Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi

(2022 - )

The Hammer and the Rose: A Behzat Ç. Story

Dizi 45 Dk. Aksiyon, Polisiye Türkiye

9.1

18 OY
PUAN VER
5

Imdb: 9 (1.159 OY)

KONUSU
Behzat Ç., Cinayet Büro Amirliği'nde başkomiser, hayata karşı işlenen suçlar uzmanı görevinin başındadır. Ama yıllar geçmiş hem Behzat Ç. ve ekibi hem de Ankara değişmiştir. Değişmeyen tek şey ise kanlı cinayetlerdir… Behzat Ç. ve ekibi Ankara’yı cesetlere boğan bir seri katilin peşine düşerler. Ama ... Devamı
Behzat Ç., Cinayet Büro Amirliği'nde başkomiser, hayata karşı işlenen suçlar uzmanı görevinin başındadır. Ama yıllar geçmiş hem Behzat Ç. ve ekibi hem de Ankara değişmiştir. Değişmeyen tek şey ise kanlı cinayetlerdir… Behzat Ç. ve ekibi Ankara’yı cesetlere boğan bir seri katilin peşine düşerler. Ama karşılarına sadece bir katil değil, güçlü bir aile, kanlı infazlar ve derin bağlantılar çıkacaktır. Her gün ardı ardına işlenen cinayetler ekibi soluksuz bırakırken, yer altında büyüyerek şehri ikiye bölen hatta şehri öldürmek isteyen bir güç tüm Cinayet Büro’yu içine çekecektir.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@bigamist

19 saat önce

9 / 10

Bilen varsa yazıversin

Odanın ortasında bulunan silah konusu netleşti de ben mi kaçırdım.

@meraklimaydonoz

4 gün önce

Sezon finalini yayınlandığı akşam izledikten sonra TV moduna döndüğümde Kayda Geçsin programında gazeteci Murat Ağırel haberini yaptığı bir olaydan bahsediyordu:

Anadolu'nun bir yerinde öz babası 13 yaşındaki kızına tecavüz ediyor. Kız hamile kalıyor, bu durum bütün ailenin gözleri önünde oluyor. Aylar geçiyor ve kızcağız "kardeşini doğurmak" zorunda kalıyor. Dünyaya gelen bu bahtsız yavru hayattan sadece bir dakikalık nefes alabiliyor, o aldığı nefesi de ağlayarak geçiriyor. Bir dakikadan sonrası karanlık çünkü anneannesi(!) oracıkta bebeği boğarak öldürüyor. Babası olacak canavar ömrü 1 dakikadan ibaret olmuş bebeğin cesedini evin yakınlarında kazdığı bir çukura gömüyor. Ardından tecavüz devam ediyor ve küçük yaşta dünyanın defalarca üstüne devrildiği bu kızcağız kurtuluşu imam nikahıyla kendini koruyacağını umduğu birisine kaçmakta buluyor. Sonrasında cehennemi yaşadığıeve tekrar gitmek durumunda kaldığı zaman yanına tabanca da al
... Devamı
Sezon finalini yayınlandığı akşam izledikten sonra TV moduna döndüğümde Kayda Geçsin programında gazeteci Murat Ağırel haberini yaptığı bir olaydan bahsediyordu:

Anadolu'nun bir yerinde öz babası 13 yaşındaki kızına tecavüz ediyor. Kız hamile kalıyor, bu durum bütün ailenin gözleri önünde oluyor. Aylar geçiyor ve kızcağız "kardeşini doğurmak" zorunda kalıyor. Dünyaya gelen bu bahtsız yavru hayattan sadece bir dakikalık nefes alabiliyor, o aldığı nefesi de ağlayarak geçiriyor. Bir dakikadan sonrası karanlık çünkü anneannesi(!) oracıkta bebeği boğarak öldürüyor. Babası olacak canavar ömrü 1 dakikadan ibaret olmuş bebeğin cesedini evin yakınlarında kazdığı bir çukura gömüyor. Ardından tecavüz devam ediyor ve küçük yaşta dünyanın defalarca üstüne devrildiği bu kızcağız kurtuluşu imam nikahıyla kendini koruyacağını umduğu birisine kaçmakta buluyor. Sonrasında cehennemi yaşadığıeve tekrar gitmek durumunda kaldığı zaman yanına tabanca da alıyor. Korktuğu da başına geliyor nitekim. Kızcağız tüm olanlar yetmez gibi bir de kendine bir kez daha tecavüze yeltenen babasının katili oluyor. (Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/murat-agirel/13-yasinda-oz-babasi-tecavuz-etti-2024468)

İşte Behzat Ç. nin büyüklüğü, gerçekliği, çarpıcılığı buradan geliyor. Realist sinema steril bir şey değildir, olamaz. Behzat Ç. yi yaratan Emrah Serbes bilindiği kadarıyla en az bir kez içkili ve madde kullanmış halde araç kullanıp bir ailenin feci şekilde yok olmasına sebep olmuş bir "katil"dir. Bu kadar toplumun içinden fışkıran olayları, karakterleri, davranışları ancak böyle bir hayatın içinde var olan bir yazar üretebilir. Tıpkı Türkiye sinemasının en iyi filmlerini yaratmış Yılmaz Güney'in açık bir kadın düşmanı, katil zanlısı olduğu gibi. Tıpkı dostu Tuncel Kurtiz'in sürgünde geçen onca yılda Avrupa'daki her dilde tiyatro yapabilecek yetkinliğe ulaşmış olması gibi.

Çekiç ve Gül dizisinin omurgasını oluşturan ensest olgusunun yakıcılığına hem yukarıdaki haberde yaşananlara çok benzer bir cinayet soruşturmasının anlatıldığı bölümde hem Demirdelenlerin dizinin içine yayılarak anlatılan aile trajedisinde rastlıyoruz.

@sagaris

4 gün önce

6.9 / 10

ben 3.sayfa cinayetlerine koşturup akşam da bira içen ekip istiyorum . devamlı birilerinin boğazını kesen zengin ve psikopat aile istemiyorum. umarım yeni sezonda "nasılsa dijitaldeyiz bol bol küfredelim" anlayışı ve behzat' in abuk sabuk gelgitleri azalır da daha düz bir behzat ç izleriz

@sectumsempra

3 hafta önce

10 / 10

Var, var... O eski tadı var.
K

@kumralada1968

1 ay önce

9.7 / 10

Yine tartışmasız çok iyi. Amirim saygılar...

@ibrahimguney45

1 ay önce

9.5 / 10

Amirim döndü la.

@zenobiaa

1 ay önce

8.7 / 10

eskisinden farksız.
SPOILER

Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi dizisine Benzer Dizi ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi dizisini Kategorize ediyorsun.

Bu diziyi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi dizisine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

DİZİ İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL