Tehlikeli Aklın İtirafları

(2002)

Confessions of a Dangerous Mind

Film 1 Saat 53 Dk. Biyografi, Komedi ABD, Almanya 7 Şubat 2003

5.9

85 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7 (86.757 OY)

KONUSU
Film, Chuck Barris isimli ünlü bir şovmenin Confessions Of a Dangerous Mind: An Unauthorized Autobiography kitabından uyarlanmış.

Barrisin anlattıkları, her ne kadar gerçeklikleri henüz ispatlanamamış olsa da, ilgi çekici: Şov dünyasında çalıştığı yıllarda, gizlice CIA adına çalıştığını ve uzun bir
... Devamı
Film, Chuck Barris isimli ünlü bir şovmenin Confessions Of a Dangerous Mind: An Unauthorized Autobiography kitabından uyarlanmış.

Barrisin anlattıkları, her ne kadar gerçeklikleri henüz ispatlanamamış olsa da, ilgi çekici: Şov dünyasında çalıştığı yıllarda, gizlice CIA adına çalıştığını ve uzun bir süre, gündüzleri şov yıldızı, geceleri tetikçi olarak yaşadığını iddia eden Barrisin hayatını senaryoya uyarlayan ise Charlie Kaufman.

Film, oyuncu George Clooneyin ilk yönetmenlik denemesi olmakla birlikte oldukça olumlu eleştiriler aldı.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ekopyen

3 yıl önce

7 / 10

Direktör koltuğundaki Clooney abimiz Sam kardeşimizin poposunu pek beğenmiş galiba, sahneye bol bol yansıtmış. Güzel poposu var sahiden, hakkını vermek lazım. Film gayet keyifliydi, burada puanının epey düşük olmasını garipsedim. Altında yatan sebeplerden biri olarak da söz konusu popoyu gördükçe toplum bilincinde hala baskın olan homofobinin (bu kavramın da korkudan ziyade nefret & tiksinti anlamını yansıttığını göz önünde bulundurmak ve kelimenin yetersizliğini sorgulamak, mizojini benzeri bir mukabile ihtiyaç duyduğunu dile getirmek lazım) devreye girmesiyle insanlarda rahatsızlık hissi uyandırması ve filmin geneline olumsuz yönelme öne sürülebilir. Biraz geyiğine öne sürdüm bu sebebi ama açıkçası gerçeklik payı varsa şaşırmam. Yoksa sırf Amerikan kültürünü anlatıyor, film ile ilişki kuramadım gibi bir gerekçe öne sürülmeye kalkışılsa buna karşı çıkarım. Chuck Barris'in yarattığı şovların televizyon sektörünü toptan etkilediğini görm
... Devamı
Direktör koltuğundaki Clooney abimiz Sam kardeşimizin poposunu pek beğenmiş galiba, sahneye bol bol yansıtmış. Güzel poposu var sahiden, hakkını vermek lazım. Film gayet keyifliydi, burada puanının epey düşük olmasını garipsedim. Altında yatan sebeplerden biri olarak da söz konusu popoyu gördükçe toplum bilincinde hala baskın olan homofobinin (bu kavramın da korkudan ziyade nefret & tiksinti anlamını yansıttığını göz önünde bulundurmak ve kelimenin yetersizliğini sorgulamak, mizojini benzeri bir mukabile ihtiyaç duyduğunu dile getirmek lazım) devreye girmesiyle insanlarda rahatsızlık hissi uyandırması ve filmin geneline olumsuz yönelme öne sürülebilir. Biraz geyiğine öne sürdüm bu sebebi ama açıkçası gerçeklik payı varsa şaşırmam. Yoksa sırf Amerikan kültürünü anlatıyor, film ile ilişki kuramadım gibi bir gerekçe öne sürülmeye kalkışılsa buna karşı çıkarım. Chuck Barris'in yarattığı şovların televizyon sektörünü toptan etkilediğini görmek özellikle yaşadığımız ülkenin gündüz kuşağı olsun akşam kuşağı olsun Barris'in şovlarının yerelleştirilmiş muadili türden saçmasapan şovlar yığınıyla dolu iken oldukça kolay.

@hakanderin

10 yıl önce

9 / 10

Bir markette indirimde görüp Sam Rockwell'a hayranlığımdan ve oyuncu kadrosundan ötürü aldığım film. Bu kadar iyi çıkacağını hiç tahmin etmezdim. Sam Rockwell'a hayranlığım bir kat daha arttı, film de genel olarak gayet iyi, özellikle son sahneler geriyor adamı, tesadüfen bulup izleyebildiğim en iyi film oldu sanırım:)

@bestreaction

10 yıl önce

7.5 / 10

Tehlikeli Aklın İtirafları, gecenin bir yarısı soluksuz bir şekilde izlenilebiliyor.

Chuck Barris'in "gerçek" hayat hikayesini anlattığı iddia edilen film, o kadar iniş-çıkışlarla dolu ki bir insanın böyle bir hayatta yaşamını sürdürebilmesi için gerçekten "tehlikeli bir akla" sahip olması gerekir.

Filmin senaryosunun hazırlanış aşamasında Charlie Kaufmann'da, Chuck Barris'le birlikteymiş. Filmde, Kaufmann'ın imzasını görmemek mümkün değil ayrıca. Bir sürü yıldız bombardımanı ise ister istemez filme sizi çekmeyi başarıyor. Gayet başarılı performanslar sergilenmiş. Birinci sırada ise gerçekten hayranı olunacak, muhteşem Çirkin Sam Rockwell.

*** Ülkemizde de Nurseli İdiz'in vaktiyle sunmuş olduğu "Saklambaç" adlı oyun sahnesinde bekar erkekler olarak Brad Pitt ve Matt Damon oynuyor. (kaçıranlar için)
SPOILER

Tehlikeli Aklın İtirafları filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Tehlikeli Aklın İtirafları filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Tehlikeli Aklın İtirafları filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL