7.5

108 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (302.212 OY)

KONUSU
Liberty Lisesinde trajik bir olay yaşanmıştır. Okulun yeni öğrencileri arasında bulunan Hannah, bazı arkadaşları tarafından zorbalığa maruz kalmıştır. Psikolojik olarak sarsılan genç kız çözümü intiharda bulmuş ve hayatına son vermiştir. Bu olayın etkileri yalnız lisenin öğrencilerinde değil, ailele ... Devamı
Liberty Lisesinde trajik bir olay yaşanmıştır. Okulun yeni öğrencileri arasında bulunan Hannah, bazı arkadaşları tarafından zorbalığa maruz kalmıştır. Psikolojik olarak sarsılan genç kız çözümü intiharda bulmuş ve hayatına son vermiştir. Bu olayın etkileri yalnız lisenin öğrencilerinde değil, ailelerde ve okul yönetiminde de görülmektedir. Hannahın neden intihar ettiği ve buna kimlerin sebebiyet verdiği merak edilmektedir.

Liberty Lisesinin öğrencilerinden biri olan Clay oldukça asosyal bir kişidir. İçine kapanık bir karaktere sahiptir. Çok fazla arkadaşı yoktur ve fazla iletişim kurma taraftarı değildir. Hayatına bir farklılık getirmiş olan Hannahı birebir olarak tanımaktadır. Genç kızın ölümünden sonra kendisini toparlayamaz. Bir gün evine bir kargo gelir. Büyük bir merakla kargoyu açar ve kutunun içinden birkaç adet kaset çıkar. İlk başlarda bu duruma bir anlam veremez, ancak kasetleri dinlemeye başladıktan sonra her şeyin farkına varır. Hannah intihar etmeden önce bu kasetleri kendisi doldurmuştur. Hannahın sesinden olan biten her şeyi öğrenebilecektir. Hannah intihar etmesinde payı olan herkesi bu kasette ifşa etmektedir. Çeviren: tribal
Dylan Minnette

Clay Jensen

Christian Navarro

Tony Padilla

Alisha Boe

Jessica Davis

Brandon Flynn

Justin Foley

Justin Prentice

Bryce Walker

Miles Heizer

Alex Standall

Ross Butler

Zach Dempsey

Devin Druid

Tyler Down

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@zenobiaa

2 yıl önce

1.7 / 10

olmayan dizi.

ne oyuncular ne hikaye.
izlemeyin

@serkanaydemir

3 yıl önce

8 / 10

3. Sezon Neden Yapıldı?

Netflix adına 3. sezon para için yapılmış diyebiliriz ama bu mantık içinde yapılan filmlere göre biraz daha iyi kurgulanmış. Ha ilk sezon gibi değil tabii. Sadece çok şey beklemek bizlerin hatası çoğu kez. Her sezon ya da yapılan her şey iyi olmak zorunda değil. Bu açıdan bakamayan düşünceler yüzünden popüler kültür saçmalığı her zaman iyi oluyor. Bu sezon da gayet sakin bir şekilde izletti kendini. Oyuncuları tekrar görmek temel kurgu üzerinden olanları tekrar yaşamak bence önemliydi. Diziyi seven biri olarak iyi ki çekmişler diyorum. Hatta 4. sezon da gelsin. Gereksiz uzayan boşluk dolu ülkem dizilerinden çok çok daha iyi bir yapım.

İyi seyirler.

@tambenlik

4 yıl önce

clay, senden nefret ediyorum. sadece 10 yaşına kadar ingiltere'de kaldığı ve afrika aksanıyla konuşan bir annenin kızı olduğu halde abarta abarta ingiliz aksanı yapan, bir tecavüzcüyü sana tercih eden, kendisini dedektif zannedip her şeye burnunu sokan, amerikan dizi tarihinin en gereksiz karakteri olan kızla da tam birbirinizi bulmuşsunuz. bil istedim.

ha bir de geçen gün amerika'da gençler arasında artan intihar vakalarının bu dizinin sezonlarının yayın tarihleriyle paralel olduğuna dair bir makale okudum. dizinin mesajı tamamen bu çünkü: ya kendinizi öldürün ya da size zorbalık yapanı.
ben kazara ilk sezonu izlemiş bulundum. diğer sezonları da işsizlikten izledim. ben ettim siz etmeyin.

bu arada clay, senden nefret ediyorum.
N

@nuryeniceri2005

4 yıl önce

7 / 10

yaani depresyondan çıkıp da 13 kaseti bitiremeyen clay ve 13 Reasons Why :)
A

@aysaaw

4 yıl önce

asla sevmediğim bir dizi tamamen karamsarlık dolu, farkındalık yaratmak isterken gençleri intihara sürükleyebilir.

@rambollezi

4 yıl önce

7.7 / 10

Ergen dizisi diyen arkadaşların alnını karışlarım, on numara beş yıldız bir şey çıkmış ortaya. Ben çok beğendim, her türlü duyguyu barındırıyor dizi, yeri geliyor duygulanıyorsun, yeri geliyor tiksiniyorsun, yeri geliyor nefret ediyorsun vs. özellikle bir kaç sahnede sahneler çok cesurca ve duygular çok yoğun, insanın beyninde balyoz etkisi yaratıyor. Ergen dizisi diyenler için bence bu diziyi bilhassa ebeveynler ve eğitimciler izlemeli. İzleyen herkesin kendisinde bir şey bulacağına inanıyorum.

Hannah başına gelenlerden ötürü ve öldüğün için çok üzgünüm ama sen tam bir o*ospusun.

@hamdicakir

5 yıl önce

Bu dizinin başında bu dizi şiddet, taciz, istismar, intihar, müstehcenlik, homoseksüalizm sahneleri vs. içerir yazmaları lazım. İçim dışıma çıktı. Yarıda bıraktım ve hiç başlamamış olmayı isterdim.
A

@ahmetdursun

5 yıl önce

7.9 / 10

1. sezona o kadar bayılmasam da yine de iyi olduğunu düşünüyorum. Ama 2. sezon yakın zamanda izlediğim en aptalca şeylerden biriydi. Kendi içinde bile çelişen bir sezondu. Örneğinpolarid kutusunu alması için en aptal ve en güçsüzleri olan Alex'i yollamaları. Bunun gibi daha pek çok saçmalık var ama hepsini yazmaya gerek yok.

@rinustalarin

5 yıl önce

10 / 10

1987 doğumluyum. muhtemelen zamanıma denk düşen tüm Amerikan Gençlik dizilerini izlemişimdir. Dawson's Creek'ten O.C.'ye, Gossip Girl'den 90210'ya kadar (evet biliyorum en son örnek bayağı "bayağı" bir örnek) Bunun haricinde de bir çok diziye şöyle bir bakıp çıkmışlığım vardır. Bir çok romantik,, duygusal, karamsar film de izledim. Bir çok insanın gözyaşı dökmeyeceği filmde de gözlerimin dolmuşluğu da vardır. Ancak her nedense hiçbirinde bu dizide uğradığım kadar bir çöküntüye uğramadım. O nedenle dizi benim için ya 100 puan ya da "0" puan. bilmem anlatabiliyor muyum.

2. sezonu elbette ki ilk sezon kadar iyi değil ancak belki 2-3 şey haricinde de hiç zorlama olmuş hissine katılmadım. Hatta bazı şeylere açıklık getirilmesi rahatlattı bile.

Oyunculuk ise geçtim böyle bir diziyi, bir çok yüksek bütçeli diziye bile taş çıkaracak düzeyde.

Diyeceklerim bunlar. İyi seyirler.

@maviucurtma

5 yıl önce

edit:diziye de 13. yorumu atmışım anlamsız mutlu oldum :P

dizi konusu itibariyle zaten dikkat çekici. 13e kadar gitmemek pek elinizde olmuyor ilginizi merakınızı uyandırıyor. etkileyiciydi bana göre.

yalnız şunları da söylemeden geçemeyeceğim

tüm hikaye hannah nın gözünden olduğu için izleyici yani biz ister istemez onun yerine kendimizi koyuyoruz. kendimizi koyduğumuz bu anlarda dizinin karamsarlığına insanların güvensizliğine her umudun birer birer parçalanışına öyle bir kapılıyoruz ki bunları kendimiz yaşıyormuşuz hissiyle doluyoruz. İşte bu noktada sinema hilesi işin içine giriyor. olaya dışarıdan bakamıyorsunuz ya herkesin canını yaktığı tüm umutlarını yitiren hannahsınız ya da aşkına rağmen tüm olanlara kendi yapmamış olsa bile başından beri susan kafasını çeviren clay. diziden kopabildiğim yani dışarıdan bakabildiğim nadir anlarda kendime şunları sormadan edemedim bu kadar drama birike
... Devamı
edit:diziye de 13. yorumu atmışım anlamsız mutlu oldum :P

dizi konusu itibariyle zaten dikkat çekici. 13e kadar gitmemek pek elinizde olmuyor ilginizi merakınızı uyandırıyor. etkileyiciydi bana göre.

yalnız şunları da söylemeden geçemeyeceğim

tüm hikaye hannah nın gözünden olduğu için izleyici yani biz ister istemez onun yerine kendimizi koyuyoruz. kendimizi koyduğumuz bu anlarda dizinin karamsarlığına insanların güvensizliğine her umudun birer birer parçalanışına öyle bir kapılıyoruz ki bunları kendimiz yaşıyormuşuz hissiyle doluyoruz. İşte bu noktada sinema hilesi işin içine giriyor. olaya dışarıdan bakamıyorsunuz ya herkesin canını yaktığı tüm umutlarını yitiren hannahsınız ya da aşkına rağmen tüm olanlara kendi yapmamış olsa bile başından beri susan kafasını çeviren clay. diziden kopabildiğim yani dışarıdan bakabildiğim nadir anlarda kendime şunları sormadan edemedim bu kadar drama birikebilir miydi bir insanda? hannah'nın ölümü gerçekten o 13 kişiden biri bile onu dinleseydi önlenebilir miydi? clay dinlemeye çalışmamış mıydı? birisi defol derken zorla yanında kalmak da onu bir çeşit zorlamak değil miydi? ailesi bu kadar anlayışlıyken hannah neden onlarla konuşamadı?

ve alex. hannah'nın ölümünü ne kadar engelleyebileceğimizi düşünüyorsak alexin ölümü de o kadar öngörülebilirdi. yani neredeyse hiç. Hepsi zor zamanlar geçirirken alex'in bu yolu tercih edeceğini kaçımız anlayabildik?


hannah yitip gitmiş duyarlılığımızın resmedilmiş haliydi bana göre. daha fazla duyarsız kalamamıştı. keşke ama keşke sonu ölümle bitmeseydi ve biz diğer hannahlar umudumuzu biraz daha yaşatabilseydik.

@alulan

6 yıl önce

Dizi güzel, sürükleyici. Bazı gerçeklere dikkat çekmesi bakımından da başarılı. İkinci sezonu da gelecekmiş sanırım. Şahsen devam etmek yerine sağlam bir finalle(son bölüm beni tatmin etmedi) birinci sezonda tadında ve zirvede bırakmalarını tercih ederdim. Neyse yine de ön yargılı olmayayım.

Clay'in sürekli kasetleri oraya buraya fırlatıp su koyuverecek gibi davranmasına sinir oldum. Beyefendi sağ olsun don lastiği gibi uzattı işi.
P

@philocine

6 yıl önce

8.6 / 10

gayet güzel bir iş gelmiş netflix'ten. orijinal bir iş çıkmış. gençleri intihara özendirme konusu tartışılabilir ama ortaya tartışılabilir bir şey koymayı da önemli buluyorum. tabii ki eksikleri, kusurları da var dizinin.

birinci sezonun tatmin edici şekilde bitmemesi bu kusurlardan birisi mesela. anlatım tarzı olarak tempolu ve sürükleyici bir yol seçtiyseniz finalde seyirciyi sarsmanız gerekir bence. buna ilaveten; seyircinin, karakterle birlikte öğrendiği olaylar anlatılırken de genelde vurucu bir final tercih edilir. olağan şüpheliler, se7en, fight club finalleri en bilindik örnekler.

tabii ki bu da bir tercih. bence tek sezonda vurucu bir finalle bitseydi daha doyurucu olabilirdi. umarım uzadıkça çizgisini bozmaz.

bir de clay'i oynayan arkadaşın oyunculuğu ve özellikle ses tonu iyiydi.

@asdf_13

6 yıl önce

8.1 / 10

Belki duymuşsunuzdur ama dizi gençleri intihara özendirmek ile suçlanıyor. Kısmen bu yoruma katılıyorum. Gerçekten de 15 yaşlarında, yalnız ve kendisini önemsiz hisseden gençlerden birisi, bu dizide Hannah'ın intihar ederek bazı şeyleri değiştirebilmesine özenebilir. Açıkçası diziyi daha çok insanın izlemesini isterim. Ancak bu insanlar en azından 18 yaşından büyük olmalı. Hele de ergenlik döneminde çocukları olan ebeveynler kesinlikle bu diziyi izlemeli. Dizi, en olumlu değişimi bu guruhun fikirlerinde yapar diye düşünüyorum.

TV dizilerini genellikle popcorn sineması gibi kabullenmiştim. Birinde gişe hasılatı önemliyken diğerinde ise reytingler önemliydi. Temelde ikiside aynı şey. İzlerken seyircinin eğlenmesi yönetmen ve yapımcılar için en büyük kriter. Tabi bu şartlar altında bu iki kategoriye dahil olan yapımların izleyeni düşünmeye itmesi zor görünür. 13 Reasons Why bu zorluğu en cesur şekilde aşan yapımlardan.

İlk iki bölümün be
... Devamı
Belki duymuşsunuzdur ama dizi gençleri intihara özendirmek ile suçlanıyor. Kısmen bu yoruma katılıyorum. Gerçekten de 15 yaşlarında, yalnız ve kendisini önemsiz hisseden gençlerden birisi, bu dizide Hannah'ın intihar ederek bazı şeyleri değiştirebilmesine özenebilir. Açıkçası diziyi daha çok insanın izlemesini isterim. Ancak bu insanlar en azından 18 yaşından büyük olmalı. Hele de ergenlik döneminde çocukları olan ebeveynler kesinlikle bu diziyi izlemeli. Dizi, en olumlu değişimi bu guruhun fikirlerinde yapar diye düşünüyorum.

TV dizilerini genellikle popcorn sineması gibi kabullenmiştim. Birinde gişe hasılatı önemliyken diğerinde ise reytingler önemliydi. Temelde ikiside aynı şey. İzlerken seyircinin eğlenmesi yönetmen ve yapımcılar için en büyük kriter. Tabi bu şartlar altında bu iki kategoriye dahil olan yapımların izleyeni düşünmeye itmesi zor görünür. 13 Reasons Why bu zorluğu en cesur şekilde aşan yapımlardan.

İlk iki bölümün bende oluşturduğu önyargının diğer bölümlerde kırılmasını ve sona doğru dizinin beni derinden etkilemesini hiç beklemiyordum. Gerekli kitleye şiddetle tavsiye ederim.

@heybender

6 yıl önce

Bir Skam değil ama olsun. Karakterlerini incelikle çizen, politik göndermeleri ve feminist bakış açısıyla liselerdeki zorbalığa odaklanan kusursuz dizi.
SPOILER

13 Reasons Why dizisine Benzer Dizi ekliyorsun.

Arama Sonuçları

13 Reasons Why dizisini Kategorize ediyorsun.

Bu diziyi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

13 Reasons Why dizisine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

DİZİ İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL