Rüzgar Gibi Geçti

(1939)

Gone with the Wind

Film 3 Saat 58 Dk. Dram, Romantik ABD 13 Ocak 1953

7.7

194 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (328.785 OY)

KONUSU
Vivien Leigh tarafından canlandırılan, ateşli ve bencil tabiatlı yarı İrlandalı güneyli güzel Scarlett O’Hara, Leslie Howard’ın oynadığı centilmen Ashley Wilkes’i sevmektedir. Ashley de onu sever. Clark Gable’ın incelikli ve doğal bir oyunculukla hayat verdiği, kendini beğenmiş, asi, fırsat düşkünü ... Devamı
Vivien Leigh tarafından canlandırılan, ateşli ve bencil tabiatlı yarı İrlandalı güneyli güzel Scarlett O’Hara, Leslie Howard’ın oynadığı centilmen Ashley Wilkes’i sevmektedir. Ashley de onu sever. Clark Gable’ın incelikli ve doğal bir oyunculukla hayat verdiği, kendini beğenmiş, asi, fırsat düşkünü Rhett Butler da Scarlett’a aşıktır. Ashley, kibar kuzini Melanie (Olivia de Havilland) ile evlenir, çünkü Scarlet’ın tutkulu karakterine karşılık, Melanie ile ortak huzurlu, sakin karakterlerinin çok daha iyi bir evliliğe yol açacağını düşünmektedir. Bu arada Rhett ve Scarlett ilk karşılaştıklarında aralarında bir elektriklenme olur ve bu Scarlett’ın ilk iki evliliği boyunca da sürer. Scarlett ve Rhett nihayet evlenirlerse de güzel kadın hala sevdiği Ashley’in özlemini çekmektedir.

Bu trajik aşk dörtgeninin fonunda, kuzey-güney savaşı ve güneyin yeniden yapılandırılması, Atlanta’nın yanışı, yaralı güney eyaletleri federasyonu üyeleri ile dolu tarlalar da kullanılıyor. Titizlikle hazırlanmış sahneler, muhteşem gün batımı görüntüleri ve silüetler, görüntü kadar dramatik ve romantik müzik, trajik savaşı somut hale getirmek için kullanılan güney halk şarkıları, yoğun bir nostalji havası, nükteli diyaloglarla Rüzgar Gibi Geçti, sinema tarihinde bugüne kadar çekilmiş en büyük epik dramlardan biridir... Belki de en iyisidir...
Vivien Leigh

Scarlett O...

Clark Gable

Rhett Butler

Olivia de Havilland

Melanie Ha...

Leslie Howard

Ashley Wilkes

Thomas Mitchell

Gerald O'Hara

Barbara O'Neil

Ellen O'Hara

Evelyn Keyes

Suellen O'...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@serifayaz

4 ay önce

1939'da yapılan film'e bak bide bizim 2023 de yaptıklarımıza bak!Cinli filmleri 17 yıldır yapıp insanların beynini yıkıyorlar.Birçok şeyde olduğu gibi sinemada da abd ALFA'dır.Bu film bununda en büyük kanıtıdır.Film harika ama Vivien Leigh ayrı bi harika.Muhteşem bi güzellik.
N

@nurrr_22

2 yıl önce

Seneler önce kitabını okuyordum yarıda kalmıştı hala ara sıra aklıma geliyordu kitapta geçen bazı şeyler... Filmi var mı diye merak edip izledim tek kelimeyle bayıldım. Keşke kitabın tamamını okumuş olsaymışım.

@naksidil

2 yıl önce

9.3 / 10

Vivien Leigh e bakarken Fatma Girik i görmek.. Nasıl şahane bir film. Ve ben yine geç kalmışım..

@fbsarp

2 yıl önce

10 / 10

Açıkça söylemek gerekirse filmin yorum kısmına girmeden önce bayağı korkmuştum bu başyapıt filme kimse yorum yazmamış olabilir mi diye neyse ki bir çok kişinin yorumunu görünce rahatladım. Hem sağlam bir aşk hikayesi hem tarihi ve savaş açısından muhteşem bir görselliği bünyesinde barındıran ve bugün bile bir çok filmi gölgede bırakmış bir film. Hani söyleyecek çok şey var ama sanırım bu kadarı yeterli diye düşünüyorum. Genç kuşağa tavsiyem kesinlikle ama kesinlikle izleyin ve izlettirin.

@ozgeolmez

3 yıl önce

8.5 / 10

scarlett bu kadar güzel de olmazsın gercekten ya..

@hanife08

6 yıl önce

Bu filmin bir aşk hikayesini anlattığını düşünüyorsanız filmin ana fikri henüz anlaşılmamış demektir. (Kitabını okumadım sonu filmdeki gibiyse eğer onun için de geçerli) çok uzun olmasina rağmen insani sıkmayan akıcılıkta ve gerçekten yıllar sonra bile izlenip hatırlanacak özel ve güzel bir filmdir.

@cazsever

8 yıl önce

7.8 / 10

4 dvd'lil koleksiyoncu versiyonu filmin sevenleri için harika belgesellerle dolu. Filmin yapımı, restorasyonu, önemli oyuncular üzerine kısa tanıtımlar, Clark Gable üzerine doyurucu bir belgesel, Scarlet O'Hara War adında 1980 yapımı bir TV filmi, Güney'i anlatan kısa bir belgesel, Melanie Remembers adında oyuncu Olivia DeHavilland'ın filmle ilgili hatırladıklarını anlattığı bir belgesel daha...kısacası filmin öncesi, sonrası, içeriği hakkında doyurucu yanıtlar alacağınız yapımlar var. Tavsiye ederim.
F

@filmdahi

9 yıl önce

9.3 / 10

İlk olarak filmi Cinemo Paradiso(Cennet Sineması) fılminde Gördüğüm kült ve uzun film

@lady_arwen

10 yıl önce

izlemek için geç kalmışım dediğim bir filmdir. Kadınların neden clark gable a hayran olduklarını keşfettiğim filmdir. 4 saate yakın bir zaman aralığını hiç sıkılmadan geçirmek ve bittiğinde tadın damağında kalması , yüzünde aptal bir gülümseme oluşması, clark gable etkisidir..tabi siz adam gitti koş arkasından derken scarlett o Hara' nın insanı delirten o repliği "bunu yarın düşünürüm" de akıldan çıkmaz...Hoş hala anlayamadım öyle bir adam , öylesine vurdumduymaz bir kız...ama neyse , aşk bu olsa gerek...Herşeyden yorulup, kendinizi bezmiş hissettiğiniz bir anda izleyin ,terapi etkisi yaratacaktır,düşünmeden, sorgulamadan ,mükemmel hayat verilmiş karakterlerin arasında bulun kendinizi ...(bu arada nedense izlerken aklıma belgin doruk ,ayhan ışık ikilisini getirmiştir)

@aslindabirkonuv

11 yıl önce

10 / 10

Filme rastgele televizyonda rastladım, hiç bir fikrim yoktu, başladım izlemeye ve o filmin süresi beni hiç sıkmadı..Bugüne kadar izlediğim en iyi aşk filmlerinden biriydi,film bittikten 1 hafta sonra hala bu filmi düşünüyordum! Bu nasıl bir güzelliktir,daima başucumun değişmez eseri olarak kalacak!!

@dibuk

12 yıl önce

9 / 10

Filmi izlemeden önce 4 saat gözümü çok korkutmuştu ama film bitttiğinde 4 saatin nasıl geçtiğini anlamadım. tek kelimeyle etkileyici özellikle Scarlett O'Hara karakteri...

@treselle

14 yıl önce

Uzunluğu dolayısıyla insanın gözünü korkutan film. zira film bittikten sonra kendimi 1930larda hissetmeye devam etmiştim. konusu çok uzun bir zamanıkapsadığından ve herşey tüm detaylarıyla verildiğinden filmin süresini de etkilemiş. oyunculuklar ve konu ise gerçekten güzel ve etkileyici. Vivien Leigh karakterinin hakkını vermiş, özellikle bakışlarıyla karakterin tüm kibirliliğini yansıtıyor. sabırla izlenip bitirilirse neden bir başyapıt olduğu kavranabilir sanıyorum. ilk izlediğimde yaklaşık 4 saatimi ekrana bakarak geçirdiğim için pek bir tepki verememiştim,ama aylar sonra sahneler aklıma geldiğinde tekrar izleme isteği uyandırdı. gerçi tekrar izlemeye cesaretim olduğunu sanmıyorum :)

@dehsett

15 yıl önce

İzledim ve bu muymuş dedim, bu muymuş bu kadar sözü geçen... Beni pek cezbetmedi.
SPOILER

Rüzgar Gibi Geçti filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Rüzgar Gibi Geçti filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Rüzgar Gibi Geçti filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL