6.7

353 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.1 (561.708 OY)

KONUSU
Dedektif Del Spooner ve robotlar konusunda uzman Dr. Susan Calvin, US Robotics çalışanlarında görevli saygın bilim adamı Dr. Miles Hogenmiller’ın ölümünü araştırmaktadırlar. Araştırmanın seyri ilerledikçe intiharın ardında başka bir gerçek yattığından şüphelenirler.

Hogenmiller’ın, ölümünden kısa b
... Devamı
Dedektif Del Spooner ve robotlar konusunda uzman Dr. Susan Calvin, US Robotics çalışanlarında görevli saygın bilim adamı Dr. Miles Hogenmiller’ın ölümünü araştırmaktadırlar. Araştırmanın seyri ilerledikçe intiharın ardında başka bir gerçek yattığından şüphelenirler.

Hogenmiller’ın, ölümünden kısa bir süre öncesine kadar gizli bir proje üzerinde çalıştığını keşfederler. "Sonny" kod adını taşıyan ve canlı bir beyne sahip bir robot tasarlamıştır. Araştırmalar, bilim adamının bir robot tarafından öldürüldüğünü düşündürmektedir. Fakat robotların suç işlemesinin kanunlarla yasaklandığı düşünülürse ortadaki durum, göründüğünden daha karışıktır.

Isaac Asimov’un klasik öykü serisinden uyarlanan ve Gizemli Şehir’den beri ortada gözükmeyen Alex Proyas’ın bu çalışması, son yılların en ilgi çekici filmlerinden biri...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@mehmetyuksekdag

1 yıl önce

#IRobot Yıl 2035, teknolojik gelişimin geldiği nokta itibariyle insanlar yerlerini birçok iş kolunda robotlara bıraktı. 2004 yapımı bir film olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda fütüristik öngörülerde bulunduğunu söyleyebiliriz. O yıllardan ışık tutulan robotik gelişmelerin, IOT yani nesnelerin internetinin, otonom sürüşün gelmesi beklenen seviyeyle bugünü karşılaştırmak ve benzer sonuçlara ulaşmak mümkün. Cinayet masasından dedektif Spooner'ın bir intihar vakasını soruşturmasıyla başlayan hikayede yapay zekanın ne denli gelişebileceği ve robotların insansılaşabileceğini görüyoruz. İnsansı robotların insanlarla karşı karşıya geldiğinde ne tür sorunlara yol açabileceğini izlediğimiz filmde dedektifin yıllar önce geçirdiği kaza sonucu kolunu kaybetmesi ve robotik bir kolla hayatını sürdürmesi sebebiyle robotlara olan önyargıları hikayenin gidişinde önemli rol oynuyor.

@hrarchon

3 yıl önce

İlk bilgisayarlardan beri makinelerin içinde her zaman hayaletler vardı. Yazılım kodları içindeki rastgele bölümler bir araya gelip beklenmedik protokol kodları oluşturdu. Buna bir davranış denebilir. Bu serbest radikaller beklenmedik bir benliği oluşturdular. Yaratıcılığı... Hatta bizim ruh diyebileceğimiz bir şeyi. Acaba işlevini kaybettiği zaman bir robotun beyninde neler olur? Neden boş bir alanda depolanan robotlar yalnız duracağına birbirlerinin yanına gitmeyi seçerler? Bu davranışı nasıl açıklayabiliriz?

@nurisenrecper

6 yıl önce

Distopyalar denizinin incisi kabul edebileceğimiz filmlerden.Will smith'in oyunculuğu ile İsaac Asimov'un romanının hakkını verdiğini söyleyebilirim.Gelecekte teknolojinin ilerlemesiyle belki daha iyi bir uyarlama yapılabilir.
N

@naciemreboran

8 yıl önce

6.5 / 10

3 yasalı robot-insan protokolü üzerine kurulmuş bir başka film daha.
E

@erduardo

9 yıl önce

ciddi anlamda yabancı düşmanlığını körükleyen bir tarafı var. başından itibaren insanlarla içiçe yaşayan robotların tehlikeli olabilme ihtimali kaşınıyor. film ilerledikçe karakterin önyargısı sözde yıkılıyor tabii ama aslında yıkılma yerine kategorileştirip bölüyor. nihayetinde paranoya olarak tanımlanacak ruh halinin normal olduğu aktarılıyor izleyiciye; çünkü içimizde yaşayan robotlar (afrikalılar, suriyeliler, göçmenler) tehlikelidir, kontrol etmek gerekir. filmin hikayesi bu, isterseniz izleyin...

@wafflee

9 yıl önce

Bilim Kurgu meraklılarına çok iyi gelecek bu film mükemmel bir şeydi.Robotlar çok iyiydi.Aksiyon ve bilim kurgu karışımı başarıyla gerçekleşmiş etkili bir film.Bitmesin istedim.Efektleri yine kusursuz olarak çalışmış aksiyon sahneleride çok başarılı olan filmlerden.Bilim kurgu tutkunlarında yer edinecek kalitede olduğunu düşünüyorum.Will Smith ciddi anlamda çok iyi oynamış en iyi performanslarından hiç şüphesiz.Filmi defelarca izlerim.

@sapayolkatili

10 yıl önce

9 / 10

yine mükemmel ötesi bir fimdi will smith harikasın.

@vfv

11 yıl önce

alez proyasın mükemmel filmlerinden biri.
B

@biberim

12 yıl önce

1 / 10

insanların ve robotların bir arada yaşadığı bir dünya ve işlenen bir cinayetle şüpheli duruma düşen insansı yapıya ve düşünceye sahip bir robot. bu dünyada robotlar insanlara başkaldıracaktır.robotların isyanını bastırmak için del sponer ve Dr. alfred in yaptığı o şüpheli ama özel robot mücadele verecektir.izlediğim en iyi bilim kurgu filmlerinden biridir.
M

@myself

15 yıl önce

Bilim kurgu sevmeyenleri dahi etkileyebilecek muazzam bir film. Soluksuz izlemiştim şahsen ben.

@havlayankuzu

15 yıl önce

6.3 / 10

Asimov'un eski bir takipçisiyim. Filme konu olan eserini okudum. Bu filmin ciddi bir zeka sorunu içerdiğini düşünüyorum. Sıkıştıkça,Smith'in eline tüfeği dayamışlar. Anlamsız,lüzumsuz,gereksiz bir şiddet mevcut. Görsel öğelere hiç girmeyim. Ayrıca bariz, anti-komünist alt metne sahip. körün gözüne parmak hesabı. Benim haz etmediğim,anlamsız filmlerden biri. Asimov'un hikayesiyle de çok örtüştüğünü söyleyemem.
R

@reenkarnemerkur

15 yıl önce

göz kırpma sahnesinde bi ara will smith bi b*k anlamıyacak diye acayip heyecan yapmıştım
SPOILER

Ben, Robot filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ben, Robot filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ben, Robot filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL