7.3

112 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.3 (56.420 OY)

KONUSU
"İngiltere’nin X kuşağı"na ait, oldukça farklı kişiliklere sahip üç genç olan gazeteci Alex, doktor Juliet ve muhasebeci David aynı evi paylaşmaktadır. Kira paylarını azaltmak için dördüncü bir ev arkadaşı arayan üçlü pek çok adayı geri çevirdikten sonra "cool" mizacıyla dikkatlerini çeken Hugo’da k ... Devamı
"İngiltere’nin X kuşağı"na ait, oldukça farklı kişiliklere sahip üç genç olan gazeteci Alex, doktor Juliet ve muhasebeci David aynı evi paylaşmaktadır. Kira paylarını azaltmak için dördüncü bir ev arkadaşı arayan üçlü pek çok adayı geri çevirdikten sonra "cool" mizacıyla dikkatlerini çeken Hugo’da karar kılar. Bir gün Hugo’yu aşırı dozda uyuşturucudan ölmüş halde, yanında çok büyük miktarda para içeren bir valizle birlikte bulan gençler Hugo’nun cesedini gömdükten sonra parayı alırlar. Ancak içlerinde iktisat bilgisi olan tek kişi olan David bir gün birisinin bu kadar büyük miktardaki paranın mutlaka peşine düşeceğini söyleyerek arkadaşlarını uyarır. David’in tahmini doğru çıkar; polis ve uyuşturucu kaçakçıları aynı anda paranın peşine düşer... Trainspotting ile dünya çapında ün kazanan İskoç yönetmen Danny Boyle’un ilk uzun metrajlı filmi olan Mezarını Derin Kaz, yönetmenin Trainspotting’de daha da büyük başarıyla devam ettirdiği, sıkça Tarantino’nun sinemasıyla karşılaştırılan mizahi gerilim tarzının daha düşük bütçeli, mütevazi bir öncülü olarak tanınıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tayla

1 ay önce

Tekrar Danny Boyle filmi ve tekrar parayı alıp kaçan biri var. Birkaç yerde The Dreamers havası verdi.

@tayla

1 ay önce

Alex, Alex, Alex

@tiamath

1 ay önce

8 / 10

Arkadaşlar gereklidir ve hayatı çekilir kılırlar. Fakat birgün onlara güvenemeyeceğini fark ederseniz ne olur? (David)

3 kafadar arkadaş, evlerinin bir odasını kiraya vermeye karar verir ve ince eleyip sık dokumanın sonunda karar verdikleri bir kişiye kiralarlar. Adam ilk gece aşırı dozdan ölür ve çantasındaki milyonlar bir muammaya kalır. Buradan sonra bu üç arkadaşın aldığı karar hayatlarının kalanını tamamen değiştirir. Günümüze göre klişe kalabilir ama çıktığı yıla göre konusu fena sayılmaz. Oyunculuklar başarılı ve neredeyse tek mekan filmi sayılabilecek seviyede hikayenin büyük bölümü 3 arkadaşın dairesinde geçiyor. Müzikleri oldukça iyiydi. Final sahnesi de takdire şayandı.

@umutterbass

3 yıl önce

8 / 10

Kurguda ufak tefek hatalar göze çarpsada, ilk uzun metrajlı filmi ve final sahnesinin mükemmeliği sayesinde umursamadığım, sadece atmosferi, final sahnesi, müziğin uyumu ve merdiven sahnesi için bile başucu yapılabilecek iyi film.

@bscglclk

6 yıl önce

7.5 / 10

Danny Boyle gibi bir yonetmen icin cok taslak kalmıs diyebilirim. Aslında zorlansa unutulmayacak filmlerde olurmus gibi ama ustun koru gecilmis kestirip atilmis sanki , film kotu degil ama tam olucakmis olmamis, cok daha iyi olabilirdi.Ozetle bir kere daha izlemek istemem mesela izledim bitti gitti...
C

@caners

7 yıl önce

Yorumları görünce farklı bir film izlediğimi düşündüğüm.Acayip derecede klişe bir senaryo.Senaryoyu akışla belki kurtarabilirsiniz. O da yok.Bence kötü bir film gayet

@enik_kral

8 yıl önce

danny boyle’un filmlerini izledikten sonra dönüp bakınca, bu ilk filmiyle sonrasında yapacaklarınında bir modelini sunmuş aslında ...

@maroia

10 yıl önce

7 / 10

üç ev arkadaşı, birilerini daha yanlarına almak isterler ve fakat aldıkları adam odada ölü bulunur. işte her şey ondan sonra başlar. shallow grave danny boyle’in çok tatlı çok başarılı bir filmidir. özellikle psikolojik bir travmadan sonra insanların neler yapabileceğine güzel bir bakış açısıdır. filmin sonu tam da "vayy ibnee." dedirten cinstendir, en başından beri ewan için göz kırpan fikriniz haklı çıkmanın gururunu yaşar. güzeldir, candır.

@havlayankuzu

12 yıl önce

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

Boyle,farklı karakterlere sahip üç "yakın" arkadaşın tam ortasına bir bavul para bırakmış. Sonucu tahmin etmekse zor değil elbet. Film boyunca üç karakterde yaşanan dramatik değişimler insanı korkutacak derecede hızlı.

Çekingen oğlanımız,piskopat katile; şımarık, yakışıklı delikanlımız, kahramana (çakma da olsa), soğukkanlı doktor dilberimizse tam anlamıyla bir "femme fatale" haline geliyor.

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!Film her ne kadar,bağıra-bağıra "dostluk" kavramına ilişkin olduğunu iddia etse de. Kanımca eleştirilerin hedefinde --"80"++ kuşağı oturmakta. Boyle, öyle portreler çizmiş ki, bu üç arkadaşla ilgili. Her şeyden önce bu üç insan, vicdanen özürlüler. İçlerinde az buçuk iç muhasebesini yapabilen tek kişi "muhasebeci" :)) Onu da kaybetmemiz uzun sürmüyor. İnsanlarla alay ederek,onurlarını zedeleyerek eğlenebilen insanlardan bahsediyoruz neticede. Bir yerden sonra, bu
... Devamı
!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

Boyle,farklı karakterlere sahip üç "yakın" arkadaşın tam ortasına bir bavul para bırakmış. Sonucu tahmin etmekse zor değil elbet. Film boyunca üç karakterde yaşanan dramatik değişimler insanı korkutacak derecede hızlı.

Çekingen oğlanımız,piskopat katile; şımarık, yakışıklı delikanlımız, kahramana (çakma da olsa), soğukkanlı doktor dilberimizse tam anlamıyla bir "femme fatale" haline geliyor.

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!Film her ne kadar,bağıra-bağıra "dostluk" kavramına ilişkin olduğunu iddia etse de. Kanımca eleştirilerin hedefinde --"80"++ kuşağı oturmakta. Boyle, öyle portreler çizmiş ki, bu üç arkadaşla ilgili. Her şeyden önce bu üç insan, vicdanen özürlüler. İçlerinde az buçuk iç muhasebesini yapabilen tek kişi "muhasebeci" :)) Onu da kaybetmemiz uzun sürmüyor. İnsanlarla alay ederek,onurlarını zedeleyerek eğlenebilen insanlardan bahsediyoruz neticede. Bir yerden sonra, bu üç kişinin içine düştükleri durumu anlamak zor değil. Zıpır oğlanın burnunun ortasına atılan yumruk da, bence şahsen Boyle’un hepimiz adına ikramıdır.Bu kuşağın öncelikleri, mizahi sayılabilecek,gerçekçi ve dolayısıyla da karamsar bir üslupla ele alınmış. Tematik bakımdan çok da orjinal olduğunu söyleyemem. Ancak üslup ve karakterizasyon oldukça eğlenceli.Son olarak, bir muhasebeciyi asla hafife almayın derim :)
SPOILER

Mezarını Derin Kaz filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Mezarını Derin Kaz filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Mezarını Derin Kaz filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL