7.8

262 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.1 (48.632 OY)

KONUSU
6. yüzyılda Mekke. İslam tarihçilerinin Cahiliye Devri olarak anmaktan hoşlandıkları dönemdeyiz. Şehrin ileri gelenlerinin Mekke’yi köleliğin ve alkol, uyuşturucu gibi maddelerin pençesinde acımasızca yönettiği rivayet ediliyor. Kız çocukların yeni doğduklarında diri diri gömüldüklerinin anlatıldığı ... Devamı
6. yüzyılda Mekke. İslam tarihçilerinin Cahiliye Devri olarak anmaktan hoşlandıkları dönemdeyiz. Şehrin ileri gelenlerinin Mekke’yi köleliğin ve alkol, uyuşturucu gibi maddelerin pençesinde acımasızca yönettiği rivayet ediliyor. Kız çocukların yeni doğduklarında diri diri gömüldüklerinin anlatıldığı acımasız bir dönem. Böyle karanlık bir çağda, Hz. Cebrail tarafından ziyaret edilen Hz. Muhammed insanları tek bir Tanrı’ya tapmaya davet ediyor ve şehre hükmedenlerin vahşi metotlarına karşı çıkıyor.

Allah’tan inen bir ayet, peygamberin silaha sarılmasını ve Mekke ordularına karşı direnmesini emrediyor. Müslümanların ordusu tecrübesiz olduğu halde Bedir savaşını kazanıyor. Uhud savaşının ardındansa 10 yıllık bir barışa evet diyerek arada geçen süreyi İslam’ı yaymak için kullanıyorlar. Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğu, Allah’tan başka tanrı olmadığı haberi Arap yarımadasını hızla katediyor.

En iyi müzik dalında Oscar’a aday olan Çağrı, Hz. Hamza rolündeki Anthony Quinn’in benzersiz oyunculuğu kadar, büyük bir prodüksiyon olması ve Hz. Muhammed’i göstermeden İslam’ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla da tüm dünyadaki Müslümanların beğenisini toplamış bir yapım.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kbrcktlbs

2 hafta önce

5 / 10

Gerçek dışı olaylar anlatıldığı için pek ısınamadım 5/10

@hrarchon

3 yıl önce

"Onların bir tek Allah'ından bu kadar güzel sözler çıkarken, sizin üç yüz tanrınızın dili mi tutuldu?" (Kral Necaşi)
H

@hontt

9 yıl önce

çöpe gider, net.
K

@komotinos

9 yıl önce

Her şey iyi de, bu film neden mitoloji kategorisinde?

@furkandgn9

3 hafta önce

Her dinin olduğu gibi İslam mitolojisi de var elbette. Mitoloji artık köken anlamından uzaklaştı. Bir dinin görüşünü tanımlayan hikayelerin çoğu da mitoloji kavramına dahil olabilir.

@delahoya

9 yıl önce

8.5 / 10

Yapılmış en eli ayağı düzgün dini içerikli film.Bugün biraz film hakkın da gezerken dikkatimi çekti yapımcıların film üzerindeki desteğini çekmesi üzerine film ekibinin Fasta bir otelde uzun süre bekleyip en sonunda gereken parayı Kaddafi tarafından verilip filmin tamamlandığını bugün öğrendim belki bir çok kişi biliyordur... 1976 dan buyana ramazan ,kurban gibi mübarek günlerde sık sık televizyonlarda rastladığımız ve hepimizin bir çok kez izlediği filmdir.Fakat aklımda hala soru işaretleri bulunuyor filmle alakalı değil tabi bu kadar çok zengin müslüman ülkesi var iken başta bizim ülkemiz neden peygamberimiz adına daha iyileri çekilmiyor ? Yani taşın altına kimse elini koyamıyor ne yazık ki.Hala 30 senelik bu yapımı gelecek nesillere tek film olarak yayıyoruz bana göre çok yanış birşey...Ayrıca bu filmde ki müziklere değinirsek fevkalede iç titren müziklere sahiptir.

@joeyy

9 yıl önce

dayatma sinemasının başucu eseri.

normalde kült bir filmdir ama her ramazan ayı ile birlikte gözümüze gözümüze sokarlar. sinema filminden çok zorunlu bir ders gibidir türk televizyonları için.tek kelime arapça kelime anlamı bilmeden kuran-ı kerim'in arapçasını okuyup hiçbirşey anlamayanlar , çağrı filmini de her yayınlandığında muhakkak izlerler.

filmi tarafsız ve objektif bir şekilde yorumlayacak insan sayısı da bir o kadar azdır. toparlayacak olursak, film dönemi iyi yansıtmış , uzun bir film olamasına rağmen sıkmayan kült bir filmdir. ama aşırı derecede türk toplumuna dayatılmşıtır. bu yönü yanlış olsada hiç kimsenin şikayet etmeye , kanalı değiştirmeye cesareti yoktur. çünkü televizyonda çağrı filmi varken kanal değiştirmek günahtır :)

@yasar

9 yıl önce

8.5 / 10

herkesin izlemesi gereken türden bi film
N

@nezlelikelebek

9 yıl önce

9.4 / 10

Tüm müslümanları derinden etkileyen eşsiz yapım..Anthony Quinn mükemmel bir oyunculuk sergilemiştir...Film ekibi Arabistandan kovulunca Yönetmen Kaddafinin kapısını çalmış..O da Libya tarihinin kahramanı Ömer Muhtar hakkında bir film yapması şartıyla hem setin ülkesine kurulmasına izin vermiş hem de finansal destek vermiştir...Aynı sette bir de arap versiyonu çekilmiştir...Filmin yapımından çok beni etkileyen bizim dublaj sanatçılarımız olmuştur..Benim gözümde film yapımcıları kadar bizim seslendiren ekipte harika ..Şener Şen bile bu filmde dublaj yapmış (Ammarın babası)...Müziğini halen boğazım düğümlenerek dinlerim..Mutlak izlenmelidir..muhteşem bir yapım..

@yakamoz29

9 yıl önce

İslam alimleri Hz.Hamza rolünü Anthony Quiin, yani Müslüman birisi üstlenmediği için onaylamamışlar dolayısıyla, bir de Arabi versiyonu çekilmiş, Müslüman karakterler bu seferde Arab oyuncular tarafından oynanmıştır.
E

@eymir66

10 yıl önce

10 / 10

bu filmi izleyip tuyleri dien diken olmayan hz hamzanın ölümünde gözleri dolmayan bizden değildir.siz gidersiniz elin amerikan yapımı kore yapımı filimlerde güngür güngür ağlarsınız veya ingiiz yapımı filmlerde karıya bak be abi yaparsınız veya otomatik portakalı izleyip daha sonra adamlar kültürlü film çekmiş sanat sanat diye bağırısınız birde yahudi dostluğu çıktı gidersiniz soysuzlar çetesi,shilderin listesi,piyanist,karanlıkta kalanlar ı izleyip adamlar ne eziyet çekmiş yaparsınız.... ama konu müslümanlara geldikten sonra gözünüzü kapatırsınız ne kadar geri insanlar diye ,müslümanlığın yayılmasında ne kadar büyük çile ve zorluklar çekilmiş ve bu film sadece bir kısmını anlatıyor sözüm (böyle adamlara konuşma hakkı vermemek çünkü ağızan çıktıklarını tekrar beyne aktaramıyorlar (darkscream) )

@darkscream

11 yıl önce

6.3 / 10

ilk izlenildiğinde genelde çocuk olunduğundan acayip bir gazla izliyorsunuz, anthony quin falan... vay bize böyle yapmışlar vay bize şöyle yapmışlar, mucizeler falan filan.. tabi insanın aklı başına gelince yani 'düşünmeye başlayınca' dönüpte bakmaz bu filme. yerim sizin mü'min propagandanızı.
L

@lemasque

13 yıl önce

ramazan ayında mutlaka 1 defa gösterilen film.
B

@bavitsole

14 yıl önce

10 / 10

Çağrı ve Çöl Aslanı Reşit Muhtar.. başka da film yok zaten.
SPOILER

Çağrı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Çağrı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Çağrı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL