7.4

171 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.6 (9.695 OY)

KONUSU
İbrahim Zübükzade (Kemal Sunal) mesleğinden ihraç edilmiş bir siyasetçidir. Sözünde durmayan, ahlaksız bir adamdır. Gazeteci Yaşar (Metin Serezli) gazetede yayınlamak istediği yazı dizisi için Zübükzadenin yaşam öyküsünü öğrenmek ister. Gittiği köyü Gülörende karşılaştığı köylüleri Zübükzadeyi nefre ... Devamı
İbrahim Zübükzade (Kemal Sunal) mesleğinden ihraç edilmiş bir siyasetçidir. Sözünde durmayan, ahlaksız bir adamdır. Gazeteci Yaşar (Metin Serezli) gazetede yayınlamak istediği yazı dizisi için Zübükzadenin yaşam öyküsünü öğrenmek ister. Gittiği köyü Gülörende karşılaştığı köylüleri Zübükzadeyi nefretle anarlar. Yaşarın köylüden aldığı bilgiye göre Zübük iş hayatına bir dairede katip olarak başlamış, kısa sürede aldığı rüşvetlerle zengin olup çıkmıştır. Foyası ortaya çıkınca kovulan Zübük, Destek Partisine girip yağcılıkla ocak başkanlığına yükselir. Girdiği her yere de rüşveti bulaştırır. Muhalefet partisinden olan Kadir Ağanın (Kadir Savun) kızı Yektaneyi (Nevra Serezli) evlenme vaadiyle kandırıp birlikte olur. Ama çetin ceviz Yektane, silah zoruyla Zübükü nikah masasına oturtur. Uyanık Zübük, partili partisiz herkesi öylesine birbirine düşürür ki, sonunda halk onun belediye reisi olması için neredeyse yalvarır. Aklı sürekli şeytanlığa çalıştığı için kendisine kurulan komploları da birer ikişer savuşturan Zübük, kendini milletvekili seçtirir. Tüm bu anlatılanlara çok şaşıran kurt gazeteci Yaşar, Zübükle yüzyüze konuşmaya gider. Zübük, tüm yüzsüzlüğü ile, köylüyü, kasabalıyı, giderek tüm halkı kötüleyip, kendisinin ne denli dürüst ve vatansever bir politikacı olduğunu öyle bir anlatır ki; Yaşar Zübüke neredeyse acımaya başlar. Ama giderayak Zübükün kendisine de oynadığı bir oyun aklını başına getirir. Çirkin politikacıların elinde çaresiz kalan halkın her zaman haklı olduğunu anlar...
Kemal Sunal

İbrahim Zü...

Kadir Savun

Kadir Ağa

Osman Alyanak

Motelci Sa...

Ali Şen

Alucan'lı ...

Nejat Gürçen

Parti Yöne...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@wingsofgod

1 yıl önce

harika bir film üstelik 1980 yılında çekilmiş. ayrıca senarist atif yılmaz yazsa bile aziz nesin’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

@zenobiaa

3 yıl önce

9 / 10

defalarca izlenesi efsanelerden.

@noumena

4 yıl önce

8.7 / 10

Ah bir restorasyonlu hali paylaşılsa ciddi derecede izlenecek bir başyapıt. Kana kana kanmamayı da öğrenir umarım millet sonunda bu zübüklere.

Her gün Erler Film’in Youtube kanalına bakıyorum bir umut yüklenir diye. Velhasıl zor gibi yasaksız yasaklı bir film formatında resmen.

2 yıl sonrası editi: Biraz araştırdım bu konuyu ve bulabildiğim bilgide bu filmin kanal 7 tarafından bütün kopyalarının "başka hiçbir mecra da yayınlanmasın" diye satın alındığı yazıyordu. Bu filmi yok etmiş dahi olabilirler. Bu zamana kadar bir umut beklemiştim yayınlanır diye. Ancak artık beklemiyorum..
I

@idokabul

7 yıl önce

Kemal sunal Charlie chaplin olamaz ; filmlerinde oynadığı karakterler ile kendisinin alakası yoktur, filmlerini günümüze taşıyan örnekleri Aziz Nesin kaleminden çıkanlardır... Aziz Nesin’e sempatiyle bakmayan, bakamayan kesim tarafından yıllardır Sezar’ın hakkı Sezar’a verilmemiştir. Kemal Sunal öne çıkarılmıştır. Kemal Sunal’ın hiçbir zaman sistemle problemi olmamıştır.

@cruachan

8 yıl önce

3.5 / 10

Günümüz Türkiye siyasetini yıllar evvel öngörenlerin anlattığı, başrolde Kemal Sunalın harika iş çıkardığıözellikle din olgusu ve din ile aldatmak fikrinin çok güzel işlendiği bir film. Aziz Nesin usta ozamandan görmüş herşeyi üstad herzaman haklı çıkıyor zaten, günümüzde başımızdaki zübük tayyip ne kadarda çok benziyor bu filmde anlatılan siyasi karaktere.

@dilaraendican

9 yıl önce

8.5 / 10

Aziz Nesin'in kaleminden bir Kemal Sunal klasiği daha..Bu ikili, toplumun öteden beridir yakasına yapışmış, bırakmayan, gerici, skolastik düşünce ile sanat arenasında imza attıkları birbirinden değerli eserler ile, savaşmışlardır..Malesef, günümüzde hala daha Filmdeki Zübük karakteri gibi Din İstismarı yapıp yapıp, bir tarafdan da toplumu dolandıran, rant üstüne rant sağlayan, bu yolla akıl almaz şekilde zenginleşen Zübükler mevcut, ve aramızda dolaşıyorlar; hatta Ülke Yönetimlerine oynuyorlar..Zübükler zübüklükte sınr tanımıyor anlayacağınız..Ülkemizin bu nevi Zübüklerden arınıp, bir an önce geride kaldığı ilerleme, kalkınma, gelişme yarışına tekrar katılması gerek..ama nasıl ? Milletçe bu Zübüklerden yakamızı kurtarabilecek miyiz... (hiç umudum yok)

@alone

9 yıl önce

"Biz yetiştirmiyor muyuz?" sözüyle cuk oturtmuştur.

@lowen

11 yıl önce

7.3 / 10

Aziz Nesin'in kitabından uyarlama bu filmde,hem siyasete hem de topluma ağır bir eleştiri,mizahi yolla yapılmıştır..Çıkar güdüsünün çok iyi işlendiği bu filmi,keyifle izleyeceğinizden eminim...
P

@persus

12 yıl önce

8.3 / 10

ekşi sözlükte az önce harika bir yorum gördüm çok hoşuma gitti.

"her daim canlı , hatta online oynanan tek aziz nesin oyunu."

@yorgun_nihilist

12 yıl önce

9.8 / 10

kemal sunal'ın siyasi yönünün belirgin olduğu,palavra atan,halka bol nutuk çekerek sömürünün dik alasını gerçekleştiren milletvekilliği rolü ironik bir şekilde anlatılıyor.film aziz nesin'in ölümsüz eserinden esinlenilmiştir.

filmin önemli bir özelliği de hikayenin geriye dönük bir şekilde anlatılmasıdır,zübük'ü araştırmaya gelen gazeteciye otobüste amca zübükzadenin kasabadaki ilk hallerine anlatmaya başlar,bu yönüyle bu film kemal sunal ve klasik yeşilçam filmlerinden ayrılır.
SPOILER

Zübük filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Zübük filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Zübük filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FILM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL