Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

(1988)

The Unbearable Lightness of Being

Film 2 Saat 51 Dk. Dram, Romantik ABD

6.7

92 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.3 (36.879 OY)

KONUSU
1968 yılında Prag’dayız. Bir beyin cerrahı olan Thomas, o yıllarda ülkede esmekte olan özgürlük rüzgarlarının da etkisiyle hareketli bir cinsel hayata sahiptir. Çalıştığı hastanedeki hemşireler de hastalar da, adeta onu mutlu etmek için sıraya girmiş gibidir. Oysa Thomas’ın gözdesi kendisi gibi haya ... Devamı
1968 yılında Prag’dayız. Bir beyin cerrahı olan Thomas, o yıllarda ülkede esmekte olan özgürlük rüzgarlarının da etkisiyle hareketli bir cinsel hayata sahiptir. Çalıştığı hastanedeki hemşireler de hastalar da, adeta onu mutlu etmek için sıraya girmiş gibidir. Oysa Thomas’ın gözdesi kendisi gibi hayatı, cinselliği ve ilişkileri hafife alan Sabina’dır.

Yakışıklı doktorun hayatına genç ve tuhaf bir cazibesi olan taşralı Tereza girdiğinde işler değişir. Tutku dolu genç kadınla evlenmeyi kabul da etse Thomas hastanedeki çapkınlıklarına devam eder ve Sabina’yı görmeyi sürdürür. Apolitik bir adam olan kahramanımız her ne kadar görmek istemiyor olsa da, ülkedeki özgürlük havası, Sovyetler Birliği’nin demir yumruklu müdahalesi ile yerini şiddete bırakmak üzeredir. Prag baharı sona ererken hepsinin hayatları derinden sarsılacaktır.

Çek yazar Milan Kundera’nın 80’lerde çok popüler olan kitabından Philip Kaufman’ın uyarladığı bu film, tahminlerin ötesinde çok ses getirdi. Kimilerine göre bunu, cinselliğe olan samimi bakışına; kimilerine göreyse Juliette Binoche ve Daniel Day-Lewis’in taptaze endamına borçluydu.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@muhammed_b

2 yıl önce

3 saatte kitabında iskeletini vermeye çalışmış ama karakter derinliği pek yok. Ayrıca filmde hikaye daha çok Tereza üzerinden gitmiş. Belki bu yönetmen tercihidir.

@luis_bunuel23

5 yıl önce

7.7 / 10

oyunculuklar çok başarılı ve hikayesi güzel uzun olmasına rağmen sıkmıyor insanı puanım

10/7,5

@pudukheba

5 yıl önce

8.6 / 10

Ahh Sabina Ahh... Daniel Day Lewis ve Juliette Binoche ' ye rağmen Sabina karakteriyle Lena Olin' e hayran kaldığım film...

@eliferen

9 yıl önce

elime aldığım her kitabı kasvet içine sokup okumamdan mı yoksa zaten kitabın kendisinin kasvetli olduğundan mıdır nedir filmin ilk iki buçuğuncu dakikasına kadar thomasımızın bayram havası içinde hemşire ablamıza soyun demesini kunderaya hakaret sayıp filmi kapattım. huyum kurusun ki kitaplarla filmlerini keskin bir çizgiyle kıyaslamadan edemiyorum.

@reyna

9 yıl önce

kitabı okuyup izleyenler filmde olan boşlukları doldurabilir ama kitabı okumadan izleyenler filmin bi çok yerindeki boşlukları dolduramaz ve -neredeyse- 3 saatini çokta güzel olmayan bi film izleyerek geçirdiğini düşünür.
Z

@zeytinekmek

10 yıl önce

Kitabı okuyanlar için büyük hayal kırıklığı, çok sevdiğim Juliet Binoche'a rağmen...

@ustilago

10 yıl önce

böyle bir kitabı ancak böyle katledebilirdiniz filmi izlerken milan kunderanın kitabından degilde

milan barosun günlüğünden senaryolaştırılmış hissine kapıldım

@ustunkoru

11 yıl önce

7 / 10

üzerine yorum yapacak hal bırakmayan bir film, tat bırakmayan bir yönetmen var karşınızda.. montajda eli gitmemiş bir türlü belli ki... o kadar atıl sahne var ki kopup kopup gittim... karar veremeyip, hafifçe tozunu almaya çalışmış bütün meselelerin - neyse ki ıslak bez kullanmamış, çamur olmamış diyerek tatlıya bağlayayım..

film başta isminin, sonrasında juliette binoche ve daniel day-lewis'in tazeliğinin hatırına izlenir..
O

@outcast

14 yıl önce

8 / 10

Benim için filmi seyredilebilir kılan şey bir Milan Kundera eseri omasıdır. Yaşayan varoluşçuların sonuncusu olarak nitelendirilen Kundera, saygıdeğer bir yazardır.. Ayrıca profesyonel olarak sinema ve müzikle de ilgilenmiştir. 1950lerde Çekoslovakya Komünist partisinden atılmış, üye olduğu derneklerden ve vatandaşlıktan men edilmiştir. Fransaya göç ederek orda yaşamak zorunda bırakılmış ve Gülüşün ve Unutuşun Kitabı adlı romanı yayınlandıktan sonra Çekoslovakya hükümeti vatandaşlık hakını geri vermiştir. Ama o geri dönmedi.
SPOILER

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL