6.2

20 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7 (30.530 OY)

KONUSU
On dorduncu dalay lama’nin hayatini - daha dogrusu 1959’da tibet’ten hindistan’a gocune kadarki hayatini - anlatan scorsese filmi. iyi calisilmis denebilir, tibet’in soz konusu tarihi ve tibet budizmi gercek bir sekilde verilmis.. iyi bir sanat yonetimi var.. film cin’in izin vermemesi nedeniyle fas ... Devamı
On dorduncu dalay lama’nin hayatini - daha dogrusu 1959’da tibet’ten hindistan’a gocune kadarki hayatini - anlatan scorsese filmi. iyi calisilmis denebilir, tibet’in soz konusu tarihi ve tibet budizmi gercek bir sekilde verilmis.. iyi bir sanat yonetimi var.. film cin’in izin vermemesi nedeniyle fas’ta cekilmis. tibet’i konu alan bir diger film "tibet’te yedi yil" da cin’in izin vermemesi nedeniyle arjantin’de cekilmistir.. film scorsese filmografisi icerisinde pek onemli bir yerde konumlandirilmasa da "yonetmenlik sanati"ni ifsa eder scorsese bu filmde. kendisi de zaten koyu bir katolik aileden geldiginden ve kucukken rahip olmak istediginden bu konuyu kendisine yakin hissetmis olabilir. zaten isa’nin "alternatif" bir yasamini konu alan "gunaha son cagri" adli bir filmi de vardir.. bunun yani sira dalay lama’nin 1959’da tibet’teki cin otoritesine karsi cikan ayaklanmadan ve cin’in dalay lama’nin sarayini bile- bile diyorum cunku tibet’i daha onceden bombalamistir - bombalamasindan sonra dalay lama’nin hindistan’a zorunlu gocunu, italyan gocmeni bir aileden gelen scorsese kendine yakin bulmus olmasi ihtimali de vardir. bunun yaninda filmde sembolizm one cikmaktadir..

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

1 yıl önce

6 / 10

Tibet halkını ve budizmin ögelerini anlatma konusunda hem sanatsal yönetimi hem filmin işleyişi açısından oldukça başarılı. Diğer yandan film bir o kadar sıkıcı bir havada akıyor. Gerçekten bitirebilmek için sabır göstermem gerekti. Film, 14.dalay lama'nın doğumundaki kehanetten başlayıp, Tibet'ten ayrılmak zorunda kalmasına kadar ki süreci işlemekte.
SPOILER

Kundun filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kundun filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kundun filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL