8.1

101 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.3 (25.808 OY)

KONUSU
Liberal bir politikacı olan Yves Montand, barış savunucularının gösterisinde devletin sağ kanadının organize ettiği bir suikaste kurban gider. Cinayetin hemen arkasından devlet ve ordu görevlilerinin yaptıkları tek şey, olayı örtbas etmek için gerekli delilleri ortadan kaldırmaktır. Fakat prosedür g ... Devamı
Liberal bir politikacı olan Yves Montand, barış savunucularının gösterisinde devletin sağ kanadının organize ettiği bir suikaste kurban gider. Cinayetin hemen arkasından devlet ve ordu görevlilerinin yaptıkları tek şey, olayı örtbas etmek için gerekli delilleri ortadan kaldırmaktır. Fakat prosedür gereği açılan davaya atanan savcı, olayın derinlerine indikçe karşılaştığı akıl almaz gerçeklerle yılmadan tıpkı bir dedektif gibi araştırmasına devam eder. Ama bu araştırma sırasında karşısına çıkan engeller, devletin içinde tahmininden de derin makamlardan gelecektir. En İyi Yabancı Film Oscar’ının da sahibi olan Z, politik ve toplumsal olaylara duyarlılığını sinemasına taşıyan yönetmen Costa Gavras imzalı.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@zorba

1 yıl önce

8.9 / 10

Başta biraz sıkıcı gibi görünse de olaylar geliştikçe nasıl bir efsane ile karşı karşıya kaldığınızı anlıyorsunuz. Süreçlerin her coğrafyada benzer işliyor olması şaşırtıyor açıkçası. Kesinlikle izlenmesi gereken bir şaheser.

@ebus_durak

2 yıl önce

8 / 10

Ne sağ var ne sol, Egemen burjuva-çıkar ideolojisi içinde heba olan kuklalar ve sistemin kendini yeniden üretimi her şey.

@senadir

5 yıl önce

filmi izledikten sonra camların buğularına sürekli Z yapar hale geldim. Eskiden Zorro için nadiren Z yapardım. Şimdi buğu gördüm mü tutamıyorum kendimi.
M

@myildirim

7 yıl önce

filmin sonuyla ilgili yorum yazmasanız olmaz arkadaş ya.

@strangelove

8 yıl önce

8.5 / 10

--spoiler--

filmin sonunda içinin yağları erimeyen izleyici yoktur sanırım. umarım böyle sahneleri ülkemizde de görürüz.

--spoiler--
S

@super_tramp

8 yıl önce

10 / 10

devletin işlediği veya başka bir deyişle işlenmesine ön ayak olduğu cinayetlerin nasıl işlendiği ve bunların nasıl örtbas edilmeye çalışıldığının, yargının gerçekten de iktidarın bir parçası olduğunu film çok iyi bir şekilde irdelemiş. bunun yanı sıra filmin müzikleri çok güzel. film izlendiğinde aa ben bu şarkıyı biliyorum diyecek bir çok insan. çünkü müziklerin tamamına yakını ya araklanmış ya da olduğu gibi yeşilçamda kullanılmıştır.

@anton

11 yıl önce

10 / 10

cunta yönetimlerinin, faşist diktatörlüklerin dayanakları hakkında başvurulabilecek en iyi film.

yunanistan'da albaylar cuntası döneminin öncesinde "komünist olmayan" solcu bir politikacının öldürüldüğü cinayete odaklansa da, film ilerledikçe olay farklı boyutlarıyla gözler önüne seriliyor. belirtmek gerekirse ilgiyi ayakta tutan en önemli etken de kurgunun sağlamlığı.

kısa bir not: filmin müziklerini theodorakis faşist cunta iktidarında yunanistan'da gizli kaydediyor.

sonuçta kim ne derse desin umut ve direniş yunan alfabesinin bu güzide harfinde yaşıyor.

"Z"

@geppetto

12 yıl önce

8.9 / 10

Masonları efsane yapan filmlerdendir.. Ayrıca inanılmaz müzikler duymak istiyorsanız izlemelisiniz. Costa Gavras kendine has müthiş gerilim sahneleri çekmesine rağmen Clouzot gibi Hitchcock gibi bu yeteneğini politik filmlerde kullanmıştır. Çok da iyi yapmıştır.
SPOILER

Ölümsüz filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ölümsüz filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ölümsüz filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL