Güzel ile Hayvan / Güzel ve Çirkin

(1946)

Beauty and the Beast a.k.a La Belle et la Bête

Film 1 Saat 33 Dk. Dram, Fantastik Fransa

7.4

42 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.9 (28.036 OY)

KONUSU
İflasın eşiğindeki tüccar (Marcel Andre) bir oğlu ve üç kızı ile bir köyde yaşamaktadır.Kızlardan kendini beğenmiş,bencil ve şirret olan Felicie ve Adelaide,üçüncü kız Belle (Josette Day) üzerinde tahakküm kurmuş ve onu adeta bir hizmetçi gibi kullanmaktadırlar.Bir gün ormanda yolunu kaybeden tüccar ... Devamı
İflasın eşiğindeki tüccar (Marcel Andre) bir oğlu ve üç kızı ile bir köyde yaşamaktadır.Kızlardan kendini beğenmiş,bencil ve şirret olan Felicie ve Adelaide,üçüncü kız Belle (Josette Day) üzerinde tahakküm kurmuş ve onu adeta bir hizmetçi gibi kullanmaktadırlar.Bir gün ormanda yolunu kaybeden tüccar karşısına çıkan garip bir şatoya girer.Kızı Belle için bir gül kopardığı esnada şatonun sahibi çıkagelir.Şatonun sahibi sihirli güçlere sahip yarı hayvan yarı insan bir yaratıktır.Tüccar’a kızlarından birisini kendisine vermediği takdirde onu öldüreceğini söyler.Kızlarından Belle babasını kurtarabilmek için kendini feda eder ve şatoya gider.Burada yaratığı tanıdıkça,onun göründüğü kadar vahşi ve acımasız olmadığını keşfeder.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kumcular

1 yıl önce

8.6 / 10

Yönetmen filmin başında uyarıyor, size bir masal anlatacağız lütfen mantık hatalarını hoş görünüz diye, ardından sizi fantastik bir dünyaya götürüyor. Sarayın sihrini anlatırken kullanılan objeler, makyajlar, kostümlerdeki ışıltı izleyiciyi etkilerken, sonrasında gelen birçok yapım için distopik örnek oluşturmuştur. Stanley Kubrick'in favori filmlerinden olması Otomatik Portakal filmindeki insan objelerde etkilendiğini düşündürtmüştür. Çekildiği dönem için oldukça başarılı bulduğum filmi, sinema severlerin izlemesini tavsiye ediyorum.
D

@doris

10 yıl önce

Animasyon filminden çok farklı olduğunu düşünüyorum.

@fkhrm_217

14 yıl önce

beğendim mi beğenmedim mi tam olarak karar veremediğim film. bir kere çekildiği zamanın şartlarını fazlasıyla aşmış bu bi gerçek, hele o la bete in makyajını nası yaptınız arkadaş o zamanlar yahu, el insaf, ama kurguda kopukluklar var gibi geldi bana ya da benim kafama tam olarak oturmadı.

belle hangi vakit vahşiden hoşlanmaya başlayıp aşık oldu hala anlayabilmiş değilim. bir iki takip edip bu zamanlarda da iğrençliklerini gördükten sonra mı duyguları değişti yoksa kibarlığı mı yumuşattı onu. neyse bu konuya takılmayacağım çünkü 65 yıl önce çekilmesine rağmen zamanımızın yapımlarıyla yarışır hiç zorlanmadan.

izlemek şart o bir gerçek, bana büyüdüğümü hatırlattı, önceden masal dinlerken ya da izlerken bu kadar sorgulamazdım, şimdi belki de gereksiz bi şekilde neden sonuç ilişkisi kurmaya çalışıyorum. çocukken animasyonu vardı bunun çok severdim bir de onu izlemek lazım şimdi.
SPOILER

Güzel ile Hayvan / Güzel ve Çirkin filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Güzel ile Hayvan / Güzel ve Çirkin filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Güzel ile Hayvan / Güzel ve Çirkin filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL