6.7

108 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.7 (2.538 OY)

KONUSU
10 Kasım 2008, Atatürkün ölümünün 70. yıldönümü. Türkiye 70 yılda Atası için dört başı mamur bir film yapamadı. Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dilde tutsak kaldı. Selanikten Dolmabahçeye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şa ... Devamı
10 Kasım 2008, Atatürkün ölümünün 70. yıldönümü. Türkiye 70 yılda Atası için dört başı mamur bir film yapamadı. Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dilde tutsak kaldı. Selanikten Dolmabahçeye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi. Mustafa, işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı. 15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan, Sarı Zeybek'le seyirciyi Atanın insani yüzüyle tanıştıran Can Dündar ve ekibi şimdi onun bütün hayatını sinema diliyle anlatıyor. Filmin müziklerini ise, Atatürk gibi Balkanlardan yetişmiş uluslararası bir müzisyen olan Goran Bregoviç besteledi.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@lowen

9 yıl önce

7.4 / 10

Can Dündar yine insanları ikiye bölen bir film yapmayı başarmış..Herşeyden önce bu filmin Atatürk'ün askeri yönünü değil,insani yönünü anlatan bir film olduğunu anlamamız gerekir..Tabii bir de tek başına kimsenin hayal bile edemeyeceği devrimleri gerçekleştirmek,bunları yaparken -bu insan Atatürk dahi olsa- hiç düşman kazanmadığını düşünmek,sene 1900 lerin başı olsa da kıskançlık duygularının o günlerde olmadığını düşünmek,gerçeklikten çok uzak bir düşünce olur..Abartıldığı kadar kötü bir film değil,geç izleyip pişman olanlardanım..

@endaksiorea

9 yıl önce

8 / 10

abuk sabuk eleştirip durdular hayret bişeeeey sinemaya 'kemalist' ön yargılarımla gidip izledim yazık oldu o kadar önyargıya hepsi abartıymış... ayrıca Goran Bregovic de harikalar yaratmış
E

@efenndisiz

10 yıl önce

Atatürk'ü neredeyse peygamber ilan edecek kadar seven insanların beğenmemesine rağmen izledikten sonra Atatürk'e olan hayranlığımı arttırdı bu film. Atatürk'ün hayatının sadece askeri kesitlerden oluşmadığını göstererek 'farklı' statüsüne ulaşmıştır benim için. 6 yaşında okula başladıktan sonra devamlı olarak hayatı anlatılan birinin hakkında hala bilmediğimiz şeyler olduğunu gösteriyor. 'Bizon sürüsünden korkmaz Atatürk, saçma.' veya ' Atatürk gibi biri karanlıktan korkamaz. Onu küçük düşüren bir filmdir.' yorumlarını yapanlar Atatürk'ün insan olduğunu hala kavrayamamış insanlardır. !. Dünya Savaşı'nın kaybediliş sebebini ' Almanlar yenildiği için biz de kaybetmiş sayıldık.' olaran öğreten eğitim sistemiyle normal şeyler tabi bunlar.
B

@batanga

10 yıl önce

mustafa kemal atatürk ün de bir insan olduğunu anlatması bakımından oldukça güzel bir belgesel. ama ulu önder i yemez içmez duygularından arınmış, savaş makinası gibi görüp, öyle yaşantanlardansanız hoşunuza gitmeyecektir.

@metehan

11 yıl önce

8 / 10

Bu filmi Can Dündar'dan başkasının çekmesi durumunda ne kadar kötü ve absürd olabileceğini düşünemiyorum. Özellikle de Turgut Özakman gibi bir manüplatörün eleştirilerine kulak asmadan sadece ve sadece seyretmek gerekiyor sanırım. Ben de çok pişmanım evde seyrettiğim için. Teşekkürler ve emeğine sağlık Can Dündar.

@babelfish

11 yıl önce

9.1 / 10

hakkında yapılan onca olumsuz eleştiri ve tepkiler yüzünden, maalesef sinemada izlemeyip çok sonra evde izlemeye karar verdim.. keşke öyle yapmasaymışım diyorum şimdi.. insanlar, Atatürk\'ün de bir \"insan\" olduğunu kabul etmek istemiyorlar nedense.. \"o insansa, biz neyiz?\" düşüncesi mi var bilinçaltlarında artık, bilemiyorum.. filmde çok içki içiyormuş efendim Atatürk.. e bunu diyen insanlar, acaba Atatürk\'ün \"kırmızı karıncalar\" yüzünden mi öldüğüne inanıyorlar? kesinlikle herkesin izlemesi gereken bir belgesel diye düşünüyorum.. tabii ki Can Dündar\'ın yer yer kendi yorumları da mevcut olaylarla ilgili, ama o kadar da olacak tabii ki..

@agirroman

11 yıl önce

tam sonunda katıla katıla ağlayacaktım ki o tiksinç arya beni dünyaya döndürdü. filmin vurucu havasını sabote etmek için daha iyi bir yol bulunamazdı.
SPOILER

Mustafa filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Mustafa filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Mustafa filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL