7.6

466 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.5 (524.975 OY)

KONUSU
2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kenti, Hitler’den kaçan Avrupa’lılarla rengarenk bir görünüm kazanmıştır. Rick Blaine (Humphrey Bogart), şehrin en popüler barını işletmektedir.

Bir gün eski aşkı Ilsa (Ingrid Bergman), direniş lideri kocası Victor Laszlo (Paul Henreid) ile çıkagelir. Ric
... Devamı
2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kenti, Hitler’den kaçan Avrupa’lılarla rengarenk bir görünüm kazanmıştır. Rick Blaine (Humphrey Bogart), şehrin en popüler barını işletmektedir.

Bir gün eski aşkı Ilsa (Ingrid Bergman), direniş lideri kocası Victor Laszlo (Paul Henreid) ile çıkagelir. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmasını sağlayabilecek tek kişidir...

Sinema tarihinin klasikleşmiş çalışmalarından biri olan Kasablanka, hem unutulmaz bir aşk filmi klasiği olarak hem de Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın muhteşem oyunculukları ile beyinlere kazınmış bir yapım...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@filmist

1 yıl önce

8 / 10

-Dün gece neredeydin?
Çok zaman geçti hatırlamıyorum
-Bu gece ne yapacaksın?
Şimdiden ilerisini göremem
Beni mest eden film.
Efsane senaryo efsane oyunculuk ve efsane diyaloglar.
Şiddetle tavsiyemdir
D

@diaz

2 yıl önce

7.9 / 10

böyle sonunda ters köşe olup, şaşırıp kaldığım filmleri her zaman sevmişimdir.Siyah beyaz filmleri sevenlerin kaçırmaması gereken filmlerden..

@aleynaa

3 yıl önce

Çok hoş bir film olmasına rağmen-her sahnesini al,fotoğrafla,odana as- ortada dönen aşktan nedense bazı arkadaşlar gibi bende çok etkilenemedim.Hikaye muazzzam,sonu muazzam ama nedense 'ayyyyy ne güzel yaaa' diyecek kadar etkilenemedim.

@nezlelikelebek

7 yıl önce

8.4 / 10

Tekrar çal sam...Repliği unutulmazlar arasında...harikulade bir film..

@cruachan_erkan

7 yıl önce

6.7 / 10

Dönemine göre etkileyici, eskiler güzeldir.
Eski zamanlarda çekilen filmlerin tadı bambaşka.

Bu film de onlardan. Tereddütsüz izleyin demeden edemeyeceğim.
D

@doris

7 yıl önce

1942 yapımı Michael Curtiz filmi, zamanına göre yönetimi ve oyunculukları mükemmel. Klişelerden uzak olan hikayemiz gayet gerçekçi ve sıcak. O zamanın en iyi iki Hollywood oyuncuları başrolde; Ingrid Bergman ve Humphrey Bogart. Hiçbir karakterin aslında göründüğü gibi olmadığını olaylar gözünüze sokulmadan, yavaşça seyretmek çok zevkli. En ilginç olanıysa çekimler boyunca filmin sonunu yönetmenden başka kimsenin bilmemesidir. Atilla Dorsay'ın izlemekten bıkmayacağım dediği tek film demesi kadar vardır. Işığın ciddi bir sembol olduğu filmde, Ilsa sürekli beyaz giyinirken, Almanlar siyah, Rick ise siyah-beyaz giyinir. Genellikle kaos ve boğucu geçen filmde sahneye Ilsa'nın girmesiyle aydınlanır. Umberto Eco'ya göre, o zamanlar daha postmodernizmin adı geçmezken postmodern olmayı başarmış olması başyapıt olmasının nedenlerinden biridir. Filmin diğer bir özelliği ise ideolojik olmadığını iddia etmesi
... Devamı
1942 yapımı Michael Curtiz filmi, zamanına göre yönetimi ve oyunculukları mükemmel. Klişelerden uzak olan hikayemiz gayet gerçekçi ve sıcak. O zamanın en iyi iki Hollywood oyuncuları başrolde; Ingrid Bergman ve Humphrey Bogart. Hiçbir karakterin aslında göründüğü gibi olmadığını olaylar gözünüze sokulmadan, yavaşça seyretmek çok zevkli. En ilginç olanıysa çekimler boyunca filmin sonunu yönetmenden başka kimsenin bilmemesidir. Atilla Dorsay'ın izlemekten bıkmayacağım dediği tek film demesi kadar vardır. Işığın ciddi bir sembol olduğu filmde, Ilsa sürekli beyaz giyinirken, Almanlar siyah, Rick ise siyah-beyaz giyinir. Genellikle kaos ve boğucu geçen filmde sahneye Ilsa'nın girmesiyle aydınlanır. Umberto Eco'ya göre, o zamanlar daha postmodernizmin adı geçmezken postmodern olmayı başarmış olması başyapıt olmasının nedenlerinden biridir. Filmin diğer bir özelliği ise ideolojik olmadığını iddia etmesidir. Filmdeki bekleyiş süreci, sonu belli olmayan, insanı diken üzerinde tutan gerilimli bekleyiş en çarpıcı yanıydı. Ingrid Bergman'ın son sahnedeki bakışı ise unutulmazdı..

@denizo

7 yıl önce

8 / 10

Sadece oyunculuk görmek için bile izlenir.
R

@refidun

7 yıl önce

8.2 / 10

sonunda heh şimdi tamam dedim yine ters köşeye düştüm.

senaryo, yönetmenlik ve oyuncular çok etkileyici.

özellikle humprey bogart çok sağlam ıssız adam olmuş.

siyah beyaz filmciler kaçırmasın.

tanıdığım iki rick var ikisi de efsane karakter.

diğeri için bkz: rick grimes

@hurremstein

8 yıl önce

Gözün aydın olsun güzelim.. -Rick

@sebo

8 yıl önce

Rick, Casablanca'nın en havalı erkeğidir. Herkes Rick'i ister ama Rick kimseyi istemez. Ama Rick'in bile zaafları vardır. En büyük zaafı da Ilsa'dır. Bir de Sam'in piyanoyla çaldığı hoş nağmeler. Ve tabii ki Paris! Rick, kız ile direnişçiler arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Kızı seçmez. Çünkü o Fransız değildir.
S

@siyahtuval

9 yıl önce

3 / 10

yani kendi zamanına göre hoş ama ben etkilenmedim hemde hiç :) yani sevmedim beğenmedim sadece izlemek istediğim için izledim :D tamam oyunculuk iyi her filmde artık iyi oyuncular :D aşk mı? her film de olan gibi. vavvvvvv aşka bak demedim dedirtmesi gerekti o kadar övülmesine göre... daha güzel aşkı anlatan da var o dönemlere ait filmler. bunun farkı ne göremedim? ...

@yesilimtrak

9 yıl önce

Bu filme aşk filmi denilemez. Halet-i ruhiyetinize göre cinsiyet farketmeden kendinizi karakterler yerine koyuyor ' ben olsam ne yapardım?' diyebiliyorsunuz.

Rick o mektubu istasyonda okurken içim sızladı. Yağmurla birlikte yok olan yazılar...

Filmi kült yapan unsurlardan biri bence filmde ne olacağını kestirememeniz(: Sonunda mal bir ifadeyle ekrana bakakalmıştım:D

@maroia

10 yıl önce

"Loui, bence bu güzel bir arkadaşlığın başlangıcı olacak."

Bu film bu sözü ile Emir Kusturica'nın Black Cat and White Cat'inde geçiyorsa, bir kulak kabartmalı "İzlemelisiniz." sözüme.

@raphalleon

10 yıl önce

8.2 / 10

Bogart'ın performansı taktire şayan gerçekten. Filmi genel itibariyle ele alırsak başarılı ve o başarısını günümüze kadar bile getirebilmiş. Diyaloglar da bi o kadar güzel.
SPOILER

Kazablanka filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kazablanka filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kazablanka filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL