Günden Kalanlar

(1993)

The Remains of the Day

Film 2 Saat 14 Dk. Dram, Romantik ABD, İngiltere 18 Mart 1994

7

57 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.8 (65.081 OY)

KONUSU
James Stevenson (Anthony Hopkins), İkinci Dünya Savaşı öncesinin çalkantılı İngiltere’sindeki, Darlington Malikanesi’nin baş uşağıdır ve kurallara olan aşırı bağlılığıyla ün salmıştır. Yanında çalışan işçilere karşı çelik disiplini uygulayan bu adam hayatını Lord’unun hizmetine adamıştır.

Sürüp git
... Devamı
James Stevenson (Anthony Hopkins), İkinci Dünya Savaşı öncesinin çalkantılı İngiltere’sindeki, Darlington Malikanesi’nin baş uşağıdır ve kurallara olan aşırı bağlılığıyla ün salmıştır. Yanında çalışan işçilere karşı çelik disiplini uygulayan bu adam hayatını Lord’unun hizmetine adamıştır.

Sürüp gitmekte olan bu durum, aşçıbaşı Miss Kenton (Emma Thompson)’ın malikaneye gelmesiyle çatlamaya başlar. Kenton, merhametli, ince ruhlu bir kadındır. Gözü hizmetten başka bir şey görmeyen (Patronunun nazilerle işbirliği yapması dahil) Stevens, Bayan Kenton’a karşı sıcak duygular hissetese de bunu açığa vuramaycak kadar gururludur.
Anthony Hopkins

James Stevens

Emma Thompson

Miss Kenton

James Fox

Lord Darli...

Hugh Grant

Reginald C...

Peter Vaughan

William St...

Ben Chaplin

Charlie, H...

Paula Jacobs

Mrs. Morti...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@aglassofwine

1 hafta önce

Stevens her ne kadar her şeye hakim gibi görünse de aslında çok pasif ve her şeyden bihaber bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Yaşadığı çevreyi sadece kendi görev ve değer yargıları doğrultusunda algılayan, kalıpların dışına çıkmaya cesaret edemeyen, duygularını sürekli bastıran bir karakter. İkinci dünya Savaşı’nın baş gösterdiği ve ülkelerin önemli isimlerinin birbirinin peşinden ayrılmadığı, aslında herkesin sahip/uşak konumunda olduğu dönemde Stevens gerçek anlamda sadık bir kahya olarak etrafında olan bitenleri izlemektedir. Filmde ülkeleri karakterlere indirgeyerek anlatım yapması ve Amerikalı karakterin tüm ülkeleri amatör olmakla suçlaması, o dönemin politik ilişkilerini çok sade bir şekilde anlatmaktadır. Film aslında hiç yükselmeden, çizginin dışına çıkmadan devam etmektedir. Son sahne de dahil, Stevens’in pencereleri açtığı ilk sahne ve kapattığı son sahneyle paralellik göstererek, her şeyin aynı düzende kaldığı gösterilm
... Devamı
Stevens her ne kadar her şeye hakim gibi görünse de aslında çok pasif ve her şeyden bihaber bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Yaşadığı çevreyi sadece kendi görev ve değer yargıları doğrultusunda algılayan, kalıpların dışına çıkmaya cesaret edemeyen, duygularını sürekli bastıran bir karakter. İkinci dünya Savaşı’nın baş gösterdiği ve ülkelerin önemli isimlerinin birbirinin peşinden ayrılmadığı, aslında herkesin sahip/uşak konumunda olduğu dönemde Stevens gerçek anlamda sadık bir kahya olarak etrafında olan bitenleri izlemektedir. Filmde ülkeleri karakterlere indirgeyerek anlatım yapması ve Amerikalı karakterin tüm ülkeleri amatör olmakla suçlaması, o dönemin politik ilişkilerini çok sade bir şekilde anlatmaktadır. Film aslında hiç yükselmeden, çizginin dışına çıkmadan devam etmektedir. Son sahne de dahil, Stevens’in pencereleri açtığı ilk sahne ve kapattığı son sahneyle paralellik göstererek, her şeyin aynı düzende kaldığı gösterilmektedir. İnsani duyguların içinden aşk, aile ve umut kavramına değer veren karakterlerden ziyade, büyük masada veya çalışanların yemek masasında konuşulan iki temel kavram vardır; onur ve şeref. Hiçbir şeyin, hiç kimsenin kalmadığı ama adının anıldığı veya tamamen yeryüzünden silindiği çokta büyük olmayan dünyada, Hitler’in asla unutulmayacağı, Stevens gibi bir çok kişinin sadece seyirci kalacağı küçük dünyalarda yaşamaya devam edileceğini anlatan güzel bir hikaye.

@tiamath

8 ay önce

9 / 10

İtaat etmekle geçip gitmiş olan bir ömürün ne demek olduğunu anlatan bir film. Buradaki itaatten kastım modern itaattir. Evin 1.kahyası olarak çalışan James, babasından aldığı bu kahyalık eğitim/öğretim ve görgüsüyle işini olabilecek en profesyonel şekilde yapmaktadır. Bu öyle üst seviyededir ki duygularını sindirmeyi öğrenmiş, ne konuşulursa konuşulsun dahil olmamayı hatta fikir bile yürütmemeyi zihnine oturtmuştur. Böylesi bir hayatın nasıl olduğunu Anthony Hopkins’in efsanevi oyunculuğu ile izlemek gerçekten çok keyifliydi. Diğer oyunculuklar ve sanat yönetimide oldukça başarılıydı. Filmin arka planında işlenen, birinci dünya savaşından sonra almanlara bir hak daha verilmelimi tartışmalarıda, filmin çekildiği döneme göre yedirilmiş olan iyi bir konu seçimiydi. Ve son buluşma sahnesi, insanın içine işliyor. Kesinlikle izlenilesi bir film.

@naksidil

1 yıl önce

8.5 / 10

Babadan oğula geçen itaat ve bağlılık. En güçlü yangınında bile hiç bir zerresinde kırılmaz ve kopmaz ;( Doğru oyuncu seçimleriyle görkemli, ihtişamlı ilgi çekici bir film. Veda sahnesinde ağlattı.. Zamanı ve o değerli dönüm noktasını bir daha geriye alamamak nasıl da üzücü.. Sahiden hoş bir film..

@gaffarson

1 yıl önce

Dram öyle başarılı ki, film bittiğinde insana muazzam bir rahatsızlık hissi veriyor ve hayatınızı sorgulamanız için çok da güzel bir kapı aralıyor.

Filmin, Game Of Thrones güzellerinden Lena Headey in 20 yaşında ve yan rol ile bir kaç sahnede görünmesi gibi hoş sürprizleri de var.

Oyunculuktan senaryoya, repliklerden duygulara kadar olan her bir detayda kendine has özellikler olsa da bunlara değinmeyip; kesinlikle sakin bir kafada bu filme vakit ayrılmasını tavsiye ediyorum.

@gadnokopele

9 yıl önce

Olağanüstü incelik ve ustalıkla işlenmiş senaryosu ve oyunculuklarıyla 90 lardan bir Ivory başyapıtı. Her sinemaseverin ömründe en az bir defa izlemesi gerekli, hatta mümkünse arada yeniden dönülebilir. Başyapıt!
P

@pekipis

12 yıl önce

7.3 / 10

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

bayan kenton’un otobüse bindiğinde ardında bıraktığı ve bir daha hiç görüşmeyeceği bay stevens’a bakarak ağlaması bay stevens’ın ise el sallaması arada kalmışlığı ses tonu bakışı ve belki de pişmanlığı iç acıtmıştır durur durur son sahnesinde filim vurur.hiç bir söz söylenmez duygu anlatılmaz.

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!
SPOILER

Günden Kalanlar filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Günden Kalanlar filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Günden Kalanlar filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL