciye kötü şeyler olacağının mesajı veriliyor. Ortaklarının babası tarafından tuzağa düşürülen Bonnie ve Clyde’ın acımasızca öldürülüşünü izledik. Sahne önceki filmlerin aksine hızlıca olup bitmiyordu. Kurşunlar bedenlerini delip geçerken karakterlerimizin çektiği acıyı açıkça görüp hissedebiliyorduk. Karakterlerin gerçekliği, çekilen acıyı da gerçek kılıyordu. Ölmelerine rağmen ateş edilmeye devam edilmesi seyirciyi rahatsız etmenin yanında karakterlerle kurulan bağı güçlendiriyordu da. Bonnie ve Clyde filmi en ilkel şekilde şiddeti gözler önüne sererek toplum tabularını yıkmaktan geri durmamıştı.

@hippolyte

2 yıl önce

çok teşekkür ederim

@sadecevrim

2 yıl önce

Ellerine, emeklerine sağlık çok iyi bir yazı olmuş. Bayıldım!

@basribabam

3 yıl önce

7 / 10

Bize mide bulandırıcı psikopat hırsızları sevdirmeye çalışan bir film. Günümüzde yaşasalar af kapsamında salınırlardı gerçi...
Tahammülfersa tiplerin sempatik gösterilemiyeceğinin kanıtı başarılı bir film olmuş.

@sedatgrlic

5 yıl önce

beklediğim gibi retro hava içinde janti abiler, cool ablalar falan yoktu. Sıkıcı değil ama çok da bir olayı yok. İzlemezseniz bir şey kaybetmezsiniz.

@dehsett

6 yıl önce

8 / 10

Zamanının çok ötesinde bir film.
B

@birdie_numnum

10 yıl önce

filmdeki karakterlerin gerçekte de yaşamış oldugunu düşünmek (uyarlandıgı için birçok yerinde değişmeler olmuş olsa da)daha bir farklı yapıyor atmosferi. Filmin ismine aldanıp sadece bu ikilinin oldugunu düşünmeyin renkli bir çok karakter de ekleniyor.Tanışmalarıyla ilgili farklı söylentiler var ama ortak arkadaslarının evinde tanışmış olma ihtimalinin yüksek oldugundan bahsediliyor. Daha sonra çekilmiş olan birçok filmde bu filmin esintilerini yakalamak mümkün. Soyguncuların halk tarafından robinhood gibi karşılandıgını aktaran bilgiler oldugu gibi sebepsiz bir çok insanı öldürdükleri için nefret topladıklarıyla ilgili de bilgi bulmak mümkün. Her halükarda izlemek gerek.

bonnie & clyde ile ilgili ayrıntılı bilgi ve gerçek video kaydı için:http://en.wikipedia.org/wiki/Bonnie_and_Clyde

@sebo

10 yıl önce

O bankalar şimdi bizi soyuyor.

@yorgun_nihilist

12 yıl önce

7.4 / 10

Faye Dunaway'in bir gecede şöhret olmasını sağlamış film.
SPOILER

Bonnie ve Clyde filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bonnie ve Clyde filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bonnie ve Clyde filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL