7.9

159 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (50.431 OY)

KONUSU
Çello çalan Daigo Kobayashi, orkestrasının dağılmasının ardından eşiyle beraber doğduğu kasabasına geri döner. Başka bir işte çalışacak deneyimi olmadığı için deneyim aramayan "Gidişler" ismindeki bir işe seyahat acentası zannederek başvurur.

Aslında yapacağı işin Japon kültüründe önemli bir yere
... Devamı
Çello çalan Daigo Kobayashi, orkestrasının dağılmasının ardından eşiyle beraber doğduğu kasabasına geri döner. Başka bir işte çalışacak deneyimi olmadığı için deneyim aramayan "Gidişler" ismindeki bir işe seyahat acentası zannederek başvurur.

Aslında yapacağı işin Japon kültüründe önemli bir yere sahip "Nokanshi", yani ölüleri öbür taraftaki yolcukları için hazırlama geleneğinin bir parçası olduğunu öğrenir. Daigo’nun işi ölüleri usulüne göre tabutlara yerleştirmektir. İlk başlarda bu durumda hoşlanmasa da zamanla işine alışılan Diago’nun kendi yaşantısı, bakış açısı ve duyguları da bu işle beraber değişecektir.

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını evine götüren Gidişler, Japonya’nın dini inançlarına ve geleneklerine yer yer komik ve duygusal bir bakış atıyor. Ölümün bir son mu yoksa yeni bir yolculuğun başlangıcı mı olduğunu sorgulatan film, izleyicisini sömürmeyen son derece naif ve aldığı ödülleri sonuna kadar hak eden bir yapım.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kuzgunadam

6 ay önce

7.8 / 10

uzak doğu sineması hisleri yansıtmada rakipsiz

@messiyg

3 yıl önce

8.1 / 10

Rahatsız eden ve yoran bir gerçeklik, ama bir o kadar da peşinden gidilesi bir hikaye...
S

@siyahtuval

3 yıl önce

8.6 / 10

:( denk gelirseniz izleyin mutlaka.

@naksidil

5 yıl önce

10 / 10

Din - dil - ırk ayrımı yapılmaksızın varılacak son durak aynı değil mi ? İnsan sevdiği birisini hep en güzel en iyi haliyle anımsamak ister..Ve onu öyle uğurlar.. Kalbinizde ki yükselişe engel olamayacağınız ve kendinizden çok şey bulacağınız değerli bir film.Çok özel bir film..

@ksantippe

7 yıl önce

yandım mı üşüdüm mü buz mu kestim ? bilmem.. içime taş oturttu bu film .beyaz , küçücük bir taş boğazıma düğümlendi. Sevdikleriniz, nefretleriniz, kayıplarınız, evlatlarınız, doğacak çocuklarınız , gidişleriniz geliyor aklınıza... Hala izliyim mi diye düşünüyor musun?

@otlu_kek

8 yıl önce

japonların ölülerini uğurlama törenleri gerçekten çok sevgi dolu..ne güzel insanlar şu japonlar

@miss_pace

8 yıl önce

10 / 10

yaklaşık bir yıl önce izlemiştim bu filmi. uzak doğu filmleriyle ilgili önyargılarımı yıkan film budur.( öneren sağolsun :) )sessiz sedasız gelip başucuma yerleşmişti.aynı anda hem hüzünlenmiş hemde huzur bulmuştum.dün gece bir kez daha izledim.tat yine aynı...muhteşem müziklerin etkisi büyük tabi.mutlaka izleyin derim.

küçük beyaz bir taş tüm hayatı, hataları, kaybedilmiş zamanı özetler mi?... özetler...

@meyziyade

8 yıl önce

yer yer güldüren, yer yer hüzünlendiren ölümü tüm sadeliğiyle anlatan bir uzakdoğu filmi. süresi biraz uzun olsa da iyi bir film, izlemeye değer.

@yusufokay

8 yıl önce

Filmde geçen bir hikaye var ya hani taşlarla ilgili olan.. Çok güzeldi.

@enik_kral

9 yıl önce

izleyince anladım ki,

eteğim taş mektuplarla doluymuş. sahiplerine hiç vermediğim, veremediğim ! ...

@porcorosso

9 yıl önce

chello çalmak istiyom bende :P müzikler harika ,filmi çok beğendim.

@essam

9 yıl önce

10 / 10

bir film düşününki ölüm üzerine yapılsın ama izlerken ruhunuzun en derin yerlerinden yakalasın. müzikleriyle, oyuncu performanslarıyla, fotografik kareleriyle muhteşem bir dramdır. aldığı en iyi yabancı film oskarını her dakikasıyla haketmiştir. başucu filmlerimden biridir.

@donnie0darko

11 yıl önce

9 / 10

Daigo Kobayashi'nin çocukluğunudan beri tek bir hayali vardır bir gün orkestrada çello çalmaktır, tam her şey oldu derken olaylar olumsuz sonuçlanır meğer kaderin Daigo için bambaşkaplanları varmış. İnsan hayatı boyunca kendi kendine planlar yapar hayatına yön vermek ister ama olaylar beklentilerin dışında gelişir ve duruma göre yaşamayı öğrenir öğrenirken de kendisi hakkında yenilikler keşfeder Gidişlerhayat hakkında öğretecek gerçekleri olan duygusal sevgi dolu hafif eğlencesi ile mutlaka izlenecek bir film.
M

@maritza

11 yıl önce

8.8 / 10

Film adının dilimizdeki karşılığı, "Gidişler" olduğunu biliyorum. Ayrıca Gidişler ismi onu daha iyi anlatıyordu.

Uzak doğu filmlerini hiç sevmeme rağmen; izlediklerimin içinde en iyilerin arasına girebilecek kadar iyi bir filmdi diyebilirim.

Hikaye çok özgün, kurgulama muhteşem. Klasik müzik severleri de sevmezleri de içine alabilecek kadar güzel bir çello dinletisi mest ediyor izleyiciyi.
S

@samarrali

12 yıl önce

10 / 10

yaklaşık 2 saat boyunca insani tüm duyguların dolaşıldığı,hissedildiği iyi bir film...mutlaka zihinlerde yer edecek...
SPOILER

Son Veda filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Son Veda filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Son Veda filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL