Oyunun Kuralı

(1939)

La règle du jeu a.k.a The Rules of the Game

Film 1 Saat 50 Dk. Komedi, Dram Fransa 29 Mayıs 1940

7.3

55 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (28.025 OY)

KONUSU
İkinci Dünya Savaşının hemen öncesinde, bir kont bir haftasonu av partisi düzenler. Ne var ki av partisi efendilerle hizmetçiler arasında bir köşe kapmacaya dönüşür. BeaumarchaisninFigaronun Düğünüadlı yapıtını andıran dramatik fanteziOyunun Kuralıefendilerle hizmetçilerin ahlaksızlıkta ve zalimlikt ... Devamı
İkinci Dünya Savaşının hemen öncesinde, bir kont bir haftasonu av partisi düzenler. Ne var ki av partisi efendilerle hizmetçiler arasında bir köşe kapmacaya dönüşür. BeaumarchaisninFigaronun Düğünüadlı yapıtını andıran dramatik fanteziOyunun Kuralıefendilerle hizmetçilerin ahlaksızlıkta ve zalimlikte birbirleriyle yarıştıkları, acımasız ve umutsuz bir ahlak tablosu çizer. İzleyicinin gözünün yaşına bakmadan drama dönen bu güldürüde, kırda tavşanların katledilmesi, 1940 ilkbaharındaki çatışmaların habercisi değilse de, duyguları konusunda fazlasıyla hilekar bir toplumun aptalca şiddete yönelmesini yansıtır. Dünyanın sonu, en azından bir dünyanın sonu yakındır, der bize bu acı ve karanlık trajikomedi. İlk gösterime girdiği sırada anlaşılmayan, uzun zaman boyunca yerden yere vurulan, yasaklanan, kesilen film savaş sonrasında sinemaseverler tarafından yeniden keşfedilmiş ve övgülere boğulmuştur. Bugün de Jean Renoirın başyapıtı olarak değerlendirilmektedir.
Nora Gregor

Christine ...

Paulette Dubost

Lisette, s...

Mila Parély

Geneviève ...

Odette Talazac

Madame de ...

Claire Gérard

Madame de ...

Anne Mayen

Jackie, ni...

Lise Elina

Radio-Repo...

Marcel Dalio

Robert de ...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@porcorosso

8 yıl önce

"Siz sadık ve hassas kalpler eğlence içinde oynaşırken tanrının gazabından korunmak için, aşığı olmayanı mı suçlarsınız? Aşkın kanatlarıvar ise Küstahlığa uçmak için mi?" BEAUMARCHAIS. Figaro’nun Düğünü. Bölüm 4 / Sahne 10.
SPOILER

Oyunun Kuralı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Oyunun Kuralı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Oyunun Kuralı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL