8.4

16 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.6 (67 OY)

KONUSU
Delilik ve dahilik arasında gidip gelen ve çok güçlü kitle katliam silahları üretebileceği endişesiyle Amerikan hükümetinin gözetimi altında yaşamaya mahkum edilen aynı zamanda buluşları dönemin ekonomisini yerle bir edeceği için başta General Motors olmak üzere birçok kurum tarafından baltalanmış d ... Devamı
Delilik ve dahilik arasında gidip gelen ve çok güçlü kitle katliam silahları üretebileceği endişesiyle Amerikan hükümetinin gözetimi altında yaşamaya mahkum edilen aynı zamanda buluşları dönemin ekonomisini yerle bir edeceği için başta General Motors olmak üzere birçok kurum tarafından baltalanmış değeri bilinmemiş dahinin hayat hikayesi.

Tesla'nın hayatı boyunca yapmak istediği şey, elektrik dalgalarını, aynı hertz dalgalarında (bildiğimiz radyo dalgaları) olduğu gibi atmosferde iletebilmekti. Böylelikle tüm insanlık için bir merkezden üretilen, bedava elektrik sağlanmış olacaktı. Sürekli bu hedef üzerine çalıştı durdu, ancak Amerikan elektrik dağıtım şebekesinin patronları bu fikri pek beğenmediler (önce Edison'un şirketi, sonra Westinghouse). Ona verdikleri destekleri bir bir çektiler, oysa Tesla ta o zamanlar kısıtlı imkanlarıyla şimşekten dahi güçlü arklar yaratmayı başarmıştı, şu bahsedilen Tesla bobini aracılığı ile.

Tesla'nın bugün günlük yaşamda kullandığımız herşeyde direk payı vardır; bilgisayar, televizyon, radyo, internet. Hatta o kadar ki, radyoyu Tesla'nın bulduğunu Amerikan yüksek mahkemeleri 50'li yıllarda kabul etmişti. Bugün evlerde kullandığımız ac şebekeler yine tam olarak onun icadıdır; ac şebekeler sayesinde Tesla, Edison'un dc sistemini darmadağın etmiş ve elektriği uzak mesafelere iletmeyi başararak, bu rahmeti her eve sokmuştur.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@the-naaled

4 yıl önce

Tesla, bir insanın, yaşadığı zamanın ilerisinde olmasının, cahil bir toplum içinde (filmi izleyenler anlamıştır) kendisi için pek de iyi bişey olmadığının en bariz kanıtıdır.

@olryc

5 yıl önce

Şu linkten de History Channel belgeseline ulaşılabilir.

http://www.belgesell.com/tesla-yildirimlarin-efendisi.html

@vfv

7 yıl önce

Nicola Tesla. Bilimin dahisi. Modenr dünyanın mimarı. O bilim dünyasının gelmiş geçmiş en zeki insanlarından biri. Einstain i herkes tanır ama Teslayı çoğu kişi tanımaz. Ve okullarda Tesla birimindne bahseden öğretmenlerimiz Nicola Teslanın kim olduğundan dahi bahsetmezler. Yada bir yerlerde Teslanın adı geçiyorsa sadece Alternatif akımı bulduğundan bahesedilir. Teslaya saygı duyan filmler var. Mesela C. Nolan ın Şahseseri Prestij. Hatırlarsanız Prestij filminde Tesla vardı. Hatta ince bir ayrıntı vereyim. O filmde Tesla birilerinden saklanıyordu. Ampulü icat eden Edison. Edison la Tesla Düşmandır. Bunun sebebi Edisonun icat ettiği Ampülü kablolu yakamazken Tesla kablosuz yakabilmektedir. Sihirbazın çırağını izleyenler olmuştur. Çırak rolündeki çocugun labaratuarında Tesla Bobini vardı. Hani şu Havalarda elektriklerin uçuştuğu alet. Veya Philadelphia deneyi. Ama 1984 yapımı oaln bu film de Teslanın adı geçmez. Peki teslanın tanınmamasın
... Devamı
Nicola Tesla. Bilimin dahisi. Modenr dünyanın mimarı. O bilim dünyasının gelmiş geçmiş en zeki insanlarından biri. Einstain i herkes tanır ama Teslayı çoğu kişi tanımaz. Ve okullarda Tesla birimindne bahseden öğretmenlerimiz Nicola Teslanın kim olduğundan dahi bahsetmezler. Yada bir yerlerde Teslanın adı geçiyorsa sadece Alternatif akımı bulduğundan bahesedilir. Teslaya saygı duyan filmler var. Mesela C. Nolan ın Şahseseri Prestij. Hatırlarsanız Prestij filminde Tesla vardı. Hatta ince bir ayrıntı vereyim. O filmde Tesla birilerinden saklanıyordu. Ampulü icat eden Edison. Edison la Tesla Düşmandır. Bunun sebebi Edisonun icat ettiği Ampülü kablolu yakamazken Tesla kablosuz yakabilmektedir. Sihirbazın çırağını izleyenler olmuştur. Çırak rolündeki çocugun labaratuarında Tesla Bobini vardı. Hani şu Havalarda elektriklerin uçuştuğu alet. Veya Philadelphia deneyi. Ama 1984 yapımı oaln bu film de Teslanın adı geçmez. Peki teslanın tanınmamasının sebebi nedir ? Sadece alternatif akım değil 700 e yakın icadı olan bir bilim adamıdır. Hatta ampül telefon radyo hidroelekrik sanrali falan onun düşünce ürünleriydi. Pantentsiz toplam yaklaşık 800 icadı vardır. Amerikan Hükümeti Tesla öldükten sonra Onun çalımalarıyla ilgili belgelere el koymuştur ve bu çalışmaları saklamaktadır. Hatta Halen bu ülkenin Teslanın çalışmaları üzerinde çalıştıkları söylenir. Mesela Işınlanma, Görünmezlik vs. Tabi PhilaDelphia deneyini izleyenler ne demek istediğimi anlayacaklardır. Bu yüzden onun biyografisiyle ilgili olan 2 veya 3 tanecik olan filmleri izlemenizi öneririm. Hatta onunla ilgili yazılmış makaleler, Onun adını taşıyan Nicola Tesla Bilimin Dahisi isimli kitabı da okumanızı öneririm. Önümüzdeki yıllarda Nicola Teslanın hayatını anlatan bir film yapılacak. Hatta Christian Bale ve Nicolas Cage başrollerde olacakmış. Bakalım bekliyoruz.
SPOILER

Tesla filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Tesla filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Tesla filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL