Perde Açılıyor

(1950)

All About Eve

Film 2 Saat 18 Dk. Dram ABD 17 Aralık 1983

7.6

135 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.2 (125.664 OY)

KONUSU
Margo Channing, uzun tiyatro kariyerinin doruklarında, hırslı ve yetenekli bir oyuncudur. Hayatının, büyük bir hayranı olarak kendisiyle tanışmaya gelen genç Eve Harrington’la karşılaştığında nasıl değişeceğinden habersizdir. Eve, Margo’nun sekreteri olarak onunla yaşamaya başlar ancak aslında olmak ... Devamı
Margo Channing, uzun tiyatro kariyerinin doruklarında, hırslı ve yetenekli bir oyuncudur. Hayatının, büyük bir hayranı olarak kendisiyle tanışmaya gelen genç Eve Harrington’la karşılaştığında nasıl değişeceğinden habersizdir. Eve, Margo’nun sekreteri olarak onunla yaşamaya başlar ancak aslında olmak istediği Margo Channing’in kendisidir...
Bette Davis

Margo Chan...

Anne Baxter

Eve Harrin...

George Sanders

Addison De...

Celeste Holm

Karen Rich...

Gary Merrill

Bill Sampson

Hugh Marlowe

Lloyd Rich...

Gregory Ratoff

Max Fabian

Thelma Ritter

Birdie Coonan

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
M

@memed_sokolovic

3 yıl önce

10 / 10

Bette Davis tüm zamanların iyi 2-3 isminden biri olduğunu bu filmde net olarak gösteriyor.Marlyn Monroe bu filmde bir ara görünüyor.

@mamcici

5 yıl önce

Biraz fazla geveze olmasına rağmen güçlü bir oyundu. Dialoglar çok çok iyi ama hikayenin teması gereği mi nedir fazla teatral:) şaka bir yana kamera uzak dursa ve hareketsiz kalsa tiyatro salonunda hissedecektim kendimi. Marlyn Monroe iki dakikadan az rolüyle bile sıcaktı. Bazıları sıcak sever.:)

Finalindeki aynalarla dolu oda; Circus'da 'mizah, Enter The Dragon'da gerilim unsuruydu. Burada yine çok yerinde bir kullanım var. (spoiler yok) Sinema ve aynalar üzerine Zizek'in bir okuması var. tavsiye edilir. Finalde görülen son oyuncunun durumu ise Viva Zapata'daki unutulmaz sahneyi hatırlattı. Hani şu valinin, kendisine şikayet için toplanmış kalabalıktan en önde olana adını sorduğu ve not aldığı sahne.

@normajeane

6 yıl önce

Bette Davis'in muhteşem performansı.
J

@josephwhite

6 yıl önce

8.9 / 10

Böyle naif, basit temelleri olan, akıcı filmler neden yapılmıyor artık bilmiyorum, zihinlerimiz çok mu ilerledi ya da karmakarışık ki farklı şeyler yapmaya kalkarken hiç bir şey yapamıyor yeni yetemeyen yönetemeyenler ? 10 puanlık fevkalade bir film !

@cemal_erdem

8 yıl önce

8.1 / 10

Sahne tozu yutmak deyimini kirli spot ışıklarıyla anlatan, kariyer tırmanışını hırslarla ören, yazarından eleştirmenine, yönetmeninden yapımcısına, oyuncusuna, egoların çarpıştığı, oyunculukların parladığı film: "All About Eve" . Farklı bakış açılarının anlatıcı rolüne soyunması ile filmin finalindeki kapanan bir daireyi anımsatan sahne harikaydı. Diyaloglar çok iyi yazılmış. Bir oyun yazarın, bir oyuncuyu karakterlerine ters düşmeden böyle konuşturabilmek önemli yetenek gerektirir sanırım. Ayrıca dönemin tiyatro, sinema, televizyon anlayışlarına dair de önemli ipuçları mevcut. Nasıl geçtiğini anlamayacağınız yüz kırk dakika. Keyifle izleyebilirsiniz.

@yorgun_nihilist

9 yıl önce

9 / 10

Tiyatroseverlerin,sanatseverlerin izlemesi gereken bir başyapıt, her diyalog bir şairin kaleminden çıkmışçasına etkili,siyah beyaz filmlerin içinde öylesine asil duruşları var ki oyuncuları en çok bu yüzden seviyorum bu filmleri izlemeyi.buram buram kalite kokan filme şu ana kadar sadece 4 kişinin yorum yapması da oldukça dramatik.

@xserax

11 yıl önce

Oyunculuklarının tek kelimeyle mükemmel olduğu bir film. Tek tek yazmak isterdim ama hepsi harika.Konusu günümüzde de geçerli olan bir durumu anlatıyor. Klasik ve noir filmleri sevenler için bitmesini istemeyecekleri bir film ..

@filmsever

11 yıl önce

7 / 10

içinde zekice diyalogların geçtiği, hırs, star olma sevdası ve tiyatro arasında bağlantı kurulmuş bir film...

@kuskucusomon

12 yıl önce

7.5 / 10

temiz bir klasik.

izledikten sonra, kendi gibi iyisinden siyah beyaz eski hollywood filmleri izlemeye teşvik eder.
SPOILER

Perde Açılıyor filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Perde Açılıyor filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Perde Açılıyor filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL