Teksas Katliamı

(1974)

The Texas Chain Saw Massacre

Film 1 Saat 23 Dk. Korku ABD

6.7

90 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.4 (166.576 OY)

KONUSU
Özellikle 90lı yılların sonunda artan teen-slasher tarzı korku filmlerinin öncülerinden sayılan Texas Chainsaw Massacre seyircilere Leatherface karakterini sunuyor. En sıradışı korku karakterlerinden Leatherfacei yaratan 1974 yapımı Texas Chainsaw Massacre , aslında 1950lerin ünlü seri katili Ed Gei ... Devamı
Özellikle 90lı yılların sonunda artan teen-slasher tarzı korku filmlerinin öncülerinden sayılan Texas Chainsaw Massacre seyircilere Leatherface karakterini sunuyor. En sıradışı korku karakterlerinden Leatherfacei yaratan 1974 yapımı Texas Chainsaw Massacre , aslında 1950lerin ünlü seri katili Ed Geinden esinleniyor.

Film, birkaç gün tatil yapmak için Texas yollarında seyahat eden bir grup genci konu alıyor. Sally (Marilyn Burns), Jerry (Allen Danziger), Franklin (Paul A. Partain), Kirk (William Vail) ve Pam (Teri McMinn) isimli gençler yolda karşılarına çıkan bir otostopçuyu (Edwin Neal) araçlarına almaya karar verirler. Normal olmadığı her halinden anlaşılan otostopçu, çok geçmeden garip yapısını belli eder ve çakısını çıkarıp kendi elini keser. Ardından Franklini de bıçaklayan otostopçudan korkan gençler kısa süre sonra onu araçtan atarlar.

Bir süre sonra kalacakları eve ulaşan beş genç, tatillerinin geri kalan kısmının güzel geçeceğini düşlemektedirler. Başlarına geleceklerden habersiz gençler, aslında Leatherfacein (Gunnar Hansen) tam avucunun içine düşmüşlerdir...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@fyrat

1 yıl önce

Bu filmi bugün izlemek, tamamen türünün ilk örneğini ve Leatherface karakterinin doğuşunu incelemeye yönelik bir girişim olmalıdır. Aksi yöndeki herhangi bir değerlendirme bugünün koşullarıyla yapılacağı için çok muhtemel orantısız olacaktır. Bahsettiğim şekilde bu gözle izledim için gayet beğendim ve çok farklı bir deneyim oldu. Meraklılarına öneririm.

@socratessagan

3 yıl önce

Teen-slasher türünün babası kabul edilen ama aslında öyle olmayan filmdir. 1974 yapımı ilk film tamamen 'korku' türünde iken ikinci film (1986) 'korku-komedi' havasındadır.
Gündüz vakti geçen son sahneleri filmi izlerlerken size ayrı bir keyif katar.
Ayrıca şöyle bir 'TOP 10 Slasher Filmi' listesi yapsak ilk üçe oynar.
Kadın karakterlerin de korku sineması için ne kadar önemli olduğunun da kanıtlarından biridir.

@filmist

3 yıl önce

7.2 / 10

Bu nasıl bir filmdi?
Dönemine göre bence güzel slasher tarzında bir film.
Gerilim dolu yerlerde heyecanlanmadım desem yalan olur.Günümüze oranla görsel açıdan çok eksikleri var ama bu filmi izleyecek olanlarında dönemi göz önüne alarak bu eksiklikleri gözardı edeceğini düşünüyorum.
Sondaki tır şoförünü bırakıp kaçtılar ayıp ettiler adama yazıklar olsun :)

@linquter

5 yıl önce

1 / 10

Bu filmi değil de genel olarak slasher tarzındaki filmlerin beğenilmesini, puan verilmesini anlamıyorum. Bu tarzdaki bütün filmlerin ortak özellikleri 1 - Sıkıcı, 2 - Saçma.Sanırım bende bir sorun var ki bu filmler 7 - 8 puan alabilirken ben bu kadar sıkılıyorum.

Şahsi fikrim: vakit kaybı, izlemeyin.

Filmin özeti: cinayet, çığlık, cinayet, cinayet, cinayet, çığlık, çığlık, daha güçlü çığlık, kahkaha.

Edit: winternight adlı arkadaş kesinlikle haklı.
I

@inan_tarz

8 yıl önce

"Herkes sizin gibi sırf yeni diye kötü film izlemek teknolojik efekt bulantısı izlemek zorunda değil."Yahu geppetto denilen şahıs; ilgi çekmek amacın belli fakat felsefi olacam diye komik duruma düşmüşsün.Amerikayi mi kesfetmek istiosun. Sacma sapan kelimeler kullanip, insanlarin elestirilerini elestirmeye çalışıyorsun.Kendini ne sanıyorsun. Biraz oturakli ol...!
M

@muslumduralmaz

8 yıl önce

2.4 / 10

zamanında izlenmesi gereken bir film, 2015'te izleyince birçok eksik, saçmalık farkediyorsun filmde. keşke hiç vizyona koymasalarmış.
D

@dogukane

8 yıl önce

7.1 / 10

türünün öncüsü,kült tamam eyvallah ama 2015 yılında para verip sinema da izlenir mi bu film yapmayın.

@geppetto

8 yıl önce

9.2 / 10

Türkiye'de daha önce gösterime girmediği için şuan sinemalardadır. Torrent tayfası sinemada film izleme zevkinden baya uzak olduğu şaşırmaları normal.

@holyghost90

8 yıl önce

8 / 10

Ya bu filmi restore edip neden yeniden vizyona sokarlar anlamam.Klasik kült kavramını tamamen yok edecekler bu gidişle.Nostaljik film diye birşey kalmayacak..

@winternight

10 yıl önce

1 / 10

İzlediğim en gürültülü, en sinir bozucu, en dandik teen slasher filmi. Puanı falan tamamen abartı. Gerilime, korkuya dair tek şey kızın film boyunca, ara vermeden anıra anıra bağırması. Geri kalan kısmı ciddi olalım derken komedi olmuş.

Türün ilk filmlerinden olabilir, Leatherface gibi bir karakter yaratmış olabilir fakat bu onu iyi bir film yapmaya yetmiyor. Herşeyin eskisi, ilki güzel olmuyormuş demek.
T

@tizep

10 yıl önce

3.9 / 10

Leatherface karakteri gelmiş geçmiş en korkutucu karakter seçilmesi herhalde bu filmle özdeşleştirilemez çünkü filmde 1.93,lük İzlanda kökenli oyuncu Gunnar Hansen'e gülmekten öldüm. Filmde tek etkin öge filmin özgün teen slasher konseptinin ilk uygulayıcısı olması. Senaryo gerçekten daha önce böylesine yaratıcı fikirlerle yola çıkmış bir korku yapımı yok. Fakat bu 80'li yıllara dair bir öngörü. Çünkü filmi seyrederken hiçbir korku yada en ufak bir gerilme hissetmedim. Aksine gülünç ve iğrenç bir yapım seyrettim. İzlemek isteyenler IMDB puanına aldanıp büyük bir beklenti içine girmesinler.
SPOILER

Teksas Katliamı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Teksas Katliamı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Teksas Katliamı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL