Bereketli Topraklar Üzerinde

(1980)

Film 1 Saat 55 Dk. Dram Türkiye 2 Mayıs 2008

7.4

31 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.6 (482 OY)

KONUSU
Orhan Kemalin ünlü romanından uyarlanan Filmde, köyden üç arkadaş; Köse Hasan, Pehlivan Ali ve Yusuf, iş bulup çalışmak için Çukurova’ ya gelirler. Önce bir fabrikada, ardından bir inşaatta, sonra da çeltik tarlalarında çok ağır koşullarda işçilik yapmaya başlayan arkadaşların her biri için kader fa ... Devamı
Orhan Kemalin ünlü romanından uyarlanan Filmde, köyden üç arkadaş; Köse Hasan, Pehlivan Ali ve Yusuf, iş bulup çalışmak için Çukurova’ ya gelirler. Önce bir fabrikada, ardından bir inşaatta, sonra da çeltik tarlalarında çok ağır koşullarda işçilik yapmaya başlayan arkadaşların her biri için kader farklı bit yol çizmiştir. Ve ne yazık ki bu yollar, hiçbiri için bunlar hayırlı olmayacaktır.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@mgkgunay

7 ay önce

İzlenmeli. Kesinlikle izlenmeli.
Ah şu işçilerin kaderi...
Hep mi böyle gidecek bu düzen?

@sedatgrlic

3 yıl önce

9.7 / 10

"Ya olmalı insan, vermeli canını insan için, yahut etmemeli kalabalık dünyamızda."
İyi film. Saf toplumsal gerçekçilik. Film izlerken sizi atmosferini yansıttığı, geçmiş yılların Çukurovası'na öyle bir sürüklüyor ki, film bittikten sonra bile o etkiden kolay kolay çıkamıyorsunuz. Oyunculuklar, replikler, aksanlar muazzam. Tuncel Kurtiz de döktürmüş yine.

@agharta

10 yıl önce

7.6 / 10

wikipedia'dan filmin macerasının çok kısa bir bölümünü koyuyorum, filminyayınlanma süreci apayrı bir film, tümünü okumanızı tavsiye ederim:

1979 yılında çekimleri tamamlanan film, sıkıyönetim tarafından yasaklandı, daha sonra ise kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çalındı. Negatiflerin bulunmasından hemen sonra film, Türkiye'de 28 yıl sonra gösterime girdi. Bereketli Topraklar Üzerinde,1984 yılında Strasbourg'da yapılan oylama sonucu "Avrupa'nın En İyi Filmi" seçildi. Ancak yurtdışı yasağı nedeniyle Erden Kıral'ın ödülü alması engellendi.Darbe günlerinde Kıral negatiflerin izini kaybetti. Yapımcılardan Nurettin Sezer negatifleri korumak için İsveç'e götürdü. Filmin negatiflerinin bulunmasının ardından 12 dakika kısaltılarak2 Mayıs 2008tarihinde tekrar gösterime sokuldu. http://tr.wikipedia.org/wiki/Bereketli_Topraklar_%C3%9Czerinde_(film)
SPOILER

Bereketli Topraklar Üzerinde filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bereketli Topraklar Üzerinde filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bereketli Topraklar Üzerinde filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL