Dr. Parnassus

(2009)

The Imaginarium of Doctor Parnassus

Film 2 Saat 3 Dk. Macera, Komedi İngiltere, Fransa 2 Nisan 2010

6.7

187 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.8 (145.180 OY)

KONUSU
İnsanların düş gücünü etkileme yeteneğine sahip olan Dr. Parnassus karanlık bir sır ile lanetlenmiştir. Parnassus, şeytan Bay Nick ile bir iddiaya girer ve ölümsüzlüğü kazanır. Yüzyıllar sonra, tek gerçek aşkıyla karşılaşınca Dr. Parnassus şeytanla bir başka anlaşma yapar, kızının 16 yaşına ulaştığı ... Devamı
İnsanların düş gücünü etkileme yeteneğine sahip olan Dr. Parnassus karanlık bir sır ile lanetlenmiştir. Parnassus, şeytan Bay Nick ile bir iddiaya girer ve ölümsüzlüğü kazanır. Yüzyıllar sonra, tek gerçek aşkıyla karşılaşınca Dr. Parnassus şeytanla bir başka anlaşma yapar, kızının 16 yaşına ulaştığı gün Bay Nickin mülkiyetine geçmesi şartıyla, ölümsüz gençliğe ulaşır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@suranur

2 yıl önce

Bu gün 2. kez izledim ve en az ilki kadar zevk aldım izlemekten. Efem bu bir fantastik film o yüzden lütfen mantık aramayın sadece izleyin ve zevk alın.İyi seyirler...

@ekopyen

2 yıl önce

Faust-vari tınıları vardı filmin; kanımca bunu beğenenler Sokurov'un 2011 yapımı Faust filmini de beğenebilirler.

@zett

10 yıl önce

Aylardır aklıma takılan ama adını hatırlayamadığım şarkıyı

hatırlattığı için minnettar olduğum film. Dean Martin-That's Amore

johnny depp'i 5-6 dk.da olsa görebildiğim için ayrıca minnettarım.

Heath Ledger'in ölümünden önce rol aldığı son film olduğu için ve de fantastikten

çok gerçek dünyadaki kötülüğü,iyiliği,hırsı,hayalleri sembollerleanlattığı için çok şahane olmasa da izlenmeye değer olduğunu düşünüyorum.
W

@wicca

10 yıl önce

sonunda hiçbişey anlaşılmayan vakit kaybı bi film.hakkını yemeyelim ama oyuncular iyi seçilmiş

@venezue

11 yıl önce

7.8 / 10

Gerek Johnny Depp, gerek Jude Law, gerekse Colin Farrell beğendiğim ve başarılı bulduğum aktörler. Filme ayrı bir güzellik kattıkları da su götürmez bir gerçek. Lakin keşke filmin tamamında Heath Ledger ile devam edilebilseymiş. Onun yerine bu üç başarılı aktörün oynadığı sahnelerde bir yerlerde bir eksiklik varmış gibi hissettim maalesef.

@ustunkoru

11 yıl önce

8 / 10

fantastikten hiç mi hiç hazetmesem de - bu hayalhanenede keyfle meşke daldım.!

@tamara

12 yıl önce

7.6 / 10

Türünün "farkLı" örnekLerinden.. Ama tam anLamıyLa "farkLı" öyLe kıyısından köşesinden değiL... Konusu ve senaryosu, peşisıra geLen oyuncuLukLar fazLasıyLa dikkate değer...

HayaLhane dediğiniz zaman işin işine öyLe çok değişken giriyorki, konuyu bir arada tutup hem birşeyLer söyLemeye çaLışmak hem de bu durumun asLında insanın biLinçaLtı oLduğunu beLirtmek zordur.. FiLmde bunu o yüzden "pat" diye söyLemiyor.. GeLişen oLayLarLa birLikte bu hayaLhanenin ne oLduğunu nasıL işLediğini öğreniyoruz.. Hikaye ise hikkate değer gerçekten, hangi tarafta oLduğunu çözemediğimiz bir adam, iyiLiği ve kötüLüğü temsiL eden karakterLer ve tabiiki günümüz yüzyıLının oLumsuz yönLeri. BunLarLa birLikte ortaya çıkan tabLo orjinaL oLmakLa birLikte fazLasıyLa izLenesi. Yani senaryo sağLam, Heath Ledger'in öLümünü üzüLmekLe birLikte (orjinaLi nasıL oLacaktı biLmiyorum ama) değişen senaryonun bu haLi deyim yerindeyse konsepte "cuk" oturmuş. Hatta konsepti bu de
... Devamı
Türünün "farkLı" örnekLerinden.. Ama tam anLamıyLa "farkLı" öyLe kıyısından köşesinden değiL... Konusu ve senaryosu, peşisıra geLen oyuncuLukLar fazLasıyLa dikkate değer...

HayaLhane dediğiniz zaman işin işine öyLe çok değişken giriyorki, konuyu bir arada tutup hem birşeyLer söyLemeye çaLışmak hem de bu durumun asLında insanın biLinçaLtı oLduğunu beLirtmek zordur.. FiLmde bunu o yüzden "pat" diye söyLemiyor.. GeLişen oLayLarLa birLikte bu hayaLhanenin ne oLduğunu nasıL işLediğini öğreniyoruz.. Hikaye ise hikkate değer gerçekten, hangi tarafta oLduğunu çözemediğimiz bir adam, iyiLiği ve kötüLüğü temsiL eden karakterLer ve tabiiki günümüz yüzyıLının oLumsuz yönLeri. BunLarLa birLikte ortaya çıkan tabLo orjinaL oLmakLa birLikte fazLasıyLa izLenesi. Yani senaryo sağLam, Heath Ledger'in öLümünü üzüLmekLe birLikte (orjinaLi nasıL oLacaktı biLmiyorum ama) değişen senaryonun bu haLi deyim yerindeyse konsepte "cuk" oturmuş. Hatta konsepti bu değişen karakter yaratmış diyebiLirim sanırım...

GörseL efektLer, fondaki müzikLer kısaca yaratıLan dünya hem göze hem de kuLağa başarıLı bir şekiLde hitap ediyor. Bunun dışında performansLar da iyiydi tabiki, zira hemen hemen herkez aLanında kendini ispatLamış oyuncuLar. Buyüzdendir ki her bir hayaLde değişen karakterimize karşı bir yabancıLık duymuyoruz... FiLm aynı zamanda "kadrosunda boL ünLü oLan fiLmLerin senaryosunun vasat oLur" Lanetini de kırmış gibi görünüyor :) izLeyiniz, izLettiriniz efenim :)

@giza

12 yıl önce

Çok beğenerek izledim.Genel olarak film yorumlarını okuduğumda hep olumsuz şeyler görmüştüm ama beklediğimden çok çok daha iyi çıktı hiç sıkılmadım ve yüzümde tebessümle izledim.Bence Heath Ledger'ın değişme sahneleri çok hoş olmuş ve çok yakışmış.Nasıl bu kadar benzetmişler bütün ünlüleri gerçekten çok hoş.Görsellik olarak da çok etkileyici.İnsan ben olsam ne hayal ederdim diye düşünüyor.Söylemeden edemicem Johnny Depp çok şekerdi keşke daha çok gözükseydi.Fantastik film sevenler izlemek için tereddüt etmesin.Ben böyle sağlam kadrodanistediğim sonucualdım.
O

@outcast

12 yıl önce

6 / 10

Heath Ledger'dan gerisi yalan.. Ne Johnny Depp, ne Jude Law, ne de Colin Farrel, hepsi gereksiz kalmış. Senaryo hiç edilmiş, görsellik iyi değil ve çok ama çok yavan bir his bırakıyor geride. Alice harikalar diyarında tarzında bir his veriyor seyredene.

Tamamını Heath Ledger oynasaymış keşke dedirtiyor insana. Toprağı bol olsun.

@guiley

12 yıl önce

8 / 10

heath ledger gibi iyi bi oyuncunun bu kadar genç öldüğüne insan çok üzülüyor, bugün kesinlikle bir kez daha emin oldum. öyle ki, sahneye johnny depp -ki favori aktör deyince aklıma ilk gelen isimdir- dahil olduğunda kendisine sinir olabildim, o sahnede heath ledger oynamalıydı diye düşünerek.

filme gelecek olursak, film tipik bir terry gilliam absürdlüğüne sahip, ki kendisini monty phyton ekibinden tanıyoruz. öyle ki film, zaman zaman zihninizi zorluyor. ama tabii ki çok başarılı, özellikle ekibin yaşadığı büyük kayıba rağmen senaryo çok iyi toparlanmış. seyirci senaryonun sonradan rötuşlandığını hissetmiyor. filme sonradan dahil olan 3 aktör de heath ledger'a i-na-nıl-maz benzetilmiş, insanı şaşırtacak derecede. yadırganmıyor hiçbir şekilde.

uzun lafın kısası, tüm heath ledger severlerin başta olmak üzere fantastik hikayeler ve görsel efektlerden hoşlanan, ve keyifli 2 saat geçirmek isteyen herkese öneriyorum. gidiniz, izleyiniz :)
SPOILER

Dr. Parnassus filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Dr. Parnassus filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Dr. Parnassus filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL