7.4

242 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.1 (415.191 OY)

KONUSU
30 kişilik müfreze, savaşmayı çok seven Çavuş Barnes ve barışçıl Çavuş Elias arasındaki iktidar mücadelesine sahne olmaktadır. Barnes, bazı Vietnamlıları öldürüp, köylerini yakınca, Elias’la araları iyice açılır. Bu arada, savaşın tam ortasında, acımasız doğa şartları içinde teker teker adam kaybetm ... Devamı
30 kişilik müfreze, savaşmayı çok seven Çavuş Barnes ve barışçıl Çavuş Elias arasındaki iktidar mücadelesine sahne olmaktadır. Barnes, bazı Vietnamlıları öldürüp, köylerini yakınca, Elias’la araları iyice açılır. Bu arada, savaşın tam ortasında, acımasız doğa şartları içinde teker teker adam kaybetmeye başlarlar ve ölümden kaçmaya çalışırlar.

Genç askerlerden kurulu bir müfrezenin, Vietnam savaşı sırasında, ormanda ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgideki mücadelelerini konu alan film, Vietnam hakkında yapılmış en sert filmlerden biri olarak kabul ediliyor.

Oliver Stone’un başyapıtı, Amerikan Film Enstitüsü tarafından Amerika’nın en iyi 100 filmi arasında 81. sırada yer almaktadır. 1987’de, 8 dalda aday olduğu Oscar’larda, en iyi yönetim, en iyi film, en iyi kurgu ve en iyi ses dallarında ödüle layık görülmüştü.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@bedribera

1 yıl önce

7.3 / 10

Vietnam savaşı psikolojisini çok iyi yansıtan bir Oliver Stone filmi. Tavsiye ederim.

@zemzem

1 yıl önce

Askeri taraftan bakıldığında İYİ olan askerler ve Sivil taraftan bakıldığında İYİ olan askerler
#ELİAS#

@seko

8 yıl önce

Her savaş en fazla sivil insanlara zarar verir.Savaş sırasında insanların psikolojilerinin nasıl değiştiğini ne hale geldiğini görebiliyoruz. Bu kişilerin hayatları boyunca bu izlerden kurtulmalarına pek olanak yok gibi duruyor.

Puanım: 8

@birkan250

9 yıl önce

senaryo güzel ama bazı yerler çok sırıtıyor arka müziğin veriliş yerleri çok acemice olmuş,karakterin kendini anlatış sırası da

@stiff

10 yıl önce

8 / 10

İzlediğim en iyi savaş filmi. Her ne kadar Abd-Vietnam savaşı hakkında pek bilgi sahibi olmasam da; savaşın psikoloji mükemmel anlatılmış. Charlie Sheen aklımda bir komedi yıldızı ama bu filme çok iyi oynamış. Yine de bence filmin yıldızı Willem Dafoe.

@senackn

11 yıl önce

en iyi vietnam filmlerindendir kendisi..

@horrorpheliac

11 yıl önce

Genel bir şekilde beni duygulandıran bir film oldu. Fakat canımı sıkan bir yön var, o da tabi ki, Amerika'nın haklıymış gibi gösterilmesi. Bana öyle geldi, ya da artık belirli ön yargılardan mıdır bilemem. Gerçi buna takılmamak gerek elbette ki.. Çünkü filmde olayın askerler üzerindeki etki vs anlatılıyor.

Çerezlik değil, film kültürü için gerekli filmlerden bir tanesi.

Ayrıca bir ön bilgi olsun, afişteki sahne en can alıcı sahnelerden bi tanesi :)

@lowen

11 yıl önce

8 / 10

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim..Oliver Stone'un bana göre tartışmasız en iyi filmi..Savaşın insan üzerinde yarattığı etki,oluşturduğu psikoloji ve şartlar ne olursa olsun 'hiyerarşi kavramı' çok net bir şekilde izleyiciye aktarılmış..

Bunny,o tüfeğin dipçiği bir tarafına girer inşallah..
L

@lemasque

13 yıl önce

10 / 10

gelmiş geçmiş en iyi 5 savaş filmi arasında kesinlikle yar alan ve ileridede yer alacağına inandığım bir film.

en iyi yönetmen dalında oliver stone' a oscarı kazandıran, unutulmaz soundtrack'i ile insanı büyüleyen film.
SPOILER

Müfreze filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Müfreze filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Müfreze filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL