7.1

95 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (195.418 OY)

KONUSU
Soğuk Savaş dönemi sırasında bir Amerikan nükleer denizaltısı bilinmeyen bir düşmanın saldırısına uğrar ve deniz tabanına oturur. Amerikan donanması yakınlardaki bir petrol istasyonunun çalışanlarından olayın sebebini araştırmalarını ister ve onlara destek olarak bir özel tim ve yüksek teknolojiyle ... Devamı
Soğuk Savaş dönemi sırasında bir Amerikan nükleer denizaltısı bilinmeyen bir düşmanın saldırısına uğrar ve deniz tabanına oturur. Amerikan donanması yakınlardaki bir petrol istasyonunun çalışanlarından olayın sebebini araştırmalarını ister ve onlara destek olarak bir özel tim ve yüksek teknolojiyle donatılmış bir araştırma denizaltısı gönderir. Elde ettikleri veriler ve tesbitleri sonucunda takım "kaza"nın sebebinin dünya dışı varlıkların saldırısı olabileceği yargısına varır, fakat araştırmalarında ilerleyebilmek için "Abyss" adı verilen derin sualtı kanyonuna girmek zorundalardır.

The Abyss önceden de karamsar gelecek tasarımlarına filmlerinde (Terminator, Aliens) çokça yer veren James Cameron’ın geleceğin dünyası ve uzay maceralarından "şimdiki zaman"a dönerken bilim-kurgu tecrübesini beraberinde getirdiği ve "gerçek dünya"ya uyguladığı çarpıcı bir yapım.

Çekildiği dönemin (1989) standartlarına göre şaşırtıcı derecede karmaşık görsel efektlerin kullanıldığı film özel efekt dalında Oscar da kazanmıştı. Filmin yakın zamanda "The Abyss Special Edition" adıyla yayınlanan "director’s cut" versiyonunda orjinal versiyonda yapımcılar tarafından filmin "fazla politik olacağı" gerekçesiyle çıkarılan 20 dakikaya yakın görüntü filme yeniden eklenmiş durumda.

Başka bir ilginç nokta da 1997’de yine The Abyss gibi "denizde" çekilmiş sahnelerin ağırlıkta olduğu Titanic’le büyük bir gişe başarısı elde eden ve bolca ödül toplayan Cameron’ın The Abyss’in ilhamını Titanic’in filmin çekiliği dönemlerde ortaya çıkarılan enkazına ait görüntülerden almış olması. Hatırlanacağı gibi Cameron Titanic’i çekmeye de National Geographic’in 1987’de çektiği bir Titanic belgeselini izledikten sonra karar vermişti...
Ed Harris

Virgil 'Bu...

Mary Elizabeth Mastrantonio

Lindsey Br...

Michael Biehn

Lieutenant...

Leo Burmester

Catton ‘Ca...

Todd Graff

Alan 'Hipp...

John Bedford Lloyd

Jammer Willis

Kimberly Scott

Lisa 'One ...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ibrahimguney45

1 yıl önce

8 / 10

Fazla keşfedilmediği için beklentimi düşük tutarak izlemiştim ama beni ters köşe yaptı. Oldukça geriyor, tadı damağımda kaldı.

@dehsett

1 yıl önce

7.9 / 10

Antik Uzaylı Teorisi (Ancient Alien Theory) hakkında bilgisi olanlar için bu film, anlattıkları bakımından sempatiyle karşılanacaktır... 1989 yapımı olmasına rağmen, efektler çok iyi. Filmin tek sıkıntısı, son sahnenin fazla Hollywoodvari bir şekilde yazılmış olması. O kısım, ciddiyeti düşürüyor.

@free_style

8 yıl önce

Filmde uzaylı konusuna biraz daha vurgu yapılsaymış daha iyi olurmuş. Psikopat bir adamla bir saat boyunca uğraştılar. Tamam güzel film ama bu kadar uzun olması gerekli miydi?

@onsal

8 yıl önce

"When you look long into an abyss, the abyss looks into you."

İkinci "2001: A Space Odyssey" yılına göre aşmış görsel efektler.

@otlu_kek

9 yıl önce

8 / 10

bu kadar az kişinin izlediğini görünce şaşırdım.Underrated kesinlikle.

@wafflee

10 yıl önce

Filmin tadı damağımda kaldı.1989 yapımı bir film ama izlerken buna inanmak öyle güç oluyor ki vallahi büyülendim.Ben zaten yönetmen olarak Cameron'ı çok seviyorum ama bu filmi izlerken bir kere daha hayran bıraktı kendine.Yapım yılını düşünüyorum da nasıl güzel bir teknoloji kullanımıdır şaştım kaldım.Günümüzde çekilen bir çok filme taş çıkarır kalitede.Keşke filmi daha önce keşfedip de bu keyiften kendimi mahrum bırakmasaymışım.Cameron,bu filmde bizi tanımlamayan varlıklarla okyanusun derinliklerinde buluşturuyor.Oldukça güzel hazırlanmış bir senaryo,müthiş bir hayal gücü.Su altı çekimleri,oyunculuklar,gerilimi,bilim kurgusu,görsel efektleriyle ve ilginç dalış kıyafetleriyle unutulmayacak bir film.1989 yılına göre yapılan efektler olmasına karşılık çok etkileyici sahneler izledim.Göz kamaştırıcıydı.James Cameron'un seyrettiğim en iyi filmlerinden biri oldu.Zamanına göre olağanüstü diye nitelendirebilecek bir film,günümüzde bile izlediğ
... Devamı
Filmin tadı damağımda kaldı.1989 yapımı bir film ama izlerken buna inanmak öyle güç oluyor ki vallahi büyülendim.Ben zaten yönetmen olarak Cameron'ı çok seviyorum ama bu filmi izlerken bir kere daha hayran bıraktı kendine.Yapım yılını düşünüyorum da nasıl güzel bir teknoloji kullanımıdır şaştım kaldım.Günümüzde çekilen bir çok filme taş çıkarır kalitede.Keşke filmi daha önce keşfedip de bu keyiften kendimi mahrum bırakmasaymışım.Cameron,bu filmde bizi tanımlamayan varlıklarla okyanusun derinliklerinde buluşturuyor.Oldukça güzel hazırlanmış bir senaryo,müthiş bir hayal gücü.Su altı çekimleri,oyunculuklar,gerilimi,bilim kurgusu,görsel efektleriyle ve ilginç dalış kıyafetleriyle unutulmayacak bir film.1989 yılına göre yapılan efektler olmasına karşılık çok etkileyici sahneler izledim.Göz kamaştırıcıydı.James Cameron'un seyrettiğim en iyi filmlerinden biri oldu.Zamanına göre olağanüstü diye nitelendirebilecek bir film,günümüzde bile izlediğinizde o olağanüstülüğün fark edebilmesi mümkün.Eski bir yapım olduğununa asla inanamıyorsunuz.Cameron,yönetmenlik becerisini konuşturmuş.Sanki bir çırpıda bitti.Sonu da mükemmeldi!İzlemeyenlere şiddetle önerilir..

@onur4444

11 yıl önce

9.1 / 10

film televizyonda denizin dibi adıyla gösterilmiştir...yıllar önce...şimdi ise dıgıturk'te ışığın bittiği yer ismiyle yayınlanıyor...denizin dibi bence en mantıklısı.
SPOILER

Denizin Dibi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Denizin Dibi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Denizin Dibi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL