6.2

290 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.6 (11.559 OY)

KONUSU
Mert, Sinan, Gamze, Kaan ve Uluç, aile, sınav ve yoğun tempolu okul baskısından bunalarak, ortaöğretim başarı puanlarını yükseltmek için okuldaki yazılı sorularını ele geçiriyorlar.

Ardından sıra büyük projeye geliyor ve ÖSS Soru Bankası’na büyük bir soygun planlamaya başlıyorlar! Fakat bu iş, okul
... Devamı
Mert, Sinan, Gamze, Kaan ve Uluç, aile, sınav ve yoğun tempolu okul baskısından bunalarak, ortaöğretim başarı puanlarını yükseltmek için okuldaki yazılı sorularını ele geçiriyorlar.

Ardından sıra büyük projeye geliyor ve ÖSS Soru Bankası’na büyük bir soygun planlamaya başlıyorlar! Fakat bu iş, okuldaki soruları çalmak kadar kolay olmayacaktır.

Genç kuşağın en birincil kaygılarından biri olan üniversite giriş sınavı, Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğini yaptığı Sınav ile espirili ve yer yer de duygusal bir şekilde beyazperdeye taşınıyor. İsmail Hacıoğlu, Yağmur Atacan, Rüya Önal gibi genç isimlerin yanında Hümeyra, Altan Erkekli, Güven Kıraç ve Zafer Algöz gibi tecrübeli ve başarılı oyuncuların yer aldığı kadrosu ile de film dikkat çekiyor. Filmin merak edilen süprizi ise dövüş filmlerinin aranılan ismi Jean-Claude Van Damme...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Bu filmi izlediğimde OKS'ye hatırlıyorum, o çocuk yaşta sınav heyecanıyla çok etkilemişti beni. Favori karakterim çalışkan loser çocuktu.
M

@mrs_ozcan

8 yıl önce

Ben bütün gençler izlemeli derim. Tamam belki ultra mega olmayabilir ama emin olun pişman olmazsınız.

@babelfish

11 yıl önce

7.2 / 10

Tamam çok şahane filmler çekilmiyor ülkemizde, kabul.. Sanki zamanında en şahaneleri çekilmiş ve sonra o güzel atlara binip gitmişler gibi, evet.. Ama bazen de bazı filmleri artık milletin üzerine ağır bir sis perdesi gibi çökmüş aşağılık kompleksinden midir nedir, gereksiz yere, yerden yere vuruyoruz.. Bence bu film de onlardan biri. Yani evet çerezlik-gençlik filmi tadında olabilir, ama çokça bizden ve günümüzden.. Ayrıca "çerezlik"in de bir kalitesi vardır bence ve bu filmi kendi kategorisinde bir öncü kabul edilebilir..

Kaldı ki filmde Jean-Claude Van Damme oynuyor yahu :) Ortaokul yıllarımda o adamın tüm filmlerini izlemiştim sanırım. Ve şimdi de şöyle bir reklamda oynamış kendisi, paylaşmadan edemeyeceğim:http://www.youtube.com/watch?v=M7FIvfx5J10
N

@noumenon

12 yıl önce

Vasat bir filmdi bana göre. Ama günümüz gençliğinin yaşadığı sınav stresini iyi vurgulamışlar. Okan Bayülgen fena oynamamış diyebilirim. Dostoyevski göndermeleri iyiydi. Birde lise yıllarıma geri döndüm bu filmle. Çünkü Lise 1'i okuduğum Beykoz Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi'nde çekildi bu film. Hey gidi hey..

Van Damme'nin filme renk kattığı da bir gerçek..
B

@biberim

13 yıl önce

7 / 10

bu filmde türkiyedeki sınav ve eğitim sistemi çok iyi anlatılmış bence. ülkemizdeki eğitim çarpıklığının bu kadar güzel yansıtılması filme büyük bir sempati duymama sebep oldu. maalesef türkiyede öğrencilerimiz okuldaki derslerden ve sınavlardan başını kaldıramaz haldeyken birde üniversiteye hazırlanıyorlar. bu kafayla tabikide sınavı kazanmak kolay olmuyor.

@lowen

14 yıl önce

7.6 / 10

Sisteme getirilmiş ağır eleştiri,filmin benim açımdan daha da çok sevilmesine sebep oldu.Film kendi içerisinde bir sosyal sorumluluk taşıyor,Okan Bayülgen'in filmde oynamasının en büyük sebebinin bu olduğunu tahmin ediyorum..Jean Claude Van Damme'ın filme kattığı hava tartışılmaz..Final sahnesiyle dramın tavan yaptığı,yürekleri burkan bir film..Filmin dram özelliği ağır bassasa,komedi tadı da dozunda ve tatmin edebilecek düzeyde..
B

@batanga

14 yıl önce

hem eğlenceli hemde insanın içini burkan, duygusal bünyeleri finaliyle göz yaşlarına boğabilecek, mesajı yerinde, van damme soslu şahane bir film.bu ülkede yaşayıp, ben okuyacağım diyen herkesin başından geçen ve geçmekte olan olayları, eğitim sistemini ve bu karmaşa içinde yitip giden gençlerin filmi.

@jadeyit

14 yıl önce

8 / 10

öss ye girecek olan adayların, sınava girmeden önce kesinlikle izlemeMEsi gereken bir film...

@foolmood

14 yıl önce

7.6 / 10

müzikleri ve seyir zevkiyle takdirimi kazanmış bir filmdir.eğitim sistemine dair ettiği bir kaç kelam da es geçilmemeli.ömer faruk sorak, tek başına kotardığı filmden alnının akıyla çıkmış ve bundan sonraki işlerini merak ettiriyor.
R

@rieper

14 yıl önce

7.4 / 10

müziklerini çok iyi seçmişler sahnelerle bu kadar mı uyumlu olur. bu konuda en iyi türk filmi diyorum

@rogue

16 yıl önce

senaryosu yaratıcı değil. sınav sorularını çalma hikayesi önceden birçok kez işlenmiş bir konu. o hikayeyi alıp türkiye şartlarına, öss\'ye uyarlamışlar. öyle olsun.
SPOILER

Sınav filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sınav filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sınav filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL