8.1

130 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (5.030 OY)

KONUSU
Hamo (Tuncel Kurtiz) geçimleri hayvancılık üzerine kurulu, göçer bir ailenin reisidir. Hamo’nun oğlu Şivan (Tarık Akan), aralarında kan davası olan düşman bir aşiretin kızı Berivan’la (Melike Demirağ) evlidir. Hamo, oğlundan olan üç çocuğu da yaşamadığı için Berivan’ı bir türlü sevemez; Berivan, Ham ... Devamı
Hamo (Tuncel Kurtiz) geçimleri hayvancılık üzerine kurulu, göçer bir ailenin reisidir. Hamo’nun oğlu Şivan (Tarık Akan), aralarında kan davası olan düşman bir aşiretin kızı Berivan’la (Melike Demirağ) evlidir. Hamo, oğlundan olan üç çocuğu da yaşamadığı için Berivan’ı bir türlü sevemez; Berivan, Hamo’nun aşireti için uğursuz ve lanetlenmiş bir gelindir. Hamo, Şivan’ın Berivan’dan boşanmasını ister. Şıvan ise, babasının baskılarına karşı, yalnız ve çaresiz Berivan’i terketmez. Bu yüzden baba oğul surekli kavgalıdırlar.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@zenobiaa

1 yıl önce

9.1 / 10

tarık akanın muthis oyunculuğu.

@tiamath

2 yıl önce

9 / 10

Yılmaz Güney’in son derece başarılı filmlerinden biri. Dönem anadolusunu, özellikle geçimini hayvancılık üzerinden sağlayan köylünün katlanmak zorunda kaldığı zorlukları çok iyi yansıtmış. Aynı zamanda filme yedirilmiş olan diğer ögelerde hiç sırıtmamaktadır. Örneğin, trendeki türkücünün, "suçum türkü söylemek" diyerek, türkü söylenmenin yasaklanışına yaptığı gönderme, hamo ile oğullanın oturup hesap kitap yaparken, enflanson yüzünden nasıl zarar ettiklerini dile getirdiği kısım. Bir tek, komünizm propogandası yapılan nokta çok yersiz olmuş. Sivan’ın karısını herşeye rağmen koruması ve onun için mücadele etmesi ve bu sahnelere yedirilmiş olan cahiliyetin getirdiği zorluklarda çok yerindeydi. Kesinlikle izlenmesi gereken bir filmdir.

@prethorian

9 yıl önce

Tarık akanın arkadaşının komünist oğlu tam bir mal. Ulan adamın karısı hasta gelmiş derdine deva arıyor, daha bir soluklanmadan neyin propogandasını yapıyorsun, Adam seninle mi uğraşacak. Yok emekçi yok sömürülen halkmış adamın çok da umrunda. Senin gibi komünist olmaz olsun. Embesil.

Mal çocuğu bir kenara bırakırsak Finalde seçilen şarkı oldukça vurucu olmuş. Türk sinemasının başyapıtlarından biri.

http://www.youtube.com/watch?v=j0noL3mcSgo

@otlu_kek

10 yıl önce

berivanın cansız bedeninin o inşaatta hunharca sürüklenmesi...çaresizlik.Hele Tarık Akan’ın filmin sonunda "ne var lan bir karı öldüyse" diyen adamı gözü dönüp boğması.Çok çok güzel vurucu sahneleri var bu filmin.Dönüp dönüp izlenesi.

@pvm

13 yıl önce

9.6 / 10

Yılmaz Güney’in bence en iyi filmidir. Tarık Akan, Tuncel Kurtiz ve Yaman Okay’ın oyunculukları takdire şayandır. Melike Demirağ belki filmin oyuncu kadrosundaki tek zayıf halkadır.

Film dönemin Türkiye sorunlarını birer birer öyle taşlamıştır ki bu olay örgüsü içinde bu eleştirilerin hiçbiri sırıtmamış aksine olay örgüsünü zenginleştirmiştir.

Filmde Tarık Akan’ın imgesel sevgi anlatımı bile filmi izlemek için sebeptir.

Sanatsa sanat, edebilikse edebilik, eleştiriyse eleştiri, halksa halk... özetle filmde yok yoktur.

İzleyin, izletin.
T

@traumatic

13 yıl önce

8.5 / 10

Bu kadar geç seyrettiğim için utandığım bir filmdir.Eli yüzü düzgün,Türk sinemasının yüz aklarından.Verilen gerçeklik duygusu inanılmaz.Tarık Akan ve Tuncel Kurtiz oynamamış,yaşamışlar adeta.
SPOILER

Sürü filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sürü filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sürü filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL