Harold ve Maude

(1971)

Harold and Maude

Film 1 Saat 31 Dk. Komedi, Dram ABD 20 Aralık 1971

7.7

171 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.9 (80.348 OY)

KONUSU
Depresif karakterli ve ölüm takıntılı 20 yaşındaki Harold, hayata bir türlü tutunamamaktadır. Boş zamanlarını sürekli cenazelere katılarak geçirmekte ve defalarca intihar teşebbüsünde bulunmaktadır. Bu girişimlerin hiçbiri başarılı olmasa da, takıntısından bir türlü kurtulamaz.
Bir gün, yine gitti
... Devamı
Depresif karakterli ve ölüm takıntılı 20 yaşındaki Harold, hayata bir türlü tutunamamaktadır. Boş zamanlarını sürekli cenazelere katılarak geçirmekte ve defalarca intihar teşebbüsünde bulunmaktadır. Bu girişimlerin hiçbiri başarılı olmasa da, takıntısından bir türlü kurtulamaz.
Bir gün, yine gittiği bir cenaze sırasında tanıştığı 79 yaşındaki Maude ile çok sıradışı bir arkadaşlık geliştirirler. Harold’un aksine, son derece neşeli ve hayata bağlı bir karakter olan Maude, Harold’a hayatla ilgili bilmediği tatlar yaşatacaktır. Annesinin evlendirme teşebbüslerinin hepsine karşı çıkan Harold, bir gün herkese Maude ile evlenmek istediğini açıklar. Fakat Maude’un Harold’a, hiç beklemediği bir süprizi vardır.
Hal Ashby’nin artık kült olmuş, hayat, ölüm ve tuhaf bir aşk hikayesi üzerine çektiği, büyük beğeni toplayan filmi Harold and Maude, filiminsanlarının kaçırmaması gereken bir çalışma.
Ruth Gordon

Dame Marjo...

Bud Cort

Harold Par...

Vivian Pickles

Mrs. Chasen

Charles Tyner

Uncle Victor

Ellen Geer

Sunshine Doré

G. Wood

Psikiyatrist

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@psikoloji

2 yıl önce

sinema tarihinin en güzel ikilisi onlar . Önyargı , kalıpyargı , normlar , benlik kabulü, tükenmişlik , geriatri vıdı vıdı ... psikolojinin incelediği tüm konulara erişiyorsun neredeyse izleyince. Benliğimizi , duygularımızı , düşüncelerimizi , altına girmeye çalıştığımız bütün kavramları unutturdu. İçimdeki tüm tezatlıkları dışarı çıkartmam için gaza getirdi resmen . Her ne kadar bunları yapabilmek yemese de izleyip huzurlu bi iç geçirmemi sağladı . Möhhhteşemdii , izlemelisiniz .

@zett

2 yıl önce

Bu yaşa bu filmi izlemeden nasıl gelmişim diye dövündüğüm harika.

’Pek çok insan ölü olmaktan hoşlanır ama aslında ölü değillerdir. Sadece hayattan uzak dururlar. Hayata uzan, risk al, hatta incin ama elinden geldiğince iyi oyna.’

@cessiebalik

6 yıl önce

ikisi bir araya gelince manik depresif duygu durum bozukluğu oluyorlar ahah.

@poormf

7 yıl önce

7.5 / 10

Yönetmenin daha sonra "Being There" filmindeki politik mizahının ipuçlarını veren varoluşçuluk üzerine söylemlerde bulunduğu sıcacık bir film.. 75/100
W

@wersolame

7 yıl önce

Çok fazla iyi yorum olmasından mı ne bilmiyorum ama bana balon bir filmmiş gibi geldi hani güzel ama "oooo abi muazzam" değil milletin dediği gibi.

ha bi de harold canım benim sana 20 yaş rolü vermişler ama sen bildiğin 12 sin yav.

@naksidil

8 yıl önce

Maude gibi insanlar, sonunda yitireceğimizi bilmemize rağmen hayatımıza girmeli..

Ne mutlu yaşamayı sevip, sevdirenlere.. Oldukça iyi repliklere sahip bir film.

@besrix

8 yıl önce

8 / 10

Tek ortak noktaları cenaze törenleri olan iki farklı karakterin hikayesi.Benim için her şeyiyle bambaşka bir film. Her izleyişimde anlamsız bir mutluluk,gülümseme,huzur ve tekrar tekrar izleme isteği
J

@josephwhite

8 yıl önce

8.3 / 10

Karmaşık duyguları barındırıyor, bir kere sürekli gülümseyeceksiniz, düşüneceksiniz; hele ki ölümü, sevgiyi, anı yaşamayı ve aşk belki de ! ama 1971 e göre espri kalitesi fevkalade güzel ! nedense Leyla ile Mecnun un 20. bölümüne kadar olan efsane sezonu geldi aklıma

@unutkan_suflor

8 yıl önce

8.3 / 10

Teması oldukça sıradan olmasına rağmen, tuhaf ve güzel bir film. Tuhaflığı ise bazen kendine has oluşundan, bazen de tahmin edilebilir olmasına rağmen öyle olmadığını düşünüyormuş gibi davranmasından geliyor. Film içinde kurulan akış ve dünya içinde isteseniz de bazı şeyleri yadırgamıyorsunuz. Bu tuhaflık filme doğal olarak taraflı bakmayı gerektiriyor. Ya seversiniz ya da sevmezsiniz. Ortalama bir izlenim edinme durumunda, bunun dile dökülüşü laf kalabalığı gibi gelecektir.

Uzun lafın kısası; annesi tarafından " biraz " canlı görünmesi yeterli sayılan 20 yaşındaki bir genç ile, canlı olduğunu iliklerinde hisseden 80 yaşına gün sayan ihtiyar bir kadının hikayesi. Bu filmi bir " iyi hisset, yaşadığın günü kavra " şeklinde etiketlersek şayet, bu hususta bana bir etkisi olmadı. Ben bu filmde en çok anneyi ve Cat Stevens'ı sevdim.

@insandemosu

8 yıl önce

Bittikten sonra gülümseme ve hüzün karışımı bir iç geçirmeme sebep olmuş, kesinlikle izlenmesi gereken harika bir film.

Freud'a saygılar. (bkz: Oidipus kompleksi)

@mafilena

9 yıl önce

" he rgün yeni bir şey dene. bize öğrenelim diye hayat verildi, sonsuza dek sürmez... "

@mafilena

9 yıl önce

" kuşlar... onları çok seviyorum; onlar daha sık görebildiğim tek yabani hayvan türü. bir kuş kadar özgürüm... bir ara hayvan mağazalarına girip kanaryaları serbest bırakırdım. ancak bu fikir için henüz erken olduğuna karar verdim. hayvanat bahçeleri dolu, cezaevleri dolup taşıyor. vay canına! dünya nasıl da hala kafesleri seviyor... "

@ecosphere

9 yıl önce

9 / 10

Mezarlıkta, papatyalar arasındaki konuşmaları başucu sahnem.

-Maude: Ben her şeyden önce ayçiçeğine dönüşmek isterim. Onlar büyük ve basittirler. Sen hangi çiçek olmak isterdin?

-Harold: Bilmiyorum, belki bunlardan biri. (papatyaları kastederek)

-Maude: Neden öyle dedin?

-Harold: Çünkü hepsi birbirine benziyor.

-Maude: Ama aynı değiller! Gel, bak. Kimi daha kısa, kimi daha dolgun. Kimi sola doğru, kimi de sağa doğru büyüyor. Bazılarının taç yaprakları dökülmüş. Gözlemlenebilir farklılıklar bunlar. Görüyorsun ya Harold, bana göre dünyadaki acıların çoğu böyle olan ama kendilerine öylelermiş gibi davranılmasına izin veren insanlardan kaynaklanıyor.
A

@anasumiobalatu

9 yıl önce

7.4 / 10

Hippi yaşamını anlatıyor. Filmi sırf Cat Stevens müzikleri olduğu için izledim, pişman da olmadım.

@maverick16

9 yıl önce

8.1 / 10

hayat ve ölümü güzel tahlil eden izlenmesi gereken bir film.İçinde sıkı aforizmalar da barındıryor. Toplumsal kurumları hiyerarşileri de eline yüzüne bulaştırmadan gayet iyi eleştiriyor.Filmi izlediğinizde birbirine zıt bazı duyguları aynı anda hissedeceksiniz.Müzikleri de gayet iyi. 8/10
SPOILER

Harold ve Maude filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Harold ve Maude filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Harold ve Maude filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL