7.3

46 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.5 (57.992 OY)

KONUSU
Film yapımcısı Griffin Mill (Tim Robbins), hergün yüzlerce senaryoyu red etmektedir. fakat bir gün bir senaryo yazarından ölüm tehditleri almaya başlar.

Senaryo yazarının kimliğini ortaya çıkarmaya çalışan Mill, üstüste yaptığı hatalarla rakibinin eline onun şantaj için kullanabileceği malzemeler
... Devamı
Film yapımcısı Griffin Mill (Tim Robbins), hergün yüzlerce senaryoyu red etmektedir. fakat bir gün bir senaryo yazarından ölüm tehditleri almaya başlar.

Senaryo yazarının kimliğini ortaya çıkarmaya çalışan Mill, üstüste yaptığı hatalarla rakibinin eline onun şantaj için kullanabileceği malzemeler verir.

Hollywood’un kirli çamaşırlarını ortaya döken bir kara komedi.
Tim Robbins

Griffin Mill

Greta Scacchi

June Gudmu...

Fred Ward

Walter Stu...

Whoopi Goldberg

Susan Avery

Brion James

Joel Levison

Cynthia Stevenson

Bonnie Sherow

Vincent D'Onofrio

David Kahane

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

1 yıl önce

6.5 / 10

Film, hızlandırılmış film pazarı olan Hollywood'un başarılı bir eleştirisi. Sanat için film yapmanın rayından çıkıp sadece insanları etkilemeye yönelik, realiteden uzak ve şişirilmiş filmlerle kirlenen sanat dünyasını aynı zamanda sanatçıların kendi iç meselelerinide ele alarak güzel eleştirmiş. Ön planda güzel bir film senaryosuna sahip olabilmek için cinayete kadar varabilen bir hırs işlenirken arka planda da tüm bunların eleştirisi işlenmiş. Bir çok sanatçıyı görebiliyorsunuz filmde. Özellikle senaryo tartışmalarının olduğu sahneler fazla uzatılmış ve zaman zaman sıkıcı olabiliyor. Birde tanığın seçim yaptığı sahnede yanlış kişiyi seçtikten sonra adamın hiç itiraz etmeden öylece gitmesi çok saçma olmuş.
P

@philocine

3 yıl önce

İzlerken her an sağdan soldan çıkan ünlü Hollywood oyuncularına rastlamak mümkün. Rolleri ufak olsa da filme güzel bir tat katmışlar. Film için genel olarak da iyi denilebilir. Farklı bir konu işlenmiş.

@kaede

8 yıl önce

Çok yerinde bir özeleştiri olmuş. Kendi kameranla, ekipmanınla kendi anlayışını eleştirmek. Film Japon kültürünü yansıtmak adına önemli sahnelere yer vermiş. Bunların arasında beni en etkileyen de:

(Kahane'nin cenazesi sahnesine girerken)Bu bir balık değil resimdir de yer alan Japon balığının havuzda ölü yatmasıdır Tıpkı "ben yazabiliyorum sen ne yapabiliyorsun" diyen yazarın suda boğulması gibi. Sanat eseri olan o ünlü balık yan dönmüş yatarken minik yüzlerce balık üremiş, çabalamaktadır. Belki de bu sektörün çoğu gereksiz müdürlerle, asistanın asistanı ya da ünlülerle yatmak için tutuşan patron çocuklarıyla dolması gibi havuzun suyuda yeteri kadar kirlenmişolduğu gösterilmek istenmiştir. Artık sanat ölüdür ve kokan senaryoların suyunun suyunu çıkartan bu anlayış, Hollywood'un kendisi, bir zamanlar sanat eseri olan ölü balığın çevresinde toplanan leş yiyicilerdir. Umarım böyle filmler yapılır, insanlar sıkılsa, izlemese bile
... Devamı
Çok yerinde bir özeleştiri olmuş. Kendi kameranla, ekipmanınla kendi anlayışını eleştirmek. Film Japon kültürünü yansıtmak adına önemli sahnelere yer vermiş. Bunların arasında beni en etkileyen de:

(Kahane'nin cenazesi sahnesine girerken)Bu bir balık değil resimdir de yer alan Japon balığının havuzda ölü yatmasıdır Tıpkı "ben yazabiliyorum sen ne yapabiliyorsun" diyen yazarın suda boğulması gibi. Sanat eseri olan o ünlü balık yan dönmüş yatarken minik yüzlerce balık üremiş, çabalamaktadır. Belki de bu sektörün çoğu gereksiz müdürlerle, asistanın asistanı ya da ünlülerle yatmak için tutuşan patron çocuklarıyla dolması gibi havuzun suyuda yeteri kadar kirlenmişolduğu gösterilmek istenmiştir. Artık sanat ölüdür ve kokan senaryoların suyunun suyunu çıkartan bu anlayış, Hollywood'un kendisi, bir zamanlar sanat eseri olan ölü balığın çevresinde toplanan leş yiyicilerdir. Umarım böyle filmler yapılır, insanlar sıkılsa, izlemese bile kendi sinema geçmişlerine, siyna sinema sanatına bunu borçlular.

SANAT ÖLDÜ, YAŞASIN SANAT

.(Not: Bahsettiğim Bu bir balık değildir resmi Picasso'nun olan değil, rJapon bir sanatçıya aitti. Ressamını hatırlayamadım).
P

@pierro_7

10 yıl önce

7 / 10

Hollywoodda dönen haltları, kurulan kirli tezgahları ve işlerin nasıl yürüdüğünü görmek için izlebilirsiniz bu filmi..

Amerikalıların belki de en iyi yaptığı şey;

"işlenen suça inandırıcı gerekçeler sunmak ve bunu seyirciye yutturmaya çalışmak.."

filmde yazarlardan biri, film yöneticisine şöyle diyordu;

"Yapay Hollywood sonu yok, yıldız oyuncular yok, Arnold Schwarzenneger yok, patlayan bombalar yok, kovalamaca sahneleri yok..bu tamamen gerçek bir hikaye olmalı, gerçek bir trajedi.."
SPOILER

Oyuncu filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Oyuncu filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Oyuncu filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL