Belirsiz Gece Suare - Mini Suare - L'Homme qui plantait des arbres ve La Jetée

1) Ağaç Eken Adam (1987) - L'Homme qui plantait des arbres

 

althttp://www.filimadami.com/thumbnails/thumb_1836.jpg" />

 

Issiz bir bolgede cobanlik yapan Elzeard Bouffier'in, 30 yillik bir sure icinde, viran bir topragi, tek basina orman haline getiren hikayesini, onu ziyaret eden genc bir gezginin agzindan dinliyoruz.

    2) La Jetée (1962)   althttp://www.filimadami.com/afisler/1908.jpg" />   Dünyanın altını üstüne getiren 3. Dünya Savaşı'ndan sonra nükleer savaştan etkilenmeyen bir grup insan yeraltında yaşamaya başlar. Aralarında araştırmacıların da olduğu grup savaş öncesi dünyasına doğru bir yolculuk yapmaya karar verir. Bu yolculuk için seçilen kişi ise çocukluğunda yaşadığı bir olayın etkisinden kurtulmayı başaramayan takıntılı bir adamdır.

Zaman yolculuğu basit koşullarda gerçekleşir, kirli bir hamağa yatırılan adam, gözlerine bağlanan aygıtların da yardımıyla henüz dünyanın güzel günlerini yaşadığı günlere doğru bir yolculuk yapar. Burada tanışacağı bir kadın ise onu bu zaman dilimine bağlamaya başlar.

Fakat yeni hayatı, yaşadığı olaylar ve araştırmanın farklı bir konum almaya başlaması yolcuyu yavaş yavaş çocukluğunda yaşadığı olaya doğru götürmeye başlar. Çocukluğundaki olayı hatırlar önce, bir havaalanında yabancı bir adamın vurulduğuna şahit olmuştur. Şimdi aynı havaalanında hem kendine yönelen kurşunları hem de meraklı bir çocuğun bakışlarını üzerine çeker. Paradoksal bir kader sonu olur.

Chris Marker'in yönetmenliğini üstlendiği kısa film hem estetiği hem de öyküsü ile olağanüstü. Tüm film fotoğraflardan oluşuyor, sadece tek bir hareketli görüntü yer alıyor filmde, ki o da belli belirsiz görünüp kayboluyor. Müzikleri ve puslu fotoğrafları ile yarattığı atmosfer bilim kurgu sinemasının en ilginç yapıtlarından birini ortaya koyuyor.

Film Terry Gilliam'ın 12 Maymun isimli başyapıtına da esin kaynağı oldu. Kısa filmin yönetmeni Marker, 12 Maymun'da da senarist olarak yer aldı.  

 La Jetée'yi daha önceden izlemiş olduğum için havadan + kapsam :)

güzel bir kısa film, insan deneylerine değinmesi açısından düşündürücü. fakat ne yalan söyleyeyim deney sahnelerinde adam uyku gözlüğünü takmış hamakta rüya görüyor gibi gelmişti, belki de bu yüzden çok rahatsız edici değildi film. geçmişe dönüşlerle ilgili yazmayayım siz de izleyin öyle konuşalım :)

ben hemen iki film arasında bir bağ kurmayı başardım; biri tamamen fotoğraflardan biri de karakalem resimlerden oluşuyor;kareleri kafada birleştirmek size kalmış :) 

 

evet ikisi de çok iyi filmlerdi ama üzgünüm verdikleri duygular açısından bir "kelebek sirki" değil yani :D

kısa filmleri izlemek zorunlu muydu?

hayır yeşil değildi :)

teşekkür ederim beba(:

Ağaç eken adam Elzeard Bouffier sen ne güzel adamsın, herkes böyle olsa ne güzel olurdu dünya daha da yaşanır bir hal alırdı.

Çok güzeldi çok beyendim çok. İnsana mutluluk ve umut veren bir animasyon. Çizimlerde oldukça güzeldi. Kuru boya çalışması bu kadar mı yakışır bir animasyona. Hikayenin anlatımı da bir o kadar güzeldi. 

Biz deki üst düzey yetkilileri de şu animasyonu izleyip biraz ders alsa ne iyi olur. 

"fiziksel ve manevi kaynaklarından başka bir şeyi olmayan tek bir adamın bu çölü cennete çevirdiğini düşününce, her şeye rağmen insan olmanın hayran olunacak bir şey olduğunu hissediyorum. bu sonuçlara ulaşmak için gereken tutarlılık, ruh büyüklüğü, azim ve cömertliği hesaplayınca, hiç bir yardım almadan Allah'a layık bir işi başarıyla tamamlayan o yaşlı, eğitimsiz köylüye büyük bir saygı duyuyorum." 

kesinlikle katılıyorum. Bu bir animasyon ama gerçekte de bu işi layıkıyla yapan insanların olduğunu düşünüyorum. Allah onları eksik etmesin. 

La jetee’yi pek sevemedim. Kısa film olmasına rağmen konsantre olamadım bir türlü ve dolayısıyla insan deneyleri gibi bir konusu olmasına rağmen etkilenemedim. Teknik anlamda laf edecek halim yok tabii ki fotoğraf kareleriyle anlatılması hoştu.

 

Ağaç eken adam ise çok daha etkileyiciydi benim için. O çizim tekniğine hayran kalmamak ne mümkün. Çok sevdim. Hikaye de ayrı güzeldi. Gerçek olamayacak kadar güzel. Bu zamanda kim herhangi bir şey için kendini böylesine adar ki?

 

Sayende kısa film izlemiş olmak bile güzel oldu doktor. Teşekkürler :)

kısa fılmlerı de ızlemek zorunlu muydu acaba ?

Hayır esmeralda zorunlu değil :)

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.